hava trafik kontrolörü

aynı zamanda "aım memuru" da deniyor sanırım?

ne iş yapar diye arattım, az çok anladım ama şunu tam anlayamadım: masa başı iş mi, yoksa çok ayakta durmak gerekiyor mu? günde 2-3 saatten fazla bile ayakta durmak gerekiyorsa belim nedeniyle direkt eleyeceğim bu seçeneği(?). benim için önemli bir bilgi bu yüzden.

yoksa o kadar uğraşıp, sınavları vs. kazanıp "haydaa bu böyle bir iş miydi, e ben ayakta duramıyorum ki, o zaman bırakayım." noktasına gelirsem mahvolurum.

genelde oturuyorlar ama sen daha şimdiden streslendiysen o mesleği seçme bence. ben stres olduğumda belime vuruyor mesela.

ayrıca ayakta çalışmak daha verimli diyorlar. bulunduğum şirket masaların bazılarını ayakta çalışma ortamına çevirdi. kullananlar çok verimli buldukları için biraz daha yaygınlaştırmayı düşünüyorlar.

böyle bar masası gibi bir ortam hayal et.
  • ozdek  (07.01.20 20:54:35)
ayakta çalışmak hiç verimli değil ya. 1-2 sene önce part time bi kitapçıda çalışayım dedim, ayakta duramadığım için çıktım bir hafta sonra. başlarda oturarak raf diziyorum diye rahat çalışmıştım ama.

bar masası güzel, olur ama bir linkte yaş sınırı (29) var diye okudum, bir araştırmam lazım.
  • ahm1  (07.01.20 21:25:49 ~ 21:26:29)
trafik kontrolörlerine atc diyorlar, aim bildiğim kadarıyla brifing yani uçuş izinlerini ayarlayan takip eden birim. atc’ler hep oturuyor vardiyalar 12 saat ama 2 saat çalışıp 2 ya da 4 saat dinlenme gibi bir döngüyle çalışıyorlar. dinlenme ortamları bayağı güzel ama izmir için konuşuyorum, sinema odaları, bilardo masaları falan var.

  • phoarbix  (07.01.20 22:41:53)
kapadokya kuleye çıkmıştım. istersen oturarak istersen ayakta çalışıyorsun. sakin bir meydandı. günde 5-6 havayolu ve eğitim uçakları gelir gider.

onun dışında tokat kuleye çıktım birde. kule sayılırsa. mobil kule idi. adamlar çay demliyordu kulede. çük kadar bir yerdi. sürekli oturuyorlardı. ama çok şirin bir havalimanı idi. şimdi büyütüyorlar gerçi orayı.

bence ayakta durma konusundan ziyade ATC özel bir meslek. eğer sabiha yaklaşma istanbul yaklaşma, kule fln gibi bir yerlere gidersen bence çok zor bir iş. ancak benim çok saygı duyduğum bir iş tabiki.
  • morcivert  (07.01.20 23:42:00)