taşınabilir 4g modem'ler neden sadece bir firmada var?

turkcell superbox olarak hizmet veriyor, neden vodafone veya turk telekom bu işe girmedi?

lisans hakkıyla ilgili bir durum mu var? yoksa baz istasyonlarına yeteri kadar güvenmemekle mi ilgili, gelecek ekstra yükü kaldıramamak vs?

Aman kardeşim sakın bulaşma. Ben Vodafone dan aldım. Şuan hakem heyetine verdim uğraşıyorum. Şehir merkezindeyim Bağlantı inanılmaz kötü. 0.6, 0.9 mbps yi geçemiyor. Müşteri hizmetlerini arıyorsun anlık bir şey yapıyorlar 10 mbps görüyorsun fakat yarım saat sonra yine 0.8 lere düşüyor.
abonelik iptalinde ise 1,000 lira istiyorlar. Müşteri hizmetleri berbat ötesi hayatımda böyle bir şey görmedim.

  • x571  (07.02.20 11:39:43)
vodafone'da daha ufak boyutlu cihazlar var taşınabilir olarak düşünülüyor hotshop gibi ama mantık aslında superbox ile aynı. Ama arkadaşın da bahsettiği gibi vodafone'un 4g altyapısı dahi superbox tarzı bir hizmet için yetersiz.

bölge bölge yüksek hızlara çıkılabilir ancak özellikle kalabalık yerlerde 3G'den bile yavaş hıza düşüyor operatör. dolayısıyla baş edebileceklerini düşünmüyorum.
  • ayin yazari  (07.02.20 11:50:27)
4g ihale sürecinde teknik kısmını tam bilmiyorum ama en çok frekans aralığını turkcell satın almıştı, bu band genişliği rakiplerine göre daha fazla aboneye daha fazla hız olarak dönüyor olabilir.

  • Sir Anthony Hopkins  (07.02.20 12:28:56)
hepsinde var. bende TT olani vardi.

vodafone'un altyapisi yetersiz yargisi dogru degil. Bu kutunun icinde simkart var, normal altyapisi ne ise o, kutunun telefondan hicbir farki yok. tethering yapan telefon gibi dusunebilirsiniz.
  • ebabil curnatasi  (07.02.20 12:34:28 ~ 12:36:17)
hepsinde en baştan beri var aslında da superonline fiber hizmetlerinde de bunu çok net gördüğü için untapped market olarak gördüğü bu alana iyi bir hizmetle girdi ve reklamını da yapıyor.

şu an londra'da 5g ile bu hizmet var mesela ve aylık 20-40 pound arası sınırsız ve limitsiz hizmet alabiliyorsunuz. vodafone uk'in çok güzel paketleri var mesela hızı seçebiliyorsun da.

ben 5g hizmet alabilmeme rağmen şu an altyapının biraz daha gelişmesini bekliyorum. sanırım iphone 5g destekli çıktığında altyapı iyi bir duruma gelmiş olacaktır.

4g ile aynı hizmeti vodafone'dan alıyoruz mesela ping yüksek de olsa 30-35 mbit stabil hızlar görüyoruz. kota yine sınırsız. ama 4g ne yazık ki genelde 20-25 civarında ortalamada kalıyor. nedeni ise bölgeye göre, vericiye göre falan değişiyor.

o yüzden bu tip bir hizmete girmeden önce aynı operatörürn normal bir hattıyla evinizin her yerinde hız testi yapın. 1-2 gün tekrarlayın farklı saatlerde. tatmin oluyorsanız alın.

ben çok iyi fiyat veren bir operatörün benim evimde çekmediğini gördüm mesela.. hala da kafama takılır.
  • ozdek  (07.02.20 14:33:53)
biraz gec olacak ama.

@ebabil curnatas zaten ben de aynı şeyi söylüyorum, vodafone 4G altyapısı telefon için de yeterli değil.
  • ayin yazari  (11.02.20 10:14:37 ~ 10:15:26)