netflix soruları

arkadaşlar 4 kişilik netflix abonesi oldum, tv box da aldım, güzel güzel izliyorum. henüz 30 günlük deneeme süresindeyim. ama sorularım var.

1. 4 kişilik olması gerekiyor ama bir benim profilim ana profil, 4 tane de kullanıcı tanımlattı, 5 kişi olduk. o dört kullanıcıdan ilkine de kendi adımı yazdım, aynısı olmaz dedi. E bu 5 kişilik oldu şimdi? niye öyle oldu? kaçırdığım nokta nedir?

2. e abi girişte "kim izliyor" diye sorduğunda ben bunlardan hepsini seçebiliyorum. bi şifre mifre, her kullanıcıya özel profil, gizlilik falan yok. yani ben diğer kullanıcıya tıkladığımda ne izlemiş, neyi yarım bırakmış falan görüyorum. aynı şekilde onlar da benimkini görüyorlar. lan istemiyorum, herkes kendi profilini görsün. rocco siffredi'nin belgeselini izleyecem ama bunu diğer profillere atadığım karımın kardeşi ve eşi (kayınço ve eşi) görmesin, lan sapık gibi olacaz. yok mu profilime girerken şifre sormasının bir yolu? hem belki onlar da izleyecek, ben yanlışlıkla tıklasam "ehehe gayınçoya bak rocco'yu izlemiş eheha" diycem, ayıp yahu. ben mi bulamadım bunun yolunu?

2. soruyu ben de vakti zamanında sormuştum. o öyle demişlerdi. Yani 2. soruda yapacak birşey yok. ''öyle'' :)

1. soru ve 2. soru için aynı cevap: Kullanıcı eklemenin bi' numarası yok, o aynı anda açık olan ekran tanımlaması sanırım. Yani aynı anda 4 farklı ekran kullanabilirsiniz gibi bir anlamı var SANIRIM.
  • mete kudur  (24.01.20 19:28:38 ~ 19:30:47)
1. 4 kişilik derken aynı anda maksimum 4 ekranda açabilirsiniz. en fazla 5 profil ekleyebilirsiniz. "2 kişilik" netflix paketinde de 5 tane profil açabilirsiniz.

2. yok.
  • fezagezgini  (24.01.20 19:32:43)
Oturup kim ne izliyor bakıp taşak geçecek adamla ortak profil açma zaten

  • hosein  (24.01.20 21:36:05)
höfff illa çocuğa anlatır gibi anlattıracaksınız. ne kadar çok seviyorsunuz soruyla alakasız yorum yapmayı. üç paragraf yazı yazıyorum, adam onca yazının içinde sadece taşak kısmını görüyor yahu. eşşeğiz tabi burda, dert anlatmaya çalışıyoruz.

o kısmını biraz espri olsun diye yazdım, yazımı neşeli hale getirmek için yazdım, okuyan biraz tebessüm etsin diye yazdım oldu mu? bunu da illa söylettirecek kadar anlamadıysanız siz cevap vermeyin.

peki o zaman şöyle sorayım, aklı sadece "taşak geçenle profil paylaşma o zaman" diyen de buna cevap versin.

dört profilden birine 8 yaşındaki oğlumu koydum. "kids" diye ayarladım, seçince çizgi filmler falan çıkıyor. kendi profillerimize de 18+ için pin koydum, 18+ içeriği açmak isteyince pin soruyor.

ama 8 yaşındaki oğlumun bilerek veya yanlışlıkla benim profilime tıkladığında son izlenenler içinde yer alan ve çıplak bir şekilde öpüşen ve seviştikleri alenen belli olan film afişini görmesini nasıl engelleyeceğim? görsün istemiyorum, baba olarak bu benim hakkım. ama izlemek istiyorum. üye olarak bu da hakkım. tıklayınca pin soruyor ve direkt açılmıyor evet, ama tıklamayınca da gözüküyor amk. "o" (it) filmindeki korkunçlu palyaço suratını görmemesini nasıl sağlayayım, palyaçodan korkuyor zaten. buna da "çocuğu olan netflix izlemesin" veya "çocuğu olan korku filmi açmasın" mı diyeceksiniz?

hem illa taşak geçmesine mi gerek var, ben ne izlediğimi gizlemek istiyor olamaz mıyım ulan, bu nasıl bir düşüncedir?

