Özgüven sorusu açılmışken sorayım

Özgüven nasıl geliştirilir, nasıl yükseltilir?

o soruya cevap vermişken yazıyım.

özgüven bir farkında olma hali. neler yapabileceğinin, nelere gücünün yetebileceğinin, nelere sahip olduğunun farkına varırsan özgüven sahibi olma konusunda önemli bir adım atmış oluyorsun. bunların farkına varabilmek içinse kendine "olabildiğince" objektif bakman lazım. normal gördüğün insanlardan daha iyi olduğunu düşündüğün bir iş, bir konu varsa onun farkına var mesela. "ben bunu ortalama bir insandan daha iyi biliyorum, daha iyi yapıyorum" de. buna sen karar veremiyorsan -ki halihazırda özgüveni düşük olan insan için zordur- seni iyi tanıyanlara sor neyi ortalama bir insandan daha iyi yapıyorum diye.

herhangi bir şeyi ortalama bir insandan daha iyi yaptığın sonucuna hiçbir şekilde ulaşamıyorsan bir şeyleri ortalama bir insandan daha iyi yapmaya, daha iyi bilmeye çalış. aslında buna normalde gerek olmaması lazım çünkü elbet vardır bu farkın ama madem bakış açın eksiden başlıyor, seni artıya geçirecek kadar bir şey öğren, bir şeyde ustalaş.

bunlar bir kenara, özgüven problemi yaşayan insanların çoğunun sorunu özgüven duyacak özelliklere sahip olmamaktan değil kendilerine ve hayata olan bakış açısından kaynaklanıyor. asıl değişmesi gereken de bu oluyor haliyle, bu da psikolojik bir eşik. eşiğe ne kadar uzakta olduğuna göre kendin atlayabilir ya da profesyonel destek alabilirsin.
  • Bruce  (03.02.20 22:03:40 ~ 22:04:38)
geçen biri daha sormuştu ona da aynısını demiştim, fake it till you make it.

özgüveni diplerde bir insandım, en ufak şeye panik yapardım. başarısız olma korkusundan dolayı istediğim çoğu şeye başlamadım bile.

sonra bir gün en kötü rezil olurum, bu durumda rezil olmam da beni çok etkilemez dedim. olmadım :)

ilk adımı attıktan sonra gerisi geliyor. yapmaya çekindiğiniz herhangi bir şey yapmayı deneyin. ne olursa olsun. insanlarla normalde konuşmaktan çekinen ben gittim modern dans dersini aldım mesela. içimden çığlıklar ata ata gittim 2-3 haftaya geçti sonra tüm sorunlar.
  • aguen  (03.02.20 22:11:39)
Dış görünüşün güzelleştirmeye çalış. Bu özgüvenini arttırır. Üzerine güzel kıyafetler giy, vücusun güzel olsun(spor yap), temiz ol. Sadece bunlar bile özgüvenini 1 2 seviye arttırır.

  • valarmurgulis  (03.02.20 22:58:51)
Psikologa git nedenini bulsun.
Ya da sen dusun bul ve sonra git yardim al.
Hep bi nedeni var bu durumun cunku.
Hicbir bebek ozguvensiz dogmuyor ya da ozguvenli. Ekstra ozguven kazanamasan bile bi yerlerde kaybediyorsun ama buyurken. O olaylari belirleyip cozmen lazim once.

Aguen ve valarmurgulis de arti 1 destek cozum acisindan
  • Flipsflops  (03.02.20 23:12:59)
Yaparak. Tamamen bu. Ama yanlış yaparak değil. Doğru veya doğruya yakın yaparak.
Veya nadiren bazı tipler yanlış yaptık Yüksek öz güven e sahip oluyor. Bunun nedeni ahlaki zeminlerinin zayıf olması. Bu da bir yol olabilir. Doğru olmasa da...

  • fempusay  (04.02.20 00:01:53)