Mahkemeye gitmezsem ben olur?

Selam arkadaşlar.Bana ve aileme hakaretler eden lağım ağızlının birinden şikayetçi olmuştum 5-6 ay önce.Uzlaşmayı da reddettim.Ceza mahkemesinde davaya gitti olay kamu davası.Şimdi tebligat gelmiş nisan ayında mahkeme var.Vardiyalı çalıştığım için gidememe durumum var zaten gitmekte istemiyorum... ne olur bu durumda? Mahkemeye katılmadan savcıya vs. ifade verebilir miyim?

mahkeme 2 veya 3 ay sonrasına ertelenir. size zorla getirme kararı çıkar. yine gitmezseniz savcılık tarafından tr geneli arantınız çıkar. herhangi bir yerde işe giderken gezerken vs. gbt kontrolünde arantınız olduğu ankaşılır ve sizi mıntıka karakoluna götürürler. bu işleme sabah erken saatler de denk gelirseniz öğlen savcılığa çıkarsınız. yok eğer gbt ye öğlen veya akşam saatlerinde yakalanırsanız o geceyi nezarette geçirirsiniz ertesi gün sabah savcılığa götürülürsünüz. bu işin en kötü tarafı uçakla veya otobüsle şehir değiştirmek istediğiniz de başınıza gelenidir. tatile giderken veya bir sebepten şehir değiştirmeniz gerektiğin de şehir merkezleri girişinde ve havalimanlarında arantınız olduğu için polis tarafından alıkonulursunuz ve tatil planınız falan zehir olur.

  • tugi1  (31.12.19 20:32:03)
arkadaşlar sakin. adam müşteki/davacı. ayrıca savcılık bir durum da yok. "kovuşturma aşaması"

dilekçe yazın durumu bildirin. şahısla karşılaşmak istemediğinizi, şikayetçi olduğunuzu cezalandırılmasını istediğinizi bildirin. ayrıca işinizden de bahsedin. yokluğunuzda karar verilmesini talep edin. mahkemenin duruşmada alacağı ara karara göre aksiyon alırsınız.

"ben garantici adamım" derseniz bir avukata vekalet verin, halleder.
  • han20  (31.12.19 20:57:36 ~ 20:59:41)
arkadaşa mahkeme tebligatı gelmiş. mahkeme açıldığına göre kovuşturma aşaması tamamlanmış. öyle şahısla karşılaşmak istemiyorum diye bir durum söz konusu değil.şikayetçi oluyorsanız mahkemeye de gitmeyi bileceksiniz. gitmediğiniz taktirde savcılık arantınızı çıkartır. ancak bu ilk sefer de olmaz. önce zorla getirme kararı çıkarılır ve bağlı olduğunuz ilçe emniyete ihzar evrakı gönderilir. mahkeme gününü ve saati belirten evraktır bu. bu süreç bir kaç kez tekrar edebilir. hiç bir mahkemeye gitmezseniz en sonunda arantınız çıkartılır ve sonucunda haklı olduğunuzu düşündüğünüz bir durumdan dolayı da olsa 1 gece nezarette kalma ihtimaliniz ortaya çıkar. karşılıklı şikayet olması durumunda zaten müşteki veya şüpheli fark etmez. o mahkemeye gidilecek. ''şikayetçi olayım karşı taraf ceza alsın ne ben mahkemeye gideyim ne bir şeye karışayım'' durumu söz konusu değil. yine de gidip gitmemek size kalmış bir şey ben olacaklardan bahsediyorum ve bu dediklerimi bence dikkate alın. sonra nezarette hırsızıyla gaspçısıyla bir arada uyumak zorunda kalmayın.

  • tugi1  (31.12.19 21:12:22)
tugi1 + 11111111

  • market_arabasıyla_terör_estiren_trafik_canava  (31.12.19 23:21:05)
Soruşturma aşaması ne zaman tamamlanır, kovuşturma aşaması ne zaman tamamlanır öncelikle bunu bilmek lazım.
Akabinde sanık, tanık, müşteki celb durumları bilinmeli.
Şikayet ettim duruşmaya gelmiyorum değil konu. Ara karara göre aksiyon alma kısmı tekrar okunmalı cevabımın.

Mahkeme celbi gelmiş ise nasıl kovuşturma aşaması tamamlanmış oluyor, halen bu kısmı anlamamakla birlikte, nisan ayı için dilekçe verebilirsiniz.
  • han20  (31.12.19 23:54:07)
Arantı nedir ya Allah'ınızı severseniz? Ayrıca kovuşturma aşamasına geçilmiş savcılık "arantı" falan çıkaramaz. Bilip bilmeden insanları yanlış yönlendirmeyin.

  • bayc  (01.01.20 02:05:14)
arkadaşlar kimin dediği doğru hiçbir şey anlamadım.

  • soru icin geldim  (01.01.20 02:50:04)
okuduklarımdan özet geçiyorum:

gitmesen de olur ama gitsen daha iyi olur.. :)
  • asabi  (01.01.20 11:11:39)
Müşteki Mahkemeye Gitmezse Ne Olur? Zorla Getirme Nedir?
Kural olarak, müştekinin mahkemeye gitmesi ve beyanda bulunması gerekir. Ceza mahkemesi, mağdur veya şikayetçinin şikayet dilekçesinde belirttiği adresine davaya katılması için tebligat gönderir (CMK md. 235). Tebligata rağmen gelmeyen mağdur veya müştekiye yeniden tebligat çıkartılmaz. Özellikle şikayet dilekçesinde mağdur veya müştekinin adresi yanlış bildirilmişse mahkeme adres araştırması da yapmak zorunda değildir.

Ancak, müştekinin mahkemede dinlenmesi olayın aydınlatılması veya ortaya çıkması açısından zorunluluk ise veya müşteki olayın tek görgü tanığı ise bu durumda müşteki mutlaka mahkemede dinlenmelidir. Davetiyeye rağmen duruşmalara katılmayan müşteki, polis marifetiyle zorla mahkemeye getirilir. Davetiye posta yoluyla müştekiye tebliğ edilir, ancak zorla getirme kararı polis veya jandarma vasıtasıyla yerine getirilir. Uygulamada çoğu zaman zorla getirme kararı, polis tarafından sadece müştekiye bir mahkeme yazısı bırakılarak duruşmaya gitmesi gerektiği bildirilmektedir. Zorla getirmenin aciliyet kesbetmesi nedeniyle fiilen uygulanması gerekiyorsa, mahkemeden zorla getirme müzekkeresinin fiilen uygulanmasına dair bir şerh düşülmesi talep edilmelidir.
  • ihanet kac kisilik  (01.01.20 11:52:50)
mahkemeye gitmek istemiyorsan ne demeye şikayetçi oldun?
anlamıyorum bu kafayı.
mahkemeye gitmeyeceksen nasıl işleyecek süreç?
hakimin önünde sihirlü küre var oradan mı görecek ne olup bitmiş?
bir gitmezsin iki gitmezsin üçüncüde gbtde takılırsın, tatile gidersin odandan alır olacağı bu.
  • Efoody  (01.01.20 16:52:54)