"bunun anlamı aynı anda 4 ayrı ekranda izlemek" olsa bile, ben yan yana dört tane televizyon dizim hepsinde aynı anda dört farkklı içerik mi açacağım yani, illa ki öteki üçünü bir başkası izleyecek. arkadaşım olur, ailem olur. izlediğim şeyleri niye mecbur oluyorum paylaşmaya?

netflix bunu düşünememiş veya özellikle koymamış da olabilir. ama bunun cevabı "o zaman başkasıyla paylaşma" olamaz, olmamalı. 4 kişinin aynı anda izleyebileceği bir sistemi başkalarıyla paylaşıyorsam , izlediklerimi gizlemek benim hakkım olmalı.
  • kibritsuyu  (25.01.20 11:24:09)
çocuk olayı bambaşka, siz "kaynımgil görüp taşak geçerse" demişsiniz. ben de eğer kaynıngil taşak geçecekse açma demişim gayet net değil mi?

gelelim çocuk olayına, internet ek koruması ve netflix çocuk kilidi var diye biliyorum. bunları devreye sokarsanız iyi olur.

ayrıca 8 yaşındaki çocuk eğer yanında büyük biri yokken sizin profilinize giriyorsa bu bambaşka bir sorun demektir. çocuğunuzu korumak sizin göreviniz, netflix ve diğer internet içerik sağlayıcılar sadece uyarı koyar +18 vs. gibi gibi.
  • hosein  (25.02.20 16:35:54)
hacı sonuçta sorum açık. aynı anda birkaç kişinin izleyebileceği bir platform var. belli ki aynı anda birden fazla kişi izleyecek bunu. yani kendi kendime dört ayrı ekranı yan yana dizip aynı anda farklı içerikler izlemem saçma olur di mi? yani bu aynı anda dört ekran kullanabilme özelliğini, farklı farklı kişiler aynı anda izleyebilsin diye yapmışlar di mi? bunda mutabık mıyız?

hal böyleyken ister danaya girer gibi farklı kişiler olsun, ister aile üyeleri olsun aynı anda kullanma imkanı olan bir platformda birbirlerinin profillerine herhangi bir nedenle ellerini kollarını sallaya sallaya girmeleri normal mi ya? kaynımgil olsun, çocuk olsun, eşim olsun, yahu paylaşmak zorunda mıyım ne izlediğimi? illa kaynım gülecek, illa çocuk görecek diye niye sürekli yazdığım şey üzerinden cevap verip anlamamakta ısrar ediyorsunuz.

yahu istediğim çok basit bir şey. gizlilik. netflix'in "aynı hesapta dört ekran paylaşabildiğine göre bunların birbirinin izlediğini görmesinde bir sakınca yok" demesi gizliliği ihlal eden bir şey değil mi lan? bu bir tek bana mı anormal geliyor niye anlatamadım ben bunu? en azından benim gizleyebilmek gibi bir tercihim olmak zorunda değil mi ya?

benim bütün kart, banka, mail, telefon, sosyal medya vs. şifrelerimi karım bilir mesela. kartımı alıp isterse para çekebilir. ama ben çekmesini istemiyorsam hop şifreyi değiştirmem yeter. bankaya gidip "bu benim kocamdır verin şifreyi" dediği zaman netflix gibi "bunlar evlidir, şifreyi vermekte sakınca yok" demezler, şifreyi alamaz. hiçbir internet sitesi ben gizlemek istediğim sürece sırf tanıdığım diye benim özelimi paylaşmaz. "haa karısıymış o zamak ok, maillerine bakabilir" diyip şifremi vermez. ben "verin o benim karım" desem bile vermez.

netflix'ten de beklentim sadece bu kadarcık gizlilik. espri olsun diye kaynımgil diyorum, "ehehe taşak geçecek adama verme". çocuk diyorum "senin sorumluluğun". gizli olsun lan işte illa spesifik spesifik kimden gizlemek istediğimi yazmama ne gerek var. gizli olsun kimse görmesin anasını satayım bunu istemem niye anormal? her profile şifre konacak lan altı üstü. avukatı mısınız anlamadım ki neyini bu kadar savundunuz.

çocuk kilidi denen şey de sadece 18+ olan içeriğin açılmasını engelliyor, o da açık zaten. çocuğumun sorumluluğu bana ait, zaten de kendi çocuk profili varken benim profilime girmeyecek kadar da akıllı. ama çocuğumun girmiyor olması, "girilebiliyor" olduğu gerçeğini değiştirmiyor. girilemesin. niye serbestçe istediğin profile girilebilsin ki yahu?

ben sadece yine örnek olsun diye yazdım çocuk diye. ama yine sadece demek istediğime odaklanmak yerine örneğe cevap vermişsiniz.

sizin için başka örnekler bulamayacağım. zira her şeye bir lafınız var. istediğim bu çok basit ve aslında tek cümlede anlatılacak şeyi yukarıdaki üç ayrı mesajımda (soru + 2 cevap) paragraflarca yazdım. umarım bu sefer anlatabilmişimdir.
  • kibritsuyu  (25.02.20 18:23:33 ~ 22:39:52)