Ateistlere soru

inanmasanız da beğendiğiniz ayet/hadis var mı? merak ettim. sağ olunuz.

farz ibadetsiz müslüman.

Azhab 53

  • baal  (16.01.20 00:17:28)
İronik olacak ama "Rabbin seni terk etmedi" bana baya etkileyici geliyor.

  • jacque  (16.01.20 00:28:59)
Oku, yaradanın adıyla oku.
Yalnız Türkçe ye hatalı çevrilmiş. Oradaki oku read değil recite. Yani ezberden okumak, alıntılamak gibi birşey.

  • prizmatik  (16.01.20 00:34:09)
isa'nın çarmıhta can verirken söylediği :

Eli, Eli, lema şevaktani ?
Rab, Rab, beni neden terkettin ?

İncil'den.
  • prizmatik  (16.01.20 00:50:54 ~ 02:28:50)
Pulp fictondaki ünlü ezekiel 25:17

  • prizmatik  (16.01.20 00:54:50)
ayet mi hadis mi bilmiyorum ama
"komsusu acken tok yatan bizden degildir"
"komsusu tokken ac yatipta kilicina davranmayanin aklina sasarim"
"musluman hirsizlik yapar mi? yapar, musluman zina eder mi? eder, musluman yalan soyler mi? muslumanken asla!"
  • alttaraf  (16.01.20 01:11:05)
“Zulüm bizdense, ben bizden değilim” diye bir söz var Hz.Ali söylemiş mi ona atfedilmiş mi bilmiyorum. Bir alevi arkadaşım bu sözü bir arkadaş ortamında hararetli tartışmada tam yerinde alıntılamıştı. Çok güzel, anlamlı bir söz.
Gene Hz. Ali’nin: “Bir insana başkalarının yanında verilen öğüt, öğüt değil hakarettir” sözünü çok severim.

Onun dışında mevlanın hemen hemen çoğu sözünü severim. “Topraktan geldik gene toprağa gideceğiz, mühim olan çamurlaşmamak” gibi.
  • wertyu  (16.01.20 03:48:03)
Kuran'dan değil ama ilk okuduğumda "oha!" demiştim. Başından sonuna kadar okuyun. Türkçe çevirisi de çok iyi:

- www.biblegateway.com
- incil.info

Nefreti bu kadar edebi bir şekilde dile getirmek ayrı bir meziyet. Bunun yanında Kuran'ınki ergen öfkesi gibi kalıyor.
  • bruce mclaren  (16.01.20 04:54:32)
tebbet suresi 1. ayet.

"ebu leheb'in elleri kurusun, kurudu da."

bana her duyduğumda mindfuck yaşatan tuhaf bir cümledir. allah'ın beddua etmesi, beddua ettikten sonra allah olduğunu hatırlayıp ebu leheb'in ellerini kurutması falan enteresandır.
  • sir gawain  (16.01.20 09:35:58 ~ 09:39:36)
ondan geldik ona döneceğiz.

inna lillahi ve inna ileyhi raciun.
(bunu başlangıç ve bitiş noktası aynı olan bir daire gibi düşünün)
  • füt  (16.01.20 10:11:00)
bunu okudugumda sevmistim, bir zeytinci olarak:

Nur, 35

Allah, bütün göklerin ve yerin nûrudur. O'nun nûru, içinde kandil bulunan bir oyuğa benzer. O kandil cam fânûs içindedir. O fânûs, inci gibi parıldayan bir yıldızdır. Ve o kandil, ışığını doğuda da olmayan batıda da olmayan mubarek bir zeytin ağacından alır. Ve o ağacın yağı, öyle arı duru öyle parlak ki, neredeyse yakılmadığı halde de ışık verecek, nûr üstüne nûr. Allah nuruna erişmek isteyeni dilediği şekilde nûruna eriştirir. İşte bunun için Allah insanlara örnekler vermektedir. Çünkü herşeyi bütün boyutlarıyla, yalnızca Allah bilir.
  • ebabil curnatasi  (16.01.20 12:21:41)