İnternet alışverişi sonrası yatmayan para iadesi

tefal internet sitesinden bir ürün aldık. 9 aralık tarihli sipariş 20 aralıkta halen kargoya verilmeyince aradık ve stok nedeniyle iptal ettiklerini öğrendik. o günden beri ısrarla aramamıza rağmen 600 liralık para iadesini "haftaya, 2 güne, haftaya, bugün" diyerek sallıyorlar. en son dün "yatırdık" dediler, gelen para falan yok. diğer siteler iptal edince cart diye para yatıyor, bu arkadaşların parayı yatırmasını 20 gündür bekliyoruz. zaten ilk taksidi ödedik, haftaya da 2. taksit kesilir herhalde. bu kadar uzamaması gereken bu sürece ilişkim ne yapmalıyız? kaç gün beklemek lazım hakem heyetine başvurmak için? parayı zaten yasal faiziyle yatırmayacaklar da 1 aydır içeride para neredeyse. dediğim gibi dün "bugün yatırdık" dediler. biraz daha mı beklemeliyim yoksa aksiyona geçsem mi?

14 gün içinde iade edilmesi gerek diye biliyorum.

ayrıca ürünü maks. 30 günde göndermeleri gerekiyor, yoksa yasal faizi ile iade yapılması lazım. hatta ürünü tedarik edememenin de ayrı cezası var, sattıysan bir şekilde var edeceksin yani ürünü, ücret iadesini yapmak da yeterli değil. yasalar sert aslında ama yeteri kadar uygulanmıyor.

dün iade yapmışlarsa 1-2 gün içinde hesabınıza yansıması lazım, yansımazsa direk hakem heyetine başvurun bence pazartesi günü.
  • savidan  (09.01.20 14:18:41)
Üzerine düşmezseniz süreyi uzatabilirler. İadenizi 20 aralıkta yaptılarsa aradan 15 iş günü geçmiş oluyor. Sizin o kadar aramanıza karşın 'dün' iade yapmış olmaları pek inandırıcı gelmedi. Üstelik bu kadar süreyi uzatmaları hoş değil. Sonuçta ürünü teslim alıp, iade talebinde bulunmamışsınız. Dilerseniz az daha bekleyin ve size iade yaptıklarına dair dekont göndermelerini isteyebilirsiniz ya da www.sikayetvar.com buradan şikayette bulunun. En azından size görüş sağlayıp, işinizi hızlandırabilirler.

  • GoodMorningTeacher  (09.01.20 16:17:35)
kartla odediyseniz bankayla iletisime gecin odeme itirazi icin.

  • yoggi  (10.01.20 01:31:57)