apartman aidatı toplamanın yasallığı ve kiracı çıkarmak için makul neden

merhabayın

3'ünün kiracı - biri biz- geri kalanının da ev sahibi olduğu 10 dairelik bir apartmanda oturuyoruz. apartmanın çoğu işsiz güçsüz yaşlı tayfası. uğraşacak, tutunacak bir şeyi olmayan tipler. böyle yazıyorum çünkü gerçekten böyleler.

her neyse, geçen sene yönetici değişti. yönetici dediysem noter onaylı bir yönetim yok. o piti piti piti hesabı bir yönetici seçip "seni yönetici seçtik pikachu" diyorlar. bina için toplanan paralar elektrik ve temizlik için kullanılıyor.

bu herif yönetici olduktan sonra yaptığı ilk iş binayı boyatmak oldu. tabii ki ev sahiplerinden herhangi bir ücret talep etmeden binanın birikmiş parasıyla... ve kimseye "binayı boyatıyoruz, var mı bir fikriniz?" demeden. tüm bunlar yaşanırken 2 senedir binanın çatısından oturma odamıza akan kirli su problemi de çözülmedi. "çatıdan su akıyor" denildiği zaman da "e yaptırın o zaman" cevabını aldık.

binanın noter onaylı bir yönetimi, gelir-gider defteri yok. makbuz kesiliyor sadece. o da kırtasiyeden alınmış, kaşesiz matbu bir "makbuz".

biz de "lan buranın kerizi biz miyiz? biz neden veriyoruz?" diyerek aidatı kestik. bu herif ev sahini arayıp "sizin kiracınızla anlaşamıyorum, aidatı da vermiyor." demiş. ev sahibi de kira parasıyla geçinen asalak bir herif. binada 2 dairesi var. bize "satıcam daireyi çıkın" dedi. her ayın 15'i kira ve aidat ödediğimiz dairede birden istenmeyen adam olduk.

en son bu akşam apartman girişine aidat vermeyenler listesi asmış yönetici. aşağı inip saçma sapan bir şey yapmamak için peygamber sabrına sahip olmak lazım. ben o sabra fazlasıyla sahipmişim.

şimdi 3 soru var

1- bu aidat işi yasal mı? herhangi bir yaptırımımız olabilir mi? vallahi avukata 5 yıllık aidat parasını dökerim ama bunlara bir lira bile aidat vermem.

2- ev sahibi kafasına göre evden çıkarabilir mi? bu geçerli bir sebep mi?

3- bu herifi vursam kaç yıl yerim?

sevgiler.

Anladık ki binadakiler, yönetici ve sizin ev sahibi tümden olumsuz tipler bir siz haklısınız. Bu (!)haklılığınıza rağmen bu kadar baş ağrısını yaşamanız manidar.

1 . aidat tabiki de verilmek zorunda. bunun gerekliliği ara lambaların yanmaması asansörün ve kaloriferin çalışmamasıyla çok net şekilde görülebilir.
2. arada geçerli bir belge yok ise çıkarabilir. bildiğim bir çok meselede öyle oldu. ev sahibi kızdığı zaman kiracılar çıkar. evde kalmaya devam eden görmedim.
3. çok yıl yersin.

Sanırım haklı olduğun konu çatının akması meselesiyle ilgilenilmemesi.
  • Erva  (26.12.19 20:45:25)
doğru anlamışsınız. olumsuz değil geri zekalı ve çıkarcı tipler. baş ağrısı falan yok ayrıca. en fazla gider haraç -ki haraç bunun adı- alıyorlar diye polise şikayet ederim.

- apartmanda kalorifer, asansör yok. sadece bina temizliği 2 ayda bir, ve ara lambalar (otomatik).

- "ev sahibi kızdığı zaman çıkar" diye bir gerekçe yok. siz çıkıyorsanız bilemem tabi.. kontrat bunun için yapılıyor zaten. yenilemezse de verir mahkemeye çıkarır.

- biliyorum. iyi bir avukat aramak için yazdım zaten.

sanırım haklı olduğum konu eve su akması da değil. bu ve benzeri geri zekalılarla sürekli muhatap olmam.
  • mind mischief  (26.12.19 20:55:11)
tamamen haksızsın. sorunlarını bu şekilde çözemessin. tavan akıyorsa ev sahibini arasana ne duruyorsun.

  • paudi  (26.12.19 20:56:11)
@paudi çatı ev sahibine ait değil. binanın çatısı. zaten genelde çatılar binanın çatısıdır.

  • mind mischief  (26.12.19 20:58:38)
1- aidat yasal. Vermek zorundasınız.

