taksit sistemi. hangisi mantıklı?

83 lira tek çekim mi yoksa 12 taksit yapıp 8 ksür lira her ay ödeyerek yoplamda 20 lira fazla ödeyerek 104 lira mı?
örnek olması açısından soruyorum. ya da tablodaki seçimlerden hangisi en optimal olanı sizce?

benim şahsi görüşüm türkiye gibi enflasyonist ülkelerde olabilecek maks taksit sayısını yaptırmak. mesela şimdi peşin 80 lira vermek yerine ilk taksit 8 lirayı verip kalanın dolar altın vs alıp bekletmek ve taksit zamanı geldikçe bozdurmak daha avantajlı diye düşünüyorum yanlış mı düşünüyorum,*

tabii ki tek çekim. vade farkı varsa her zaman tek çekim tercihimdir. 80 liralık altın alsan 100 tl olcağının garantisi yok. yanlış düşünüyorsun. bu kadar küçük miktarları taksit yaptırmak mantıklı değil. vade farkı olmasa bile.

  • jelly bear  (05.02.20 23:50:05)
yıllık %25 vade farkı eklemişler.
şu an faizden alabileceğin rakam yıllık 11, bir de vergisi var net 10 diyelim ki 9.35 aslında.
ya gerçekten bu hesabı yapamıyor musunuz?
matematik ölmüş mirim.

diğer yaptığınız hesabı anca adım marty olsa yaparım.

hint: marty mcfly
  • ozdek  (05.02.20 23:50:13)
JELLY BEAR TABİİ Kİ BU DA BİR RİSK. ALTINDAN ZİYADE DOLAR OLARAK DÜŞÜNÜYORUM VE ÖDEMELERİ OLABİLDİĞİNCE GECİKTİRmekten.

ozdek faizden bahseden kim ki? senin bu mantığınla hiçbir şekilde kimse taksit kullanmaz taksitli alışveriş yapmaz.insanlar aptal mı da yıllık bilmem kaç lira kart aidatı vs. ödüyor. bahsettiğim şey dolar euro alton gibi yatırım araçlarında cash nakdini değerlendirmek ve ödemelerini olabildiğince uzun döneme yayıp ertelemek. kimse faizden bahsetmedi zaten .
  • papuayenigine02561  (06.02.20 20:12:55 ~ 20:13:30)