amerika'dan gelen unlocked iphone 11 sim görmüyor

selamlar, sorunum başlıktaki gibi.

vodafone kullanıcıysdım ve amerika'dan iphone 11 aldım. geldim ve imei kaydını yaptırdım. vodafone kartım ülkeye geldiğimde çalışıyordu ancak vodafone'dan memnun olmadığım için turkcell'e geçtim. turkcell'e geçince sim kartı görmemeye başladı. yani sim kart görmüyor da demiyor. operatöre bağlanmıyor. sorun nedir ? nasıl çözülür?

telefon unlocked ve kaydı yapılmış durumda. önünde hiçbir engel yok.

Turkcell'e geçtikten sonra hat aktifleştirildi mi? Birkaç gün sürüyor genelde. Hemen aktif olmuyor.

  • himmet dayi  (30.12.19 11:44:39)
ayarlardan operator seçimi falan gibi bir şey varsa otomatik yapmayı denediniz mi?

  • emfuzi  (30.12.19 11:48:13)
aktifleştirildi ve başka bir turkcell hattıyla da denendi ikisi de olmuyor.

operatör seçimini otomatik ve manuel olmak üzere iki şekilde de denedik o da işe yaramadı.

ağ ayarlarını da sıfırladık o da işe yaramadı.

telefona izin verilmiyor yazıyor ancak imei kaydı yapıldı telefonun ve e-devlette gözüküyor. bu nasıl saçmalık?
  • viyana kangurusu  (30.12.19 11:55:56)
Yeni yasaya göre sadece kendi adınıza kayıtlı hatlar ile kullanabiliyorsunuz telefonu. Sıkıntı bundan kaynaklanıyor olabilir. Turkcell ile iletişime geçin. Olmaz ise BTK iletişime geçmeniz gerekebilir.

  • himmet dayi  (30.12.19 11:57:45)
kendi adıma ait hatla kullanmaya çalışıyorum. farklı hatlarım var ve e-devlette kullanmaya çalıştığım numaraları eşleşen hat olarak görebiliyorum telefonun yanında.

  • viyana kangurusu  (30.12.19 11:58:43)
BTK'nın veritabanı nasıl çalışıyor bilmiyorum. Ancak sadece numaranın orda olması yetmiyor olabilir. Numara + Operatör gibi bir kayıt var ise o numaranın hangi operatöre ait olduğu bilgisi BTK'da güncel olmayabilir. Turkcell'i arayın demiştim. Aradınız mı?

  • himmet dayi  (30.12.19 12:12:27)
arama yapılıyor şu an beklemedeyim. ancak anlamadığım diğer kayıtlı numaralardan birinin de çalışmıyor olması.

a numarası - turkcell'de kayıtlıydı oldum olası ve çalışmıyor.
b numarası - vodafone'da iken çalışıyordu ancak şimdi turkcell'e geçip aktiflenmiş olmasına rağmen çalışmıyor. telefon görüşmesi bitsin ondan sonra göreceğiz herhalde.
  • viyana kangurusu  (30.12.19 12:23:59)
Aklıma bir tek bölgesel kilit geliyor. Unlock ama sadece bölgesel unlock olabilir. Yani sadece abd ve ingiltere, veya abd ve avrupa birliği ülkeleri vs gibi. Biraz fantazi ama vodafone-ingiltere vs gibi bir bağlantı kurmaya çalıştım.

Arabistandan aldığım bir telefonda bu durum vardı, neyseki türkiye de kilitsiz ülkeler içindeydi.
  • artci sarsinti  (30.12.19 13:05:11)
çok ilginç bir sorun. aklıma gelen tüm çözüm önerileri yazılmış. çözümü merak ettiğim için takipteyim. umarım çözebilirsiniz.

  • onurrrrr  (30.12.19 15:23:11)
çözüm güncellemesi:

turkcell ve btk ile konuşmalar sonucunda btk kendilerinde herhangi bir sorun olmadığından dolayı turkcell'e yönlendirdi. turkcell de btk'daki numarayı güncelledi. sanırım hattın btk'da halen vodafone numarası olarak gözükmesinden ötürü böyle bir şey oldu. ancak başka numarada da çalışmaması ilginçti. yine de şimdi 12-24 saatlik bir süre verdiler düzeleceğine dair. eğer düzelmemiş olursa burada tekrardan bilgilendiririm. daha sonra böyle sorunlar yaşayanlar için çözüm yolu amacıyla paylaşıyorum.
  • viyana kangurusu  (30.12.19 15:27:15)