2- çıkaramaz ama can sıkar.

3- çok.

Ayrıca ya hu siz hangi ülkede yaşıyorsunuz noter onayla apartman yöneticisi hayatımda görmedim.
  • kljgslsdkjsd  (26.12.19 21:15:53)
aidat ödemek zorundasın, biriken aidat borçları, avukat masrafları ve faizlerle beraber haciz yoluyla kiracıdan tahsil edilir. maaşının %25 ine borcun bitene kadar her ay el koyarlar gayet basit.

apartmanda defterler düzgün tutulmak ve kararla belli bir oylama sistemi ile alınmalı ancak toplantıya katılan olmamıştır falan filan uzun hikayeler.

özetle bizim bir komşu apartmana ısı pay ölçer yapılmıyor diye 1 sene inat etti aidat ödemedi (oğlu ısı pay ölçer satıyordu) avukat ve icra yolu ile parayı tıkır tıkır tahsil ettiler.
  • orpheus  (26.12.19 21:16:23 ~ 21:17:10)
@kljgslsdkjsdekşi sözlük yazarı

"Madde 36 – Yönetici, kat malikleri kurulunun kararlarını protokolleri, yapılan ihtar ve tebligatın özetini ve tarihlerini ve bütün giderleri, 32 nci maddede sözü geçen deftere tarih sırasiyle yazmaya ve bu defteri ve giderlerin belgeleriyle diğer bütün belgeleri bir dosyada saklamaya mecburdur.

Bu defterin, her takvim yılının bitmesinden başlıyarak bir ay içinde yönetici tarafından notere kapattırılması mecburidir."

türkiye'de yaşıyorum. sahibi olduğumuz dairede de, diğer oturduğum her yerde de noter tasdikli gelir gider defteri vardı.

sıksın. sıkıntı değil.

@orpheus toplantı falan yok. olsa da, yasal bir defter ve onaylı makbuz olana kadar vermeyeceğim. hatta daha da kudurursam alındı belgelerini gidip savcılığa bile verebilirim. uğraşmak-haciz falan dert değil. yasal olan bir parayı kayıtsız kullanamazlar. sizin verdiğiniz örnek spesifik bir örnek. burada bir çıkar söz konusu değil.
  • mind mischief  (26.12.19 21:25:12)
alıntı
Kat mülkiyeti kanununa göre aidat ödemekte aslında evsahibi yükümlüdür. Kiracı, bundan yasa gereği yükümlü değildir. Ev sahibi ödemediği için kiracıdan alınabilir, o da kira parasından düşülebilir. Ama genelde kira sözleşmesinde yazıldığı için bu masraflar kiraya ek olarak kiracıya yükletilir. Kira sözleşmesinde kiracının bu aidatları ödeyeceği konusunda anlaşma yapılmamışsa ev sahibi de sorumlu olacaktır. Eğer masrafları kiracının ödeyeceği sözleşmede yazılıysa aidatın ödenmemesi durumunda apartman yöneticisi ve diğer kat malikleri sulh mahkemesine başvurabilir.

  • efruz  (26.12.19 21:35:40 ~ 21:36:00)
Hazır onu vurmuşken benim yöneticiyi de vur. O da aidatı sadece benden alıyor. Geri kalan olan özellikler aynı.

İlla şikayet etmek istiyorsan apartman adına banka hesabı yok diye et.
  • banacevaplazım  (26.12.19 21:49:12 ~ 27.12.19 13:34:19)
Kirayı geciktirmiyorsanız kiraya veren sizi kiralanandan tahliye edemez.
Yukarıda geçerli bir belge olmaz ise... denmiş. Yok böyle bir şey. Kira sözleşmesi yazılı olmak zorunda değil.
Aidat konusuna girmedim sadece bu yanlış bilgiyi düzeltmek istedim.
Edit: mobil
  • han20  (26.12.19 22:50:58)
8 daireden fazla olan binalarda resmi bir yönetim oluşturulmak, yönetim defteri alıp bunu notere onaylatmak, ve tüm işlemleri kayıtlı yapmak zorundasınız.

