Annem şizofreni mi? Psikiyatrlar/Psikologlar

Merhaba,

Tam 12 senedir annemin psikolojik rahatsızlıklarıyla uğraşıyoruz. 2 kez intihar vakası yaşadık. Sürekli bir oyun içinde olduğunu, babamın ölmediğini, herkesin onu kızdırmaya çalıştığını düşünüyor. Sayılara takılıyor, anlamlar yüklüyor, sarf edilen kelimelerden kendine hiç olmadık, garip anlamlar çıkarıyor. 2.5 senedir düzenli ilaç kullanımı ile gayet iyiydi; fakat o ataklar tekrar başladı. Gençliğim, yaşama hevesim annemin bu hastalığı ile yok oldu, gitti. Devam ettiği psikiyatrı obsesif kompulsif bozukluk teşhisi koymuştu; fakat asla geçmeyen bu rahatsızlık bana paranoid şizofreni gibi geliyor. Kalıcı bir tedavisi yok mu diye soruyorum umutsuzca..

tek bir uzmanla mı görüştünüz? mutlaka başka bir uzmana daha götürmelisiniz.

şu an bu kadar yıpranmanızın en önemli sebeplerinden biri ondan sağlıklı insan davranışları bekliyor olmanız. mental olarak iyi durumda olmadığını kabullendiğinizde, gerçek bir kabullenişten bahsediyorum, süreç bir nebze olsun kolaylaşacak sizin için.

maalesef kalıcı bir tedavisi yok. 2 defa intihar teşebbüsü varsa, dikkatli olmanız gerekir. daha umut dolu şeyler söylemeyi çok isterdim. ama çok benzer süreçlerden geçmiş biri olarak olayın sizde yarattığı ruh halini tahmin edebiliyorum. güçlü olmak zorundasınız. başka çareniz yok. başka seçeneğiniz de yok. sakın kurban, mağdur psikolojisine girmeyin, çıkamazsınız o ruh halinden kolay kolay. elbette sürecin zorluklarını da yok saymayın, gerçekçi olun ama dramatize etmeden yönetmeye çalışın süreci.
  • Phoebe  (03.02.20 22:42:18 ~ 22:42:35)
Şizofreninin bile ilaçlar düzgün kullanıldığı takdirde tedavisi edilmese de kontrol altına aldığını biliyorum. Acaba ilaçlarını almıyor olabilir mi? Genelde bu sebepten olabiliyor. Obsesif kompulsif çok ağır bir hastalık değil aslında. Tedavi bile edilebiliyor. İyi bir doktora görünüp doğru teşhisi almak gerek.

  • un4given  (03.02.20 22:44:29)
Doktora gitmeyi ihmal edip ilaçlarının dozuyla oynadı ve tekrar başa döndük, 2.5 sene boyunca gayet normaldi..

  • body electric  (03.02.20 22:47:40)
Ilaclarini alsin tekrardan, basa donmek gibi bisey yok cunku zaten ilaclar tedavi etmiyor. Doktora gitmesinde problem yoksa cozersiniz.

  • kveldulv  (03.02.20 22:50:07)
Gecmis olsun

  • kveldulv  (03.02.20 22:50:18)
Doktora gitmeyi ihmal ediyorsa eğer özel doktorsa parası neyse ödeyip doktroru eve götüreceksiniz. Bir kere annemin uzun süre sonra böyle davranışları oldu. Düşüncelerindeki anormallikleri fark edemediği için doktoruna gitmeyi reddetti. Daha önceden olduğu gibi hastaneye yatmasın iki özel muayene parası ödeyip (hiç unutmuyorum takı bozdurmuştum bunun için) doktoru eve çağırdım. Hem morali düzeldi hem ilaçları düzenlendi. Kısa sürede toparlardı. Hastanelik olmadı ve şimdi o düşüncelerden yıllardır eser yok. Biraz fedakarlık yaparak daha büyük sıkıntıların önüne geçebilirsiniz. Geçmiş olsun.

  • pisiyorum kisik ateste  (04.02.20 06:26:51)