KKTC'den ev satın almak

Sizce mantıklımı? kira getirisi yüksek mi? ayrıca ev satın aldıktan sonra vergi vs. durumları nedir bu konuda bilgisi olan arkadaşlar var mı? teşekkürler.

Bunu ben de merak ediyorum, özellikle 2018 kur artışı sonrası evlerin gbp üzerinden değerleri düştü mü?

  • liberal  (28.01.20 16:42:48)
Orada 3 çeşit tapu var, öncelikle bunu araştırmanı öneririm. Ev fiyatları, kira gelirleri vs için orada yaşayan birisi bilgi verirse daha iyi olur.

  • kimlanbu  (28.01.20 17:34:45)
@Kimlanbu güzel bir noktaya değişmiş. Şimdi KKTC'de yaşayan biri olarak birkaç kelam edeyim. Tapu(koçan) olayları bayağı bir karışık. 74'de biz adaya girince rumlar malını mülkünü bırakıp güneye türkler'de malını bırakıp ( Ne kaldıysa tabii) kuzeye geçti. Bu durum da eşdeğer koçan meselesini ortaya çıkardı. Misal siz lefkoşa küçükkaymaklı'dan bir ev alacaksınız. Ama o arsa eskiden ruma aitmiş. Sizin alacağınız arsaya denk gelen rum tarafında o şahsa ait ne var bu bilinmiyor. Belki bataklık var belki hiçbir şey yok. Bu durumda eşdeğer koçanın fiyatını ve satılmasını güçleştiriyor. Diğer koçan türüyse, türk koçanı. Yani o arsa her zaman türk malıydı. Doğal olarak fiyatı pahalı satışı kolay. Gelelim kira konusuna. Ortalama eşyalı bir ev yıllık 20 - 25 bine öğrencilere nakit para şeklinde gider. Evin konumuna, eşya sayısına, lüksüne göre bu durum değişir. Son zamanlardaki ekonomik kriz durumu, adaya öğrenci gelişini yüksek oranda düşürdü. Bunu da göz önüne almakta fayda var. Ayrıca belli bir meblağ üzerinde ev aldığınız da oturma izni (süresiz diye biliyorum) hakkı kazanıyorsunuz. Ve en önemli mevzu sterlin sterlin sterlin... Kiracı olmasa bile o ev sterlinle satılır, sterlinle kiralanır, asla fiyatı düşmez. Facebook üzerinden MEZUNUM SATIYORUM gruplarına bakarak ev fiyatları hakkında bilgi edinebilirsiniz. Vergi durumu konusuna yardımcı olamayacağım.

  • Başkalaşım  (28.01.20 19:26:00)