Tarih Bölümü Hakkında

Merhabalar;
Bir tanıdığım tarih bölümü okumak istiyor. (Lisans)

1- Tarih bölümü okunur mu ? (ilgisi çok yüksek bu bölüme karşı) İş olanakları vs. açısından nasıldır ?

2- Türkiye deki en iyi tarih bölümü hangi üniversitede buluyor ?
(Vakıf (burslu)), Devlet, İngilizce, Türkçe gibi seçenekler var mesela)

3- Kampüs yaşamı, sosyal hayat ve eğitim kalitesi olarak hangi üniversite/şehir seçilmeli ?

4- Tarih bölümü mü Tarih Öğretmenliği mi ?

Yök Atlastan yaptığım ufak araştırmada puanı en yüksek Üniversiteler şunlar ;

1 BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ (ingilizce)
2 ORTA DOĞU TEKNİK ÜNİVERSİTESİ (ingilizce)
3 İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ
4 MARMARA ÜNİVERSİTESİ (Tarih Öğretmenliği)
5 ANKARA ÜNİVERSİTESİ
6 MARMARA ÜNİVERSİTESİ
7 HACETTEPE ÜNİVERSİTESİ
8 GAZİ ÜNİVERSİTESİ (Tarih Öğretmenliği)
9 DOKUZ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ (Tarih Öğretmenliği)
10 MİMAR SİNAN GÜZEL SANATLAR ÜNİVERSİTESİ

ve diğerleri ...

2018 boğaziçi tarih mezunu olarak cevaplamaya çalışayım.

1. tarih seven bir insan için tarih okumak aşırı güzel olay. liseden beri benim hayalimdi ve boğaziçi zorlasa da keyifli bir serüvendi. iş olanakları açısından çok parlak değil durum. ben akademisyen olmak istiyordum, şu an için rafa kaldırdım bi vakıf üniversitesindeki kısa asistanlık deneyimimden sonra. şimdi uluslararası bi stk'da çalışıyorum.

2-3. bu soruları beraber cevaplayayım. kendi okulum olduğu için demiyorum, objektif olarak boğaziçi tarih türkiye'deki en iyi tarih bölümü. kampüs yaşamının güzelliğini de ehrkes az çok bilir. boğaziçi haricinde koç üniversitesi-tarih tavsiye ederim. iyi bir bölüm iyi bir okul. odtü hakkında bilgim yok ama muhakkak tatmin edicidir orası da. muhakkak ingilizce eğitim veren bir yer olması lazım. istanbul-marmara gibi görece iyi görülen okullarda bile tarih okumak mantıklı değil bence.

4. bu biraz kişinin ne istediğiyle alakalı. yakın gibi gözüken ama çok uzak olan bölümler. ben hiç öğretmenliği düşünmedim, pişman da değilim
  • newsman  (20.01.20 15:09:54)
dışardan okusun, hobi olarak okusun. akademik bir hayali, ihtimali varsa olabilir ama iş olanağı vs yok.
şimdi biri gelip bana sorsa asla ama asla edebiyat fak. bölümlerini okuma derdim, ne olursa olsun.

hayaller, hayatlar diye bir şey var ya bu ülkede. gsf'de herhangi bir bölüm istese, fen fak. olsa yine yap et derim ama edebiyat fakültesinin sonu yok. güvendiğiniz birileri yoksa ya da ekstrem başarısı girilmez artık.
  • anarsika  (20.01.20 15:17:25)