vücut geliştirme-kas korunumu

kilonuz düştüğü halde aynı şiddette ağırlıkları kaldırabiliyorsunuz diyelim (önceden o kiloda kaldıramadığınız). bu durum için kas kaybı yaşamadan yağ kaybı yaşanmış denilebilir mi?

yoksa pratikte pek de öyle değil mi?

evet ve hayır.

daha fazla ağırlık kaldırabilmek her zaman daha fazla kas lifine sahip olmak anlamına gelmez yeni başlayanlarda ilk haftalarda inanılmaz bir ağırlık artışı olur. bunun sebebi kullanılmayan kas liflerinin sinirsel aktivasyonu.

hormonal durumlar, kreatin gibi supplementler, gliokojen depolarının doluluk oranı ve hatta hidrasyon, kafein dahi kaldırma kapasiteni etkiler.

ağrılık kaybettin yağ olabilir, su da olabilir. düne göre aynı ağırlıkları kaldırıyorsun yukarda saydığım nedenler olabilir.

ama pratikte haftada 2 defa bile olsa düzenli spor yapıyor kasları uyarıyorsan ve inanılmaz kötü beslenmiyorsan, bir sağlık sorunun yoksa kas kaybetmen için bir neden de yok.
  • orpheus  (23.12.19 06:39:35)
Kaldırılan ağırlık miktarının kaslarla bir ilgisi yok, yani var da çok yok, ana etken kaslar değil yani sinir sistemi. Yağ oranın düştüğü halde aynı ağırlıkları kaldırabiliyorsan bu sinir sisteminin o ağırlıklara direnç gösterecek şekilde