Yoksulluk meselesi

Merhabalar,

Ben diploma çalışmamı bu konu ile ilgili yapıyorum. Sağolsun danışman hocam da gidip bölüm başkanına demiş bunu '' bizim gençlik Zonguldak'taki yoksulluğu araştıracak. '' diye. Bölüm başkanı da 14 Mayıs'ta yapılacak İktisat Kongresi' nde bu konuyu sunum olarak hazırlayıp, sunmamı istedi. Ben de telaşa verdim iyi mi?! Sadede gelirsek, teorik olarak yoksulluğa dair bilgiler bulmakta sorun yok ama, iş Zonguldak' a gelince sıkıntı çıkıyor. Ben nasıl bulurum bu yoksulluk meselesine dair bilgi, belge, istatistik ve de çözüm önerileri? Bi el atın iktisatçılar!

gecekondu mahallesindeki insanların hangi sektörlerde çalıştığına bak. muhtemelen havacılık ya da ithalat sektöründe çalışmıyorlar.

deneklerinin eğitim,kültürel durumlarını ekle rapora.
  • advest  (21.04.10 23:52:47)
Şurada az da olsa bilgi var, en azından karşılaştırmaya yarar:

www.tek.org.tr

Bir de oradaki ticaret odası, yerel yönetim vb. de verilere sahiptir. Kriterlerinize göre de bilgi sorabilirsiniz, ne bileyim yeşil kartla sağlık hizmeti alanlar, belediyeye veya kaymakamlığa maddi yardım için başvuranlar, vb. Gelir düzeyini hem diğer illerle, hem de ilin diğer yıllarla karşılaştırmak da işe yarayabilir.
  • uyuklayankedi  (21.04.10 23:57:29)
Türkiye'de malesef yoksulluk datası 2000 yılından bu yana şehir bazında üretilmiyor ancak yapabileceğin şeyler var,
misal 2000 öncesi verileri karşılaştırabilirsin Türkiye ve Karadeniz Bölgesi verileri ile (DPT'nin il bazında yaptığı gelişmişlik indeksleri var, bunlarda ne var ne yok o ile ait karşılaştırmalı olarak bulabilirsin)
2000 sonrası için ise yeşil kart sahipliği oranlarını Türkiye oranları ile karşılaştırabilirsin
Tabi bunlar anket yapamadığını varsayarak söylenen şeyler, imkanın varsa o da bi alternatif
  • jenjen  (22.04.10 00:07:52)
Emek yoğun çalışan bir ildi Zonguldak (Kömür Madenleri) ve sorunun cevabını ordaki sendikalarada sorarak bulabilirsin. Sanırım bayağı detaylı bilgide alabilirsin.

  • SirSatai  (22.04.10 00:07:56)
Çok teşekkür ederim fikirleriniz için. Özellikle de yeşil kart için, benim aklıma gelmemişti vallahi. Şunu da sorayım o zaman, belki yine aklıma gelmeyen çözümler çıkar diye; sizce hali harap olan, sermayeyi çekemeyen,( kalifiye olmayan) emek arzı yüksek, özellikle de coğrafi sebeplerden ötürü taşıma ve ulaştırma sorunlarından muzdarip, eğitim seviyesi de ülke geneline göre güdük kalmış( maalesef şimdilik aklıma gelenler bunlar) bu ildeki yoksulluk sorununu çözebilecek kısa ve uzun vadeli öneriler nelerdir?

  • istolethesky  (22.04.10 00:33:05)
Mevcut emek arzının kalifikasyonunun yükseltilmesi (öğrenim düzeyi, meslek eğitimi, kurslar, vb.) ve emek talebi bakımından yatırımların yapılması orta-uzun vadeli sayılabilir. Yatırımı teşvik eden birkaç yıl vergi muafiyeti tanınması, mevcut işletmelerde emek talebini kolaylaştırmak üzere işverene sosyal güvenlik yükümlülüklerini azaltan yani devlet tarafından kısmen/tamamen bir süreliğine sübvanse edilmesi geldi aklıma. Pek spesifik değil tabii bu öneriler. Hocanız da destek atsın bence, ip uçlarını versin en azından. Mevcut emek talebi az da olsa istediği nitelikte emek bulamıyorsa buna daha kısa vadeli çözümler olabilir, kamunun (merkeze bağlı veya yerel) kurumları, mevcut işletmelerle işbirliği içinde ihtiyaca yönelik eğitim ve kurslar düzenlemesi mümkün olabilir.

Bölgesel farklılıkların giderilmesine ilişkin yerli/yabancı kaynaklardan çözüm önerileri bulabilirsiniz belki google ederekten.

Kolay gelsin,
  • uyuklayankedi  (22.04.10 01:01:46)