Osmanlıda niye herkeste fes var?

Çoğunluk fes olmak üzere kimisinde de kavuk var. Erkek Çocuklar dahil başı açık kimse yok neredeyse.

Bu bir kültürden ziyade zorunlulukmuş hissi verdi. Aslı nedir?

kısıtlı bilgimle aklımda kaldığı kadarıyla anlatayım.ıslahat fermanı sonrası başladı sanırım fes kullanımı. ilk başlarda giyenler kafir diye ilan edilirken daha sonraları da giymeyenlere kafir denmiş.

  • orijinal nick bulamadim  (28.12.19 11:31:00)
Sanayi devrimi öncesi, tarım çağında insanlar sürekli dışarıda güneş altında çalıştığı için, şapka takmak bir zorunluluk ve bunun alışkanlığıydı. Bu sadece bizde değil, tüm dünyada böyledir. Halen kırsal kesinde herkes şapkalıdır.
Osmanlıda başın açık olması çok ayıp ve aşağılayıcı bir şey sayılırdı. Vezirler falan katledilmeden önce halka başları açık olarak teşhir edilirlerdi.Öyle de bir adet vardır.
Bu arada kapalı yerde şapka çıkarılması veya bir büyüğün yanına girerken şapka çıkarılması bize batıdan gelmiştir. Türk töresinde şapka çıkarmak yoktur.
İlaveten, şapka devrimi ile yazılan kanun dikkatle okunursa, o dönemde şapkasız olmak düşünülemediği için öyle bir yazılmış ki, şapkasız olmanın yasak olduğu anlamı çıkmaktadır.
  • Mirket  (28.12.19 11:31:16)
@mirket esasen son cümlen için sordum. Yani atatürk zorla şapka taktırdı olayı bu kökenden geldiği uyandırdı herkesi fesli görünce.

  • enis buyutucu  (28.12.19 12:23:09)
herkeste yok, moda olduğu, kabul gören dış kıyafet olduğu için öyle, avrupada da herkes şapkalı aynı devride, 80 lerde herkes bıyıklıylı, şimdi de bakarsan herkes sakallı.

  • firemanjonny  (28.12.19 12:23:40)
Dini yönü ağır basıyor. Özellikle sarık çok çok önemli.
Alimler der ki: sarık küçüldükçe toprak kaybedildi.
Gerçekten de Osmanlının en güçlü olduğu zamanlardaki tanınmış kişi ve devlet adamlarının tasvir edildiği görüntülerde sarıklar oldukça büyüktür.
İslâmda için sarık çok önemlidir. Sadece eskilerin kullandığı kullandığı bir eşya değildir.
  • Erva  (28.12.19 13:18:36)
osmanli'nin merkez bolgelerinde (magrip, kartaca, cezayir vs. haric, dag koylerinde kimi kadinlarin ortu altina giydikleri haric, vs.) yuz yillar boyu fes yoktur.
fes, cok sonradan bilhassa ii. mahmud donemi toplumsal donusumleri ile gelmis, yerlesmis.
bakiniz: www.fikriyat.com
bu fese sonradan kutsiyet filan yuklenmesi bir karikaturu animsatiyor, nushasini bulamadim ama dilim dondugunde anlatayim (bulan olursa baglanti ekleriz)
- gencten biri, "teknik insanin ruhunu bitiriyor abi yea, ben yeni modelleri begenmiyorum, kamera, internet, bunlar asiri. ben eski kafa adamim, telefonum basittir, gorusme yapar kafidir" diyordu ortamda.
arkadasi zaman makinasi icat edip gelecege gidiyor. on - yirmi yil sonra, bu genco yine "teknik insanin ruhunu bitiyor abi yeaa, benim telefonumda yalniz kamera internat vardir, 3d yazici filan bunlar asiri." deyip, bu sefer on - yirmi yil oncesinin modelini ovuyordu.
gercekten de boyle bir kafa var.

basta baslik olmasi, serpus olmasi, sapka olmasi baska. oradan iceri @Mirket'in yazdiklarini irdeleyebilir, okuma yapabilirsiniz.

ote taraftan:
@ Erva "Eski binaların sağlamlığı da kuşku götürmeyen bir gerçek. " bu kusku noksanligi ise, sizi ne yazik ki yikima, felakete goturebilecek bir illet.
  • viva paulista  (28.12.19 17:15:10)
@ viva paulista
yıkım ve felaket kuşkudan değil kalitesiz ve eksik malzeme kullanımından.
Şüphe ile doğrular giderilmez.
  • Erva  (28.12.19 18:56:40)
osmanlı'da fes yaygın demek bugün kreuzberg'e gidip burada da amma türk varmış ha demek buralar hep böylemiş demekten çok farklı değil. son 150 yıllık döneminde devlet zoruyla falan görünürlülüğü artan bir şey.

  • denek hayatım  (28.12.19 19:35:01)
@ denek hayatım +1

@ 'Erva'
yikim ve felaket kuskudan degil, kusku noksanligindan.
o yapilari yapanlar, onaylayanlar, denetleyenler, alanlar, kiralayanlar, oturanlar, misafir olanlar, sizin asagida karaladaginiz gibi ""Eski binaların sağlamlığı da kuşku götürmeyen bir gerçek." minvalinde dusunmeyelerdi... kuskulansalardi... sorustursalardi...
o zaman kalitesiz ve eksik malzeme kullanimindan yikim olmazdi. kolon kesmekten de yikim olmazdi. bant pencerelerden de yikim olmazdi. afaki tasarim hatalarindan da yikim olmazdi. filhakika, suphe olmadan dogrulara varilamadi.
yikim ve felaket geldi, daha da geliyor.
neyse, sorunun hudutundan yeterince tastik. daha baska diyeceginiz varsa beni bulur soylersiniz.
  • viva paulista  (28.12.19 21:06:41)
İslam'da başı açık gezmek uygun değil, erkek için de. Sarık olur, Fes olur, Takke olur, Bere olur.

Önemli olan hem ihtiyaçları karşılaması hem de namaz kılmaya engel olmaması, bu yüzden şapka müslüman toplumda pek kabul görmemiş ve muhafazakar hislerle red edilmiştir.
  • John Bloor  (30.12.19 09:28:08 ~ 09:28:32)