deplasman saha ile ev sahası arasındaki fark

Takımlar aynı takımlarla maç yaparken kendi sahasında 6 0 yenerken deplasmanda nasıl oluyorda yenililebiyor. Bu iki saha bu kadar nasıl fark yaratıyor hiç anlamıyorum. Basket olsa pota ayarı falan anlayacağım da futbolda bu fark neden oluşuyor saha ölçüleri aynı kale ölçüleri aynı. Çamurlu saha ya da zemini kötü olan bir sahadan bahsetmiyorum. İki takımın sahasınında güzel olduğu sahalardan bahsediyorum. Taraftar baskısı olabilir mi?

Bilale anlatır gibi anlatırsanız sevinirim.

hakemin takdir hakki cogunlukla ev sahbinin avantajina olur.

  • emrahday  (05.02.20 14:49:18 ~ 14:50:26)
Psikolojik baskı çok etkili oluyor, Beşiktaş Liverpool'a 8-0 yenildiğinde kendi evindeki maçı 2-1 almıştı. Ha kendi evinde oynadığın bütün maçları kazanacaksın diye bir durum yok ama bazen oluşan atmosfer senin maça odaklanmanın profesyonelliğinin her şeyin önüne geçebiliyor, çok iyi bir takım olsan da sırf bu nedenle yenilebiliyorsun. Ayrıca oluşan baskı karşı tarafı etkilediği gibi senin takımını da etkiliyor, normalde denk bir güç değilken o motivasyonla normalin üstü bir performans sergileyebiliyorsun.

  • angelus  (05.02.20 15:03:28)
Ben günümüz futbolunda çok bariz fark olduğunu düşünmüyorum. Uluslararası organizasyonlarda da deplasman golü uygulamasının kalkması gerektiğini savunuyorum.

  • nundu  (05.02.20 15:08:03)
deplasman golü kalklalı +1

bu farkı sahanın geometrik özellikleriyle açıklamak doğru değil. onun da illa ki bir etkisi oluyordur ama %2 mertebesinde derim. çok az yani.

daha çok seyirci baskısı etkili. takım da iç sahada daha iyi olacağını bildiği için ekstra özgüvenle çıkıyor maça. zaten futbolda kazandıran en önemli faktörlerden biri motivasyon. yani sen liverpool da olsan motivasyonun eksik ise 4. lig takımına bile yenilebilirsin.

fenerbahçe'nin pendik faciası, galatasaray'ın tromsö faciası falan hep bu yüzden, saha ile ilgisi yok.
  • himmet dayi  (05.02.20 15:17:24)
rekabet içeren bir spor yapıp deplasmanda maça gittiğiniz takdirde çok iyi anlarsınız o psikolojik baskıyı.

  • viyana kangurusu  (05.02.20 15:24:03)
bunu soran kişi büyük ihtimal ile spor kültürüne hakim olmayan biridir. deplasmanda rakip sporculara her türlü sıkıntıları yaşatılabilinir. ki bu sporcularda büyük baskı yaratır. tamamen psikolojik baskıda olabilir, fiziksel de.

galatasarayın 21 senedir kadıköyde galip gelememe sebebi bundandır. anadolu yakasına geçtiği andan itibaren her yerde baskıyı yaşayan sporcu maça demoralize olarak çıkar.

değişkenlerde etkili mesela gs maç başlamadan çimi ıslattırıp maça çıkar ancak kadıköyde bu rica geçersiz kalır. fb ıslanmamış çimde antreman yapar maça hazırlıklı çıkar.
  • mikahakkinen  (05.02.20 15:48:45)
bu soruyu cocukken babama sormustum. "sen bizim evde mi daha rahatsın yoksa misafirlikte mi?" diye yanıtlamıstı.

  • bca  (05.02.20 19:21:22)
  • hayley williams ile evlenecek genc  (05.02.20 21:50:04)