D vitamini eksikligi

D vitamini degerim hep dusuk cikar zaten. En son 17 cikti (20'den asagisi icim "ciddi eksiklik" diyor sonuc kagidinda). Su anki bitkinligimin sebebi bu belki de.

Aile hekimim bir sise devit-3 verdi, gunde 20 damla icicem. Yaklasik 20 gunde bitecek bir sise ama yetmeyecek gibi hissediyorum.

Peki 20 gunden sonra bir sise daha alsam ve gunde 10 ya da 15 damla olarak icsem sikinti olur mu acaba? Ne diyorsunuz?

Esas depolari dolduran ampul formu diye biliyorum.

  • msb  (08.02.20 23:51:41)
Devit icinde kanserojen maddeler oldugu icin avrupada falan yasaklanmis bir damla. Tanıdığım bir doktora kesinlikle tavsiye etmiyor.
Benim dvitaminim sizinkinden daha düşüktü, 9 falandi. O zaman doktorum haftada bir, bir tüpü bir kerede icmemi soylemisti. İctim bir sey degismedi.

Muhtemelen bir sey olmaz. Cunku dvitamini degeriniz 100 falan oldugunda iyi, ve bir tup o kadar yukseltmeyecektir muhtemelen. Ben cok daha fazlasini kullandim ama yine yukselmedi.
Siz tabii doktorunuza sorun ama. Bir tüpü için, tekrar baktırın. Cikan değere gore hareket edin.
D vitamini olarak wellcare ya da venatura d3+k2 olani tavsiye ederim.
K2 eksikliginden d vitamini baglanmasinda sıkıntı olabiliyormus. Bende boyle bir sey var sanirim ve suan venatura kullaniyorum. Baktiracagim tekrar ben de.
Dedigim gibi yine de doktorunuza sorun isterseniz.
  • veritaslibertas  (08.02.20 23:52:58)
Bir de doktor dedi ki "d vitamini olcumu kaldirildi artik, olcmuyorlar"

Bu konuda bilgisi olan var mi? Acaba sistemsel bir sikinti var da gecici olarak mi kaldirdilar? (Ben 1 ay once yaptirmistim testi)
  • ahm1  (09.02.20 00:08:24)
d vitaminini diğer vitaminler gibi düşünmeyin, çok masum değil. zaten vitamin değil. doktor harici kafaya göre almamak gerek, muhtemelen reçetesiz vermiyordur eczaneler. fazla doz sıkıntılı. böbrek taşı, damar tıkanıklığı vb. sorunlara yol açabilir.

  • surprise  (09.02.20 00:11:48 ~ 00:12:17)
d vitaminini tahlillerde 30 civarında yeterli görüyorlar fakat son dönemde birçok doktor 70-80 arasında tutmanın faydalı olduğu görüşünde. ama hem değeri yükseltmek kolay değil , hem de takviyeyle yükseltip sonrasında bıraktığınızda hemen eski değerine düşüyor. güneşten almanın da çeşitli taktikleri varmış (11:00-13:00 arasında en az 10-15 dk el ve ayakları güneşte tutarak en yüksek değerde alınabilirmiş ve 24 saat içinde lifli sabunlu duş yaparsanız sentezlenmesini engellermişsiniz vitaminin).

Ben hap formu ve devit damlayla 16'nın üzerine çıkaramadım. Sonra doktorum Coledan damla verdi ünitesi daha yüksek diye , onunla anca 30'a çıktım. En son artık damlayı dil altı uygulamaya başladım anca 46'yı gördüm.(aldığım b-12'de de bu uygulamayı denedim onda da yükseldi) günde 8-10 damla arasında kullanıyorum. güneşe de çok çıkmadığım için sürekli kullanmaya devam ediyorum. tabi bunlar kişisel deneyimlerim , önemli olan doktorunuzla takip etmek.
  • anjelique laihiala  (09.02.20 10:47:18)