Şafiiler ve köpekler

Sürekli bununla ilgili espriler görüyorum da bağlantıyı anlamadım. Nedir bağlantı?

şafilikte köpeğe dokunduğunda abdest bozuluyor, bununla ilgili olabilir.

  • sir gawain  (30.12.19 17:49:34)
Senin onu köpek gibi sevmen ama onun Şafii olması :'(

Yani güzel mizah, gülüyorum ben. Sebebi de @sir gawain'in dediği evet
  • nundu  (30.12.19 19:50:51)
off evet köpekten kaçıyorlar ve sevmiyorlar. köpek değerse toprağa gömmek zorundalarmış giydiklerini. şafiilerin bir sürü böyle kuralları var, ben de şafii birileriyle tanışınca (!) öğrendim. kedilere tapıyorlar ama.

  • xvyz  (30.12.19 19:54:17)
ben zamaninda boyle bi baslik actim az daha dayak yiyordum.
kopege dokunmuyorlar abdestleri bozuluyir bilhassa islak kopek olaylari var. santiyede cok kavga etmisligim var boyle.
santiyede yemek cikiyor diye her zaman kopek besliyordum onlar da tekme atiyordu falan boktan anilar.
  • turbo sadık  (30.12.19 20:00:49)
Köpeğin salyası idrarı ve dışkısı tüm mezheplerde necisdir, şafi mezhebine göreyse bunlara ek olarak köpek terli veya ıslaksa vucudu da necisdir.

Yani ıslak veya terli bir köpek elbiseye değerse necis olacağı için o kısım yıkanmadan o elibseyle namaz olmaz.

Yıkamak içinse 7 kere yıkanmalı ve 1 seferi de toprakla olmalı (toprağı sabun niyetine kullanmak)

Doğru bilinen bir yanlış ise abdestin bozulmasıdır, köpek değdi diye abdest bozulmaz. Salya, idrar, dışkı ya da şafilerde ıslak köpek elbiseye değerse o elbiseyle namaz kılınmaz. Elbiseyi değiştirir ve namazı kılarsınız.

Köpeğe tekme atan gerizekalılar her mezhepte var maalesef.

Köpek değdi diye elbiseyi toprağa gömmek filan, ulan cahillik ne güzel!

Konu dışı ama madem bu kadar bilgilendirdik aklıma gelmişken bunu da yazayım;

Köpeğin salyası necisdir ama av köpeği olarak yetiştirilen köpeğin vurulan avı ağzıyla alıp getirdiğinde o av necis olmaz, helaldir.
  • John Bloor  (31.12.19 11:55:39)