yazılım şirketi bizi kazıklıyor mu?

kardeşim bir e-ticaret şirketinde çalışıyor, e-ticaret in olmazsa olmazı satış yapmayı sağlayacak platform bu da outsource ediliyor. ayrıca arkada bir de erp çalışıyor onu saymıyorum.

bu platformu yazanlar outsource eden şirket şu hizmetler karşılığında ayda 60-80 bin tl arası ücret alıyormuş. patron yazılımcılar bizi kazıklıyor diye düşünüyor.

- Eticaret altyapısı
- Yazılımcı desteği
- Sunucu optimizasyonu (sunucuların maliyetlerini onlar karşılıyor)
- Load balancer ve CDN
- Lisanslar ve SSL'ler
- Diğer sitelerin desteği
- yazılım geliştirmeleri (Trendyol, N11 gibi ancak talebimiz 3-4 ay sonra karşılanıyor çok yavaşlar)

şirkette ayda 100 bin kargo çıkıyor. reklam vs. ye karışmıyor yazılımcılar sadece yukarıdakiler.

iyi kötü bir fikir verebilir misiniz, ekstra bilgi gerekirse sorup söyleyebilirim.

normal hocam. ayda 100 bin kargo çıkıyor dediğinize göre biraz büyük firma. bu tip e ticaret sitelerinin en büyük gider kalemi yazılım ve reklamdır zaten. trendyol n11 gibi ancak talebimiz 3 4 ayda karşılanıyor demeniz de normal. yazılım işleri kolay olmuyor.

  • ats2  (04.02.20 20:53:49)
yok hocam ucuz bile. uçtan uca bir sistem tasarlayıp geliştirmek kolay iş değil. bence buradaki takıntınız kalite olmalı. beklediğinizi alamıyorsanız başka bir şirket arayışına geçebilirsiniz fakat daha ucuz bir fiyat çeken olursa bilin ki kalite daha da düşecektir.

  • heavy smoker  (04.02.20 20:57:09)
ya arkadas hangi ssl i kullaniyorlarda ssl bedeli cikartiyorlar ? neyin optimizasyonu ? eticaret altyapisi diye kalem koymuslar suslemek icin, neyin altyapisi ? tek seferlik isleri aylik maliyet olarak gostermek komik, otturuyorlar sirketi.

karsilarina cikip ahkem kessen, bilmediginiz dilden konusup ego yapip atar gider yaparlar utanmadan, ucmuslar.
  • müptezel dostoyevski  (04.02.20 21:04:02 ~ 21:04:29)
şu yazdığınız kalemler sanki siz "kardeşim biz neye 60/80 veriyoruz" neticesinde verilen cevap gibi.

çoğu şeyler tek seferlik iş. lisanlar genelde yıllık oluyor.

ama şu da var: yazılımcılarda adam gün 1.5k, sql dba 3k alan var. baktınız fazla geliyor. şidmiki firmadan hangi hizmet alıyorsanız ona göre başka firmalardan teklif isteyin.
  • qobel  (04.02.20 21:35:15)
Gayet makul bir ucret.

  • bedbed  (04.02.20 22:01:28)
@müptezel dostoyevski haklısın ama kimse hazır alt yapısı vs. var diye bu işi ufak paralara yapmaz. hayır işi değil neticede.

  • heavy smoker  (04.02.20 23:47:16)
Türkiye'de meşhur bir yazılım firmasına ait e-ticaret ve muhasebe programını satın aldık geçen sene, 1 yıl boyunca siteyi adam edemediler bu sene sözleşmeyi feshedip çıktık, adamlara 24K ödedik pisi pisine senin yukarıda bahsettiklerinin 1/100'ünü bile yapmadı adamlar artık sen düşün az mı ödüyorsun yoksa çok mu ödüyorsun?

  • solo  (05.02.20 09:35:39)
100bin kargo çıkması için ayda 100 milyona yakın trafik vardır. onun için de sırf cdn parası 20-30bin leri bulur zaten eticaret sitelerinde.

  • tchuck  (05.02.20 09:46:52)