gelir vergisi hakkında

beyaz yakalı köle olarak bordromu açınca çılgın vergi kesintisi görüyorum. aklıma takılan ise şu; bugün gelir vergisinde çok büyük bi düşüş olsa, bu durum çalışanlara yansır mı yoksa vergi olarak ödenen para şirketlerin cebinde mi kalır? benim maaşım hali hazırda çalışan biri olarak artacak, brütümü düşüremeyecekleri için ama yeni işe başlayan birini düşünelim, ona gelir vergisi düşüşü sonrası daha düşük bir brüt mü verirler?

eğer firmanla brüt üzerinden anlaştıysan senin payına düşen vergiyi senin adına firman ödüyor. dolayısıyla eğer vergi düşerse senin brüt rakamın aynı kalmalı ve sonuç olarak eline geçen net rakam artmalı.

ama işverenin işgüzarlık yaparsa orası ayrı.
  • emfuzi  (08.01.20 15:17:52)
Normal şartlar altında evet maaşın artması lazım fakat bunu bazı işverenler brüt ücreti düşürürüp net maaşının çok artmasına izin vermezler. Veya sonra ceza almamak adına, maaşımı düşürdü dava edecegim vb şeye girmeden yeni sene zam yapmaz.

  • liberal  (08.01.20 15:25:22)
anlasmana bagli. net anlasirsan seni ilgilendirmez isveren kara gecer.

anlasman brut ucretse zaten vergi dusse bile onlari enterese eden bir durum yok. isveren o parayi veriyor zaten senin icin. vergi dustugunde para sana kalir. uzun vadede refah seviyen cok artarsa brut maasi dusururler ama yeni girenler etkilenir. en fazla maas artisin durdurulur yeni girenlerle ayni seviyeye gelmen beklenir.

ama bu durum cok fantastik. gelir vergisi degil dismesi arttirilmasi gundemde.
  • ozdek  (08.01.20 18:19:42)