Yutkunma zorluğu yasamak

2 gundur yutkunma zorluğu yasiyorum. Aslinda tam olarak zorluk da degil her turlu yemegi yiyorum iciyorum ama orada bisey takiliymis gibi bir his ve agri. Grip olcam sandim olmadim. Dun doktora gittim el muayenesi yapti boğazıma bakti bisi yok dedi. Kan tahlili istedi, enfeksiyon yok tiroid yok kan sayımı normal cikti. Agri kesici yapalim dedi yapti yolladi. Sabah yine basladi ayni his.

Yahu neyim olabilir simdi doktor bisi yok diyo. Kas agrisidir ters hareket yaptiysan diyor ama ben ikna olmadim.

Tıp ile ilgim sıfır. Ancak kulaklarda basınç varsa da yutkunmak zor oluyor. Su altında öyle. Acaba kulaklarla ilgili bişey mi ?

  • fezagezgini  (03.01.20 09:32:30)
Reflu olabilir

  • kolaygelsin  (03.01.20 09:52:19)
bademcikleriniz büyük olabilir?

  • givemesomesubstance  (03.01.20 09:56:21)
@givemesomesubstance, doktor onu soylerdi diye dusunuyorum bakmisti bogazima

  • rayde  (03.01.20 09:57:41)
Doktor değilim ama yutkunma zorluğu birden çok nedene bağlı olabiliyor,
ilk akla gelen bagdemcik iltihaplanması, tonsilit, faranjit, kısaca üst solunum yolu hastalıklarıyla ilgili konular. Bunlar virüslere bağlı yada bakterilere bağlı olabiliyor.
* kulak burun boğan hepsi birbiriyle alakalı olduğu için örnek veriyorum kulakta problem vardır boğazı etkiliyordur vs. (kbb bölümü)
* boğazdaki lenf bezleriyle alakalı olabilir (kbb bölümü)
* Yukarıda bir arkadaş da demiş reflü olabilir (gastroentroloji bölümü)
* son zamanlarda sıkıntılı stresliyseniz psikolojik olabilir (psikiyatri bölümü)
* Bazı vitamin eksikliklerinden dolayı olabilir. (dahiliye bölümü)
* Diş hastalıklarıyla ilgili gömülü 20'lik diş vs olabilir ( Diş bölümü)
Ya da aklımıza gelmeyen daha farklı birşey de olabilir.
  • sinerji  (03.01.20 10:13:24 ~ 10:14:07)
aynı his ve ağrıyla geçen ay dr.'a gittim. sürekli değil, günün belli bir bölümünde yarım saatliğine rahatsız eden ve geçen bir ağrı yemek borusu dolaylarında. kan testi, röntgen, gırtlak ultrasonu ve endoskopi yaptılar,

ülser başlangıcı teşhisi ve midede helicobacter pylori bakterisi buldular, ki bu bakteri çok sık görülmekle beraber ülsere ve ileri seviyelerde daha ciddi hastalıklara yol açabilyormuş. bakterinin yok edilmesi için özel bir antibiyotik tedavisi gerekiyor ama tabi aynı bakterinin ve ülserin olup olmadığına baktırman lazım Endokrinoloji bölümünden.

Endoskopi veya kaka tahlilinden bu bakterinin olup olmadığı anlaşılıyor bilgin olsun.
  • legalize marijuana  (03.01.20 10:53:06)
Reflü, ses teli felci, ses teli nodülü, larenjit, anksiyete.

  • deer hunter  (03.01.20 11:48:08)
ters bir hareket yapıp boyun kaslarını zorlamış olabilirsin. bana da oldu aynısı. dumbell pullover yapıyordum yanlış yapmışım mahvetmişim boğaz kaslarımı. 1 hafta ağrıdı.

  • vakamijin  (03.01.20 13:07:40)