Dinlerde

Peygamberlere neden bu kadar önem verilmiş?

Yaratıcının kendini tanıtmak için seçtiği insanlar değiller mi basitçe?

"Semavi Dinlerde"

  • joker hakki  (27.01.20 23:35:39)
insanların somut, neye benzeyebileceği hakkında fikri oldukları bir şeye tapınma ihtiyacını karşılıyor. tanrısız budizm dininde bile nerdeyse budha'ya tapıyor insanlar.

  • prizmatik  (27.01.20 23:39:44 ~ 28.01.20 02:59:39)
Tanrının emirlerini aktardığına inandığın biri olursa o kişinin her söylediğini tanrıdan gelmiş kabul etmemen için hiçbir sebep yok.

  • osssy  (28.01.20 00:37:05)
islamın geleneksel algısında olduğundan daha fazla anlam ifade ediliyor bence, üst insan olarak görülüyor.
bence din adına söylediği şeyler yani kutsal kitapta yazanlar harici diğer söyledikleri ya da söylediği iddia edilen şeyler tartışma yapılabilir konular.

  • anily  (28.01.20 00:53:37)
Dinin praksisine dair model/emsal teşkil ettikleri için. Olay sadece aktardıkları emirler yasaklar ibadetler değil ki, nasıl yaşanacağına ilişkin fikir veriyorlar.

Dinden ayrı olarak, birçok teorisyenin dediği bile, kendi öldükten sonra bir sürü onu demek istemiş/hayır bunu demek istemiş tartışması tarafından üzeri örtülü/gömülü hale geliyor. İlgili din öyle olsa bile, bir çıkış kapısı olarak orada birinin hayatı dursun ve o praksise bakilagelsin diye işte.
  • encokbenisevinnolur  (28.01.20 01:45:31)
İnsanları, mutlak güç kazanmak için yaratıcının kendisini seçtiğini söyleyerek kandırmış.

  • hepbiarayisicinde  (28.01.20 05:09:08)
e yani, adamlar yaratıcının PR'ını yapıyorlar... E, haliyle de önemli oluyorlar.
bir nevi, dönemin propaganda bakanları.

  • pangea  (28.01.20 09:20:34)