Türkiye’deki üniversitelerde yükselme ve yayın şartı

Selamlar,

Bu konu hakkında çok az şey bildiğimi fark ettim. Yayın şartı üniversiteden üniversiteye değişiyor mu yükselirken? Yayının kriterleri ne? Yurt dışı olması ve peer-reviewed olması harici bir şey var mı? Ben yurt dışında doktora yapıyorum, yakın zamanda epey iyi bir dergide yayın yaptık. Danışmanım sordu Türkiye’de bunun sana etkisi nasıl olacak diye. İşletme çalışmalarında ABS ranking diye bir şey takip ediliyor mesela Avrupa üniversitelerinde ve yapılan yayının bu rankingde iyi bir yerde olması burda yükselirken önemli. Türkiye’de biz takip ediyor muyuz böyle bir sınıflandırma?

Teşekkürler.

çoğunlukla niteliğe değil niceliğe bakılıyor.

  • halanne  (20.01.20 22:12:57)
üak a bak. ayrıca her üniversitenin atanma kriterleri farklıdır. kimisi q1 yayına 40 puan verir kimisi için scilı olması yeterlidir. doğudaki üniler genelde doçentlik kriterini üakın kriteriyle eş tutuyor ki insanlar kolayca atansın ankarada istanbulda vs atanmak çok daha zor. daha fazla yayın isteniyor yabancı dil isteyen var vs vs.

  • lata  (20.01.20 22:49:57)
İlk atama için çok bir şart yok ama CV ne kadar iyi, şansın o kadar çok. Torpil konusuna girmiyorum, o varsa CV olmadan bile ataman yapılır.
Yükselme için linkten sizin bölümün koşullarına bakmanız lazım. www.uak.gov.tr

  • halanne  (20.01.20 22:52:40)
Bana dekanin birisi bu cviyle ne işin var bu unide? demişti.
Gerçi isim de olmadı ama trde yükselmek veya kadro senin ne yaptığına değil,kim olduğuna bağli gibi daha çok. Ne yaparsan yap misal rektorle veya güçlü sıralı yöneticinin biriyle aran bozuksa, sittin sene kadro alamaz ve hatta başka yerde de bulamazsın. Örnek bizatihi ben, kendim...

  • fempusay  (21.01.20 00:25:14)