6 kalima of islam nedir

Bunun bizde bir karşılığı yok mu? Pakistanlılarda, Afganlarda yaygın bi şeymiş ama bizde bu altısının bir arada kullanıldığını pek görmedim ya da tamamen benim cahilliğim. İslam'ın 6 şartından biri olduğunu sanmıyorum, acaba bizde olan mevlid gibi bu da sadece o bölgenin insanına özel bir şey mi?

İmanın şartları olmasın?

  • i ve been mistreated  (08.01.20 17:54:44)
bu altı kelime, islam inancının temellerinin özeti gibi kabul görüyor. yani, direkt dinin içinde belirtilmiş bir konu değil de, ayet ve hadisler ışığında bir yol gösterici gibi düşün.
fakat, bu bir tarz meselesi. mesela namaz konusu tartışılmaz, her durumda farz, çünkü ayet var. sünnetlerde de hadis kesin mi/değil mi tartışmaları yüzünden çok ayrım çıkıyor, malum. örneğin cübbeli, şimdi ben kalkıp "peygamber şöyle buyurmuştu" desem, "hadis olabilir" diye ona da uyar belki. belki. neyse.

bu 6 kelime ise, dinin genel anlayışını özetlemek, inanışa bir çerçeve çizmek için yapılmış bir şey. biz imanın altı, islamın 5 şartı ezberiyle yetinmişiz. yetinmişiz diyorum, çünkü dinde ayetlerle açıktır, yalan söylemenin günah olduğu. faiz konusu net şekilde haramlanmıştır. ama cennete girmenin olmazsa olmaz koşulu olarak 5 şart içinde sayılmaz. bütün şartların özetidir 5 madde.

coğrafi bir durum olduğunu düşünüyorum 6 kelimenin bizde kullanılmamasını. fakat bildiğim kadarıyla ilk iki madde zaten imanın şartlarıyla benzer :) allah'ı ve peygamberi kabul-sevme ile alakalı. diğerleri de tövbe, iman esaslı.
  • lovemyself  (08.01.20 17:59:18)
Ben de imanın şartları sandım ama baınca değilmiş, ilk dört tanesini her namazda okuyoruz zaten.

İlki Kelime-i tevhid zaten,

İkincisi Şehadet,

Üçüncüsü namaz bittikten sonra tesbihattan önce okuduğumuz zikir/dua.

Dördüncüsü tesibahattan sonra duadan önce okuduğumuz zikir/dua.

Diğerleri de belki cemaatte müezzinden sürekli duyduğumuz ama şu an okuyunca anlayamadığım şeylerdir.
  • John Bloor  (08.01.20 18:03:17)
6 şart olan imanmış, islam değil yazıda yanlış yazmışım :)

@lovemyself güzel açıklamışsın hocam, ben de öyle düşünmüştüm çünkü kalıplaşmış bir kullanımı var bunların. google playde yüzlerce uygulama geliştirilmiş sadece bu altısına keza google araması yapınca da bir sürü site çıkıyor altısını anlatan ama altısının birden geçtiği tek bir Türkçe uygulama ya da site bulamadım o yüzden merak ettim. Ki kaynakların tamamına yakını urduca, bengalce falan. Teşekkürler cevaplar için.
  • bidakikanizialicam  (08.01.20 18:08:45)