Asgari ucret saatlik nasil hesaplaniyor?

Internette hep aylik ucret yaziyor. Saatlige nasil vuruyoruz? 180 saat mi aylik? Bazi aylarda daha fazla calisma oluyor, o nasil hesaplaniyor? Tesekkurler.

225'e bölüyorsun agi'yi çıkarıp. 9 lira 35 kuruş net yapıyor saatlik olarak.

  • Bruce  (31.12.19 19:20:06 ~ 19:20:22)
@bruce

Neden 225 oluyor ki? Haftalik calisma asgari ucret icin 45 saat degil miydi?
  • icim urperiyor  (31.12.19 19:31:08)
"4857 sayılı İş Kanunu'nun 63. maddesi, haftalık çalışma süresinin 45 saat olduğunu, aksi kararlaştırılmadıkça bu sürenin çalışma günlerine eşit olarak dağıtılacağını hükme bağlamaktadır. Buna göre, haftanın altı günü çalışılan bir işyerinde günlük çalışma süresi 7.5 saat olacaktır.

SSK işlemlerinde ay 30 gün olarak dikkate alınmakta, dolayısıyla aylık çalışma süresi de 30×7.5=225 saat olarak uygulanmaktadır."
  • Bruce  (31.12.19 19:37:48)
@bruce: çalışmadığın gün için niye çalışıyor gibi gözüküyorsun ki anlamadım. 6 gün çalışıyor demiş, sonra 7 gün çalışıyor gibi çarpmış.

  • ahm1  (31.12.19 20:13:40)
@ahm1 çalışmadığın dediğin gün senin 6 gün çalıştıktan sonra hak ettiğin ücretli haftalık izin. işverenle saatlik ücret üzerinden anlaşmadıysan, aylığın yani maaşın varsa 6 gün çalıştıktan sonra 1 gün ücretli izin hak ediyorsun. o günün ücreti ödeniyor.

niye böyle diye çok sormaya gerek yok çünkü bunun ülke genelinde standardizasyonun yapılması lazımdı ve kanun koyucular da bunu böyle uygun görmüş zamanında. örneğin 31 çeken aylarda 1 gün fazla çalışmış oluyorsun ama sigortan yine 30 günden hesaplanıyor. 28 çeken şubat da aynı şekilde 30 gün üzerinden hesaplanıyor. senin işyerinde kaç saat çalışacağın sen ve işveren arasında, herkesin çalışma saatine göre kanun düzenlenmesi karışıklık yaratır zira. senin maaşın aylıksa 225 saat çalışmış sayıyor seni sgk, buna karar verilmiş böyle işliyor.
  • Bruce  (31.12.19 20:35:50 ~ 20:38:01)
Giren hep çalışana giriyo anlaşılan. Sorgulayana da azar gecikmiyor. Fazla mesai hesaplarken düşük çıksın diye böyle hesaplıyor bu emek hırsızları.

  • hayir bu koyden olsam nolcak  (31.12.19 22:08:34)
@hayir bu koyden olsam nolcak: güzel bi noktaya parmak bastın.

  • ahm1  (31.12.19 22:12:40)