Daire planından salon metrekaresi öğrenmek

i.hizliresim.com

ev küçükse bakmaya gitmek için vakit bile harcamak istemiyorum da:

135 metrekare net gözüküyor ev.
ama ben kat planından ve ilan fotoğraflarından buna yaklaşamayacağını düşünüyorum.

şu işaretlediğim salon da bana maksimum 20 metrekare gibi geldi ilan fotoğraflarından bakınca. salonu 20 metrekare olan daire matematiksel olarka zaten 135 edemez eğer terası yoksa.

bu kat planından salonun metrekaresini vs. öğrenebilir miyiz var mıdır bir hesaplama yöntemi?

ölçülendirilmiş mimari planı görmek lazım net hesap için. ama renderda mobilyalar ölçekli çizildiyse fotoğraf üzerinden atıyorum masanın ortalama ebatlarına göre oranlayabilirsiniz.

  • temasettin  (27.01.20 10:27:26)
Yatak odasındaki yatak boyutundan yaklaşık tahmin edilebilir. Tahmininiz doğru, salon 4 x 5 metreden yaklaşık 20 metrekare diyebiliriz.

Bu daire net 115-120 metrekare civarında diye tahmin ediyorum. İlanlarda genelde brüt metrekare yazılıp, bir miktar da üzerine koyuluyor, yani doğru rakamlar yazmıyor.

Fakat dairenin planlaması fena değil, her odası kullanışlı, mutfağı geniş.. Sadece yatak odası ile köşedeki oda yer değiştirmeliymiş ama o da çok büyük mesele değil. Görmeye değer bence, neresiymiş merak ettim?

Not: Mimarım.
  • gmzo  (27.01.20 10:33:18)
brüttür o. yani duvarların kapladığı alanlar ve ortak alanların size düşen payları (apartman boşluğu vb) dahildir.

  • argent dawn  (27.01.20 11:38:59)
Hic bakma,.bu ev 2+1 olsaydi guzel bir ev olurdu.ama boyle butun her hacimleri daraltip zorlayarak 3+1 cikarmislar,ustune mutfakta amerikan tip.mutfaktan kurtulup ufacik yatak odasina birde ebeveyn banyosu tikistirmislar.bu sadece imara uygun bir tursu ficisi.

  • duptıs  (27.01.20 12:59:15)
İÇ KAPI BOYUTLARI STANDARTTIR. ONA GÖRE ÖLÇÜMLEYİN. 90 santimdir genelde.yaptığım hesaba göre 18-20 metrekare civarı

  • ground  (27.01.20 14:36:37)