Yönetime talip olup bu işlerle uğraşmayı teklif edin, yoksa düzene devam edin.
  • John Bloor  (27.12.19 08:36:29)
öncelikle tek haklı olduğunuz konu akan çatının çözülmemesi.

yönetimin oluşması çeşitli şartlara bağlıdır. seçim yapılıp oy çokluğu ile yönetici atanabilir. noter onayı hiç bir zaman gerekli değildir. yönetici, tahsilat ve ödemeleri makbuz ile yapabilir.

aidat konusuna gelince; kiracı, aksine sözleşme ve yerel âdet olmadıkça, kira bedelini ve gerekiyorsa yan giderleri, her ayın sonunda ve en geç kira süresinin bitiminde ödemekle yükümlüdür. yanisi, kira sözleşmenizde aidat ile ilgili bir madde olmaması ev sahibini değil sizi bağlar. sakın buna güvenerek ödememezlik yapmayın. ödediğinizi ispat etme yükümlülüğü de sizdedir. yöneticinin ödeme listesi çıkarması gayet doğal, ödemediğiniz bir borcunuzun ilan edilmesinden neden rahatsızsınız?

her ne kadar aidat veya demirbaş ödemelerinde asıl borçlu kat maliki olsa bile, kira sözleşmenizde aksi madde bulunmadıkça siz ödemekle mükellefsiniz. kat maliki oluşan bu borcu kendi ödeyerek -uğradığı zararın tazmini hakkı her zaman saklı kalmak koşulu ile- tahliyenizi isteyebilir.

yönetim veya genel kurullarlarda alınan kararlara itiraz için, her halükarda karardan 6 ay sonraya kadar itiraz hakkınız mevcut. yönetimden şikayetçi iseniz, mahkemeye başvurarak hakim tarafından yönetici atanmasını isteyebilirsiniz. ancak bu yol giderlerinizi daha da fazlalaştıracaktır.
  • altinci nesil caylak  (27.12.19 08:37:54 ~ 08:39:42)
Ev sahibi satacağım deyip, siz çıkınca evi satmazsa 1 yıllık kira bedeli kadar tazminat alabilirsiniz.

Anladığım kadarıyla sinirli bir yapınız var. Ev sahibinden "satacağım" bildirimi alıp, evi boşaltın. Satmazsa dava edin.

Her halükarda yeni bir eve çıkmanız bence en güzeli. Muhitinizi bilmiyorum ama çok zorlanmazsınız...

.
  • kartallar yuksek ucar  (27.12.19 10:14:25)
verdiğimiz bütün paraların makbuzları mevcut. sanırım parayı neden vermek istemediğimiz anlaşılmamış. tekrardan hortlatayım.

apartmanın birikmiş parasını ----temizlik ve elektrik---- için birikmiş parasını kimseye sormadan boya için kullandılar. apartmanın temel sorunları dururken, çatıdan, balkondan su akarken. böyle bir durumda herhangi bir şekilde gönüllü para veren insan kusura bakmasın geri zekalıdır. duyuruyu tam okumadan "ama herkes veriyorsa siz de verin" gibi bir yaklaşım da aynı şekilde zeka geriliğinden kaynaklanıyor.

mevzu üç beş kuruş da değil. işin yokuşa sürülmesi. borçlu-alacaklı durumunun ifşası da değil. -ki zaten ne borcu, kime borç ajsjdajs- 5 senedir asılmayan kağıt bugün asılıyorsa tek sebebi "sen vermezsen ben de buraya asarım" mantığı. asar, amenna. ama ilk boş günümde de gerekli yerlere gerekli şikayetleri yaparım. uğraşsın dursun. aynı şekilde ev sahibi de.

bu arada buraya yolu düşenler için peşin not: avukat olduğunu iddia edenlerin bile bilmediği gelir gider defteri, tabela, oy birliği ile tadilat, işlem, imzalı-kaşeli alındı makbuzu vs. gibi şeylerden bir haber olduğunu görmek üzdü. (bir başka avukat arkadaşın ifadesi) eğer bunların hiçbiri yoksa -bizde hiçbiri yok- o aidat değil "aman kendi aramızda çözelim" tarzı bir para toplanıyor. ve bu yasal değil. hakkınızı arayın. işi yokuşa sürmek gibi bir niyetiniz varsa polise gidip "haraç" alıyor bile diyebilirsiniz. ki ben öyle yapacağım :)) sonrası mahkeme artık.
  • mind mischief  (27.12.19 10:46:37)
aynı sizin gibi 10 dairelik bir apartmanda yöneticiyim. yönetici seçilmesi "noter" onaylı olmak zorunda değil. sadece "karar defteri"nin onaylanması şart. onu da zaten bir kere yaptırıyorsunuz.

boyama işini çoğunluk sağlanırsa yapabilir, bunu size sormak zorunda değil. karar defterine bunun yazılması gerekli ama. buna bakmak isteyebilirsiniz.
  • teknikekip  (27.12.19 11:01:24)