evinize ayakkabı ile giriyormusunuz?

geleneksel şekilde dışarıda ayakkabıyı çıkarıp içeri çorapla mı girersiniz?

yoksa içeri ayakkabı ile mi girersiniz? ayakkabıyı nerede çıkartırsınız?

dışarıda çıkarırım. çok acil bir şey oldu, bir şey almam gerekti, ancak o zaman girerim. sonrasında yerleri iyice temizletirim. evde çorapsız dolaşırım, akşam yatarken bakarım, ayak tabanım kirlenmişse temizlik görevlisini kibar bir dille uyarırım.

  • Jesus Christ  (26.12.19 11:15:46)
evin içine girince koridorda.

  • helenart  (26.12.19 11:17:10)
bir ara ayakkabıyla geziyorduk ama uğraşamadım, onun için haftada iki kere temizlik için biri gelmeli, bizim düzende yemedi.

ayakkabıları çıkartmaktan kastettiğiniz ayakkabısız gezilen evde nerede çıkartıldığıysa; portmantonun/ayakkabılığın önünde bi alan var orada çıkartıyoruz, yerine koyuyoruz. hangi geleneksel yöntem? dans stüdyosu önü mü, çadır girişi mi kapı önü? apartmanlar öyle şeyler için zaten uygun yerler değil olsa bile benim olan şeyi neden dışarıda bırakayım?

ayrıca konuyla ilgili eğlenceli bir yazı için bknz;
www.gazeteduvar.com.tr
  • jimjim  (26.12.19 11:20:42)
Evde ayakkabı ile dolaşmıyoruz.
Eskiden bir holümüz vardı orada çıkarırdık. Yeni evde kapı koridora açılıyor. Ayakkabı ile girsem dışarının pisini bir yerde sınırlayamayacağım için dışarıda çıkartıyorum. Son anda bir şey unuttum, basıp giriyorum içeriye. Bizde maalesef temizlik görevlisi bizzat kendim olduğum için sonra paşa paşa siliyorum. Bazen de silmiyorum. Kendime kibarlık yapıyorum.

  • SiyamkedisiZorro  (26.12.19 11:23:20)
Hayır.
Geleneksel olarak kapı önünde çıkarıp içeride çorapla, terlikle dolaşmaca.

  • livaneli kadir  (26.12.19 11:29:22)
eskiden holde giyer çıkarırdım artık kapıda çıkarıyorum.

  • sir gawain  (26.12.19 11:31:16)
eşiğin gerisinde çıkarıp yere çorapla basıyorum. ayakkabıyla girenler temizlikle nasıl baş ediyor bilgim yok.

  • muslugubozukhayrat  (26.12.19 11:35:08)
Ayakkabılarımı evin içinde, holde çıkarıyorum. Misafirler geldiğinde rahat ederlerse ayakkabılarını çıkartmayabileceklerini söylüyorum, çoğu ayakkabıyla giriyor.

  • fotrsapka  (26.12.19 11:37:29)
anne terliğini kafada değil ayakta tercih ettiğim için çıkarıyorum.

  • onemoremile  (26.12.19 11:43:53)
Ayakkabıları evin içine gire girmez girişte, portmanto'nun önünde çıkarıyorum.
Ben çocukken kapı önünde ayakkabı çıkartmak = kapıcının evinin önü
Şeklinde bir imaj / bilgi olmuş kafamda.
Eşim ailesinin evine ilk gittiğimde ve kapının dışında ayakkabı çıkarıp, çıkanları da dışarıda bırakınca baya şaşırmıştım
  • Corc  (26.12.19 11:47:23)
ayakkabıyı girişte çıkarıyor sonra alıp içerideki ayakkabılığa koyuyorum. terliklerimi sabah işe giderken giymediğim için odada kalıyor, akşam işten gelince odama gidip terlik giyiyorum.

o ayakkabı eşikten içeri zemine girdiğinde altındaki tüm pislik toz içeri taşınmış oluyor, ha içeride girişte bırakmışsın ha içeride komple ayakkabı ile dolaşmışsın; bence farkı yok.
  • Bruce  (26.12.19 12:02:56 ~ 12:09:49)
kapının dışında çıkartıp evde çorap/terlikle geziyoruz.
4 dairelik aile apartmanında oturuyorum.

  • aslindasorunumpsikolojik  (26.12.19 12:07:36)
girerim tabi. kendi evimde de rahat edemeyeceksem nerde rahat edecem yahu! temizlikçi hem benim hem misafirlerimin pisliklerini siliyor zaten işi bu.

  • yardım edin  (26.12.19 12:09:42)
kapinin girisinde cikarip icerideki ayakkabiliga koyuyoruz. iceride ayakkabiyla gezilen evin temizligiyle nasil bas edebiliyorlar bilemiyorum. sokaktaki hayvan (ve hatta kimi zaman insan) diskisi, balgam, ot, cop pisliginin eve tasindigini dusundukce midem bulaniyor benim oyle temizlik hastasi filan da degilim yani normal insanim. ayrica evin icinde ayakkabiyla dolasmayi rahat degil rahatsiz buluyorum. gelir gelmez ustumu de degistiririm mesela, gunluk kiyafetle evde oturmaktan cok rahatsiz oluyorum canim pijamalarim <3

  • in vino veritas  (26.12.19 12:25:17)
Acele işim varsa anneye çaktırmadan giriyorum :D

  • superfluid  (26.12.19 12:26:27)
bina koridorunda ayakkabı bırakmak yasak. o yüzden eve girip antre de çıkarıp orda bırakıyorum.

  • sttc  (26.12.19 12:28:51)
Girişte çıkarır, değdirmeden içeri alır ayakkabılığa koyarım. Basmam evin içinde.

  • stoa  (26.12.19 12:33:57)
kapinin disinda cikariliyor bizde ve eve ayakkabisiz girilir

bildigim kadariyla kuzey avrupa ve japonyada da buna dikkat ediyorlarmis. ayakkabi ile girmek filmlerde oluyor muhtemelen
  • exlibris  (26.12.19 12:52:38)
ayakkabıları evin dışında değil, antrede çıkartır ayakkabı dolabına koyarım.
misafire de ayakkabı çıkarttırmam.
evde misafir terliği gibi bir şey de bulundurmam.
  • blatta hiberna  (26.12.19 12:58:46 ~ 12:59:14)
ayakkabılar kapının önünde çıkarılır, yere çorapla ya da terlik kapının önündeyse terlik giyilerek basılır, ayakkabı hiçbir yere değdirilmeden ayakkabı dolabına konur, ayakkabı dolabının kapağı ayakkabıyı tutmamış el ile kapatılır, aynı şekilde kapı da aynı elle kapatılır, sonra gidilir eller ameliyata hazırlanır gibi yıkanır. okb mode: on

ek olarak: türkiye'de ve daha kötüsü istanbul'da yaşıyoruz, çalışıyoruz, mecburuz hassas olmaya, yani okb'li olmasam da muhtemelen böyle yapardım. :/

edit: bu arada linkteki yazıyı da okudum da, yani dışardaki dışkıdan ve sarhoş kusmuğundan bulaşabilecek mikro organizmaları düşününce, şahsen olası simgesel değerleri aklıma bile gelmiyor. mesela metrobüs de çok korkunç bir taşıt aracı mikropları düşününce :/ okb mode: always on
  • pasp  (26.12.19 14:23:12 ~ 14:29:40)