Ford Focus Hoparlör

Herkese merhaba.
Aracın sadece sağ ön hoparlörü çalışıyor.
Onun dışında diğerlerinden ses gelmiyor.
Bass yüksek olduğu için hoparlörlerin patlamış olabileceğini söyledi oto teypçiler.
Epey yüksek fiyatlar çıkardılar yenilemek için.
Diyorum ki, n11'den vs. sipariş edeyim, kendim monte edeyim.
Bu konuda herhangi bir bilgim ve tecrübem yok ama beceririm bu tip işleri.
Ne dersiniz?
Ne tür hoparlör almalıyım?
İki çift almam şart mı?
Sonuçta bir tanesi çalışıyor.
Yardımlarınız ve tavsiyeleriniz için şimdiden teşekkür ederim.

Önce çapını öğren, büyük ihtimal 15 7a da 17 cm olabilir. Sonra tipine bak, yeni aldığın hoparlör yerine otursun.

Tek satılmaz genelde çifttir, almışken ikisini de değiştir zaten sağ sol ses fark eder.

Yutibiden modele göre hoparlörün nasıl söküldüğüne bakabilirsin.
  • John Bloor  (30.12.19 12:29:36)
araçta haporler ayarlarını kontrol et. mesela benim araçta sesi sadece önden sağ veya solda, arkadan sol veya sağdan dinleyebiliyorsun. belki de sorun budur.

  • ground  (30.12.19 12:39:14)
evet, sıfır hoparlörler çift satılır, zaten çift değiştirin, üç tanesi gittiyse dördüncü de çok dayanmaz yakında gider.
focus'ta ne kullanıldığından emin olamıyorum, ama 15 veya 17 santim ölçüsünde hoparlör yok, çok yüksek ihtimalle 16,5 cm çapında höparlörler vardır, otomobil kapılarında en yaygın kullanılan ölçü bu. fakat 10-15 yıl kadar eski ford'larda tam daire şeklinde değil de oval hoparlörler kullanıldığını da biliyorum, dolayısıyla internette model yılı ile aratıp sökme-takma videolarından falan kesin bilgi edindikten sipariş ederseniz daha iyi olur.
sonra kendiniz yapabilirsiniz, kapı döşemesi sökmek ve hoparlör değiştirmek çok zahmetli işler değil.
www.youtube.com
(bu modelde hoparlör çerçevesi perçinle sabitlenmiş, onu sökmek ve diğer kapılarda denemek zahmetli olabilir, başka bir hoparlöre erişim imkanınız yoksa deneme kısmında sorun yaşayabilirsiniz. benim arabada da öyleydi, geçen hafta kendim değiştirdim. matkap ucuyla perçini parçalayıp plastik muhafazanın içerisindeki hoparlörü, etrafındaki körük ile muhafazanın birleştiği yerden ayırıp, onun yerine yeni hoparlörü oturttum ve hoparlörü ona vidaladım, muhafazayı da eski deliklerinden değil de farklı noktalardan akıllı vida ile sabitleyerek yaptım.)
fakat hoparlör masrafı etmeden önce, teybin çıkışlarının sağlam olduğundan emin olmak isteyebilirsiniz, üçünün birden patlamış olması enteresan. teybin çıkışları da bozulmuş olabilir, tabii bu hoparlörlerin bozulmayacağı anlamına gelmez ama eğer teyp arızalı ise hoparlör almak da işinizi tamamen çözmeyecek, eğer teybi de değiştirmeye ihtiyacınız olacaksa bilmiş olursunuz.
kapıların içini açıp sağdaki hoparlörü diğer kapılara takıp denemeye çalışın bence önce, eğer ses geliyorsa hoparlörler arızalıdır, yok ses gelmiyorsa teyp çıkışlarında arıza vardır.
eğer aracın ve tesisatın geçmişini bilmiyorsanız bir ustaya gösterin, belki önceden başka bir teyp takılıydı ve eskisini satarken geri taktıklarında bağlantılarını doğru yapmadılar durumu da olabilir.
  • gkhncnzdgn  (30.12.19 14:16:35 ~ 14:26:45)
ustalığın var mı bilemiyorum ama hiç kolay bir iş değil montajı o işin söyliyim, kapı içini sökerken hırpalarsan canını sıkar. he yine de sen alıp bir otocuda sadece işçilik vererek yaptırmaya çalışabilirsin. özellikle haftaiçi bir gün mesai saatleri içinde oto sanayi biraz boş olur, o saatlerde iyi bi pazarlıkla işi bilen birine 100-150tl'ye bağlatabilirsin.

  • awlmi  (30.12.19 14:18:54 ~ 14:19:44)
Eğer ki Ankara'da yaşıyorsanız Türkiye de araç çıkma parçalarının teminini oradan halledebilirsiniz. Ucuza gelir.

  • creedwar  (30.12.19 22:39:02)