bitcoin ve şantaj

4-5 ay önce muhasebeci bir arkadaşın dosyalarına virüs bulaştırıp kilitliyorlar. kilidin açılması şu kadar bitcoin i şuraya yükle diye not ve mail de bırakmışlar.

adamla irtibata geçildi biz de emir kuluyuz patron bizi atar matar geyiği yapıldı bildiğin pazarlıkla ücret indirildi ödendi dosyalar açıldı.

hemen sonra polise gidildi, mail adresi, bitcoin adresi vs hepsi verildi. geçen sordum ne yaptın diye 2 gün önce polise yine gitmiş gelişme var mı diye yok demişler.

mailleri ben de gördüm, kesinlikle translate vs değil bildiğin türk adam.

geleceğim nokta şu; yahu bu kadar kolay mı? hani bitcoin takip edilebilen bir paraydı? demin nette de baktım 2019 bitcoin'le şantaj yılı olarak tarihe geçmiş vs gibi bir sürü haber vardı..

nasıl izleyemiyorlar? yani bitcoin cüzdanı mıdır ne boksa böyle anonim kalabilyior mu? e sonra ordaki bitcoin'i nasıl sisteme sokuyorlar? sisteme sokarken de açığa çıkmıyor?

(bitcoin cahilliğim için kusura bakmayın pek bilmiyorum nasıl işliyor olaylar ama umarım meramımı dile getirebilmişimdir)

tam tersi bitcoin takip edilemeyen bir para. yani o cüzdandaki bütün transactionları görebilirsin ama bu takip edebildiğin manasına gelmez. mesela adam o cüzdandaki parayı başka bir cüzdana attı ya da bir borsaya attığı anda artık işler karışıyor.

  • orpheus  (08.02.20 00:08:06 ~ 00:09:35)
bitcoin in olayı takip edilememesi, ya da normal yollardan takibinin çok zor olması.

  • cursor  (08.02.20 00:46:13)
@orpheus @cursor

cüzdan olaylarına biraz baktım da.. asıl merak ettiğim şu: polise gidiyorsun o cüzdan koduyla, polise verince polis blockchain, xapo vs gibi sitelere mail atıp geri dönüşüm alamıyor mu? kardeşim şu cüzdanı isteyen adam şantajcı bana bunun bilgilerini verin dediğinde?

bu siteler mi vermiyor bilgileri yoksa o cüzdan kodundan polis nereye dahi başvuracağını mı bilemiyor?
  • makbur  (08.02.20 01:23:08)
benzer olayları çok duyuyorum. geçen sene Florida belediyesi 500 bin dolara yakın para ödedi dosyaların kilidini açmak için. virüs gibi bir dosya bulaşması ile başlıyor. yani bi güvenlik sorunu.

bitcoin aslında yarı-gizli bir sisteme sahip. transaction geçmişini takip edip tüm ağı görebilirsin. para hangi adrese gitmiş vs. eğer ucunda trading sitesi gibi fiat (kağıt para) ile işlem gören bir siteye varmışsa ve bu site dava açtığınızda mahkeme kararının yaptırım uygulayabileceği bir ülkede ise bilgileri alabilirsiniz. hesabın kime ait olduğu öğrenilebilir.

ama dediğim gibi bu bitcoin için geçerli. tamamen gizli zcash gibi coinler de var ki takibi olmuyor bildiğim kadarıyla.

www.govtech.com
  • sttc  (08.02.20 01:24:41)
@makbur cüzdan için siteye gerek yok hatta internete bile gerek yok offline cüzdan yaratılabilir. Nakite çevirmenin de türlü türlü yolu var. Polisin yapabileceği hiçbirşey yok

  • tuyra  (08.02.20 10:34:46)
bitcoin hesabı açmak için blockchain.com btcturk binance gibi aracı sitelere ihtiyacın yok. Bir yazılımcı olarak okuyarak kendi cüzdan oluşturucu programımı yazmıştım. Açılan bitcoin cüzdanının kime ait oluğu herhangi bir yere kayıt olmuyor (aracı site ve borsalarla açıldıysa onların sistemine kaydoluyor). Hatta bir cüzdanın (karışık harfler numaralar bütünü) açılmış olduğu ve başkasına verilmemesinin de bir kontrolü yok. Aynı cüzdan iki kişiye birden açılırsa ne olacak sorusu akıllara geliyor. Bu olasılık onyüzmilyonda birmiş asla olamazmış falan. ben de denemek için saniyede ortalama bir cüzdan açıp içini kontrol eden program yazdım, aşağı yukarı bir gün boyunca çalıştı, hiç birinin içinde bir satoşi bile bulunamadı. Ama çok daha hızlı bilgisayarlar olsa teknik olarak saniyede bir değilde saniyede bin tane veya milyon tane cüzdanı kontrol etse bunun karşısında hangi sistem durabilir. Asıl soruya gelelim. Adamların izini nasıl bulacaksın bu anlattığım şekilde açılmış cüzdanlar kullandılarsa?

  • Kahir ekseriyet  (08.02.20 10:48:39)
@sttc @tuyra @kahir ekseriyet

siz diyorsunuz ki gizlilik için şu şu coin'e çevirmesi lazım; bunun için binance gibi bir borsaya sokması gerekmiyor mu cüzdanındaki bitcoin'i?

binance vs telefon onayıyla çalışıyor banka gibi, yani velev ki şantajı yapan kişi cüzdanını kendi bilgisayarında vs yarattı, sonra o bitcoin'i borsaya yolladığında bitcoin takip edildiğinde şu borsaya şu hesaba gitti diye gözükmüyor mu?

yani demek istediğim şu, şantaja uğrayan kişi polise başvurunca, polis adamın şantajcıya yolladığı bitcoin'i takip edip (misal btcturk'ten yolladı diyelim) izini sürerek hiç mi bir iz yakalayamıyor?

(cahilliğim için kusura bakmayın lütfen muhtemelen epey saçma akılsız sorular soruyorum ama bu olay kafama çok takıldı)
  • makbur  (08.02.20 21:55:11 ~ 21:55:23)
takip edilebilmesi cüzdan sahibinin kim olduğunu bulmakla alakasız. borsa da nakite çevirmenin tek yolu değil. bugün tırt türk webmaster forumları, facebook coin gruplarında bile yüzlerce insan var hiçbir şey sormadan coini nakite çeviren. internet kafeleri, kuyumcuları falan saymıyorum. onlarca exchange, mixer servisi var iki tanesine soksa zaten bitti gitti istediğin kadar takip et.
cüzdan araba plakası değil istediğin kadar aç kimse kardeş sen kimsin hayırdır demez.

  • Whily  (08.02.20 22:20:11 ~ 22:20:49)
o halde son bir soru:)

arkadaşın şantajcıya yolladığı bitcoin'i biz takip edemez miyiz? yoksa aldığımız sadece bitcoin'in geçmiş işlemlerini mi görebiliriz?
  • makbur  (09.02.20 19:43:46)
Cüzdandan cüzdana transferleri takip edebilirsin ama ne işe yarayacak ? Coini aldım sonra gittim yüzyüze bozdurdum ve bozdurduğum kişiye transfer ettim. Bakacaksınız bu durumda nasıl bulacaksınız ? Zaten her işlem için yeni bir cüzdan önerilir ki çoğu insan da böyle kullanır. Mixerlara hiç girmiyorum bile, coini binlerce parça halinde farklı yüzbinlerce cüzdanda dolaşıma sokan sistemler bunlar.

  • tuyra  (17.02.20 19:46:19)