yurtdisi / dovizli askerlik

yurt disi isci statustunde tecilliyim simdilik. tecil yas limitini 35e indirmisler gecen sene. ee 35ten sonra direk asker kacagi mi oluyor nasil oluyor? bir de vatandasliktan cikmaya engel mi?

yurtdışında çalıştığın sürece sorun yok diye biliyorum ama bedelli öde diye mi yapıldı acaba?

vatandaşlık mevzuunu konsolosluğa sormak lazım.
  • ozdek  (25.01.20 22:16:41)
35'ten sonra kacak olmuyorsun, yoklama verip bir sonraki celbe kayit oluyorsun, yada dovizle askerlik yapiyorsun.

vatandasliktan cikman icin turkiye devletine olan borcunun olmamasi gerekiyor. askerlik de vatan borcu sayildigi icin onu da odemen gerekiyor
  • crucio  (26.01.20 00:02:29)
35'e indirdiklerine emin misiniz? Ben geçen yaz 35/g maddesinden yararlanarak yurtdışı işçi olarak ertelettim. Bütün belgelerde limit 38 yaş olarak geçiyordu.

Yaşadığınız ülkenin vatandaşlığına geçtikten sonra Türkiye vatandaşlığından askerlik yapmadan çıkabiliyorsunuz. Tabii bu herifler dövizli askerlikteki paranın kokusunu alırlarsa kanunu değiştirebilirler. Belli olmaz.

Edit: Harbiden değiştirmişler. Sayfa 18: www.resmigazete.gov.tr
  • bruce mclaren  (26.01.20 04:06:34 ~ 04:18:38)