Şu fiziki olayı özetle anlatabilecek hayırsever yüksek zekalı bir duyurucu?

10 milyar ışık yılı mesafedeki yıldızın ışığı bize şimdi geldi diyelim. (yıldızın bizden uzaklaştığını şimdilik yok farz edelim.)

biz o yıldızın 10 milyar yıl önceki halini görüyoruz.

durduğumuz yerde hiç yıldıza yaklaşmadan, sadece daha gelişmiş bir teleskop yaparak yıldızın 10 milyar yıl değil de 9 milyar yıl önceki halini görebilir miyiz?

hani büyük bir teleskopla daha uzun bir uzuv elde edip daha öteye ulaşabiliyoruz ya?

1 metrelik maşayla masanın ucundan bir eşya alabilirken 10 metrelik bir maşayla evin ucundaki bir eşyayı almak gibi?

Göremeyiz.
Işık hızını geçmek fiziksel olarak mümkün olmadığı için, 10 ışık yılı uzaktan gelen görüntü (fotonlar) o mesefayi en hızlı şekilde uzay boşluğunda, ışık hızında, alacaklardır.

8 ışık yılı uzunluğunda bir teleskopunuz olduğunda; görüntü 2 sene boyunca ışık hızında gelip, teleskop içinde en az 8 ışık yılı mesafe daha gitmelidir. Bu mesafe teleskop tarafından kısaltılamayacağı için, cam, fiberoptik, dalga boyu, vakum vb her türlü iletim foton hızını azaltan, yavaşlatıcı engel olacaktır.
  • archmage mahmut  (14.01.20 01:00:47 ~ 12:00:37)
evet yukarıdaki arkadaşın dediği gibi sıkıntı şu ki, o görüntü dediğin şey de oluşurken ışık hızını geçemiyor. ama ben sana bilimsel olarak mümkün olacak bir yöntemi söyleyebilirim, quora'da okumuştum. eğer yeterli bir boyutta bir fotoğraf karesi oluşturup, onun içini aynı normal fotolarda olduğu gibi piksel piksel olası tüm kombinasyonlarla doldurursak, o zaman geçmişte yaşanmış ve gelecekte yaşanacak her şeyin fotoğrafları elimizde olur. gerçek olanları bunların arasından ayıklamak gibi küçük bir problem dışında bir sorun yok :)

  • makinelere tapan adam  (14.01.20 01:23:30)
Sen kaynağa yaklaşmazsan dediğin olmaz.

  • neymis  (14.01.20 01:48:48)
1 milyar isik yili uzunlugunda bir teleskop olmadigi surece olmaz

  • cagdassalur  (14.01.20 10:59:43)