Kpss cografya sorusu

Yuz olcumleri küçük olduğu için mi Düzce ve Bartın dedi?

eksiup.com

Biraz sıkıntılı bir soru aslında. Bartın ve düzce demesinin mantığı iki ilin de Karadeniz ikliminden dolayı yağış alması olabilir, ki bu oldukça mantıklı. Biliyorsun yağış alan yerde nadasa duyulan ihtiyaç azalir. Ama adana ve düzce de mantıklı çünkü hem Adana'da hem Düzce'de modern tarım yapılıyor hem de Adana'da da sulama imkanları geniş. Bir de Adana'da ve Çukurova bölgesinde çoğu araziden yıldan en az iki defa ürün alınıyor.

Osym'nin böyle muallak bir soru soracağını sanmam, sorsa bile soru kökünde "nadasa bırakılan toprakların ORANI en azdır" gibi bir ifade verir. Hangi yayın bu?
  • jeanvaljean21  (08.02.20 09:49:36)
Ha yok ama soruyu tekrar okuyunca bir sorun yok. Alanı daha azdır demiş, evet dediğin gibi Bartın ve duzcenin hem yuzolcumunden kaynaklı hem de Adana'da toprakların bir kısmının yeterince sulanmamasindan kaynaklı olabilir çünkü her ne kadar Adana'da sulama sistemleri olsa da yağış rejiminden ve miktarından dolayı Bartın ve düzce kadar yikanmiyor topraklari. Illa ki tam sulanmayan topraklar kalıyor.

  • jeanvaljean21  (08.02.20 09:55:21)
Murat Yayinlari. Bence alanı yerine oranı deseydi daha açık bir soru olurdu. Teşekkür ederim.

  • epistemic_regress  (08.02.20 15:21:41)
tamamen yağış rejimi ile alakalı bir soru.

  • tantunizade murat efendi  (08.02.20 15:56:09)
Adana Çukurova’dan ibaret değil. Karadeniz ikliminden gidersek oldukça basit bir soru.

  • ruhen hastayim ben  (08.02.20 16:57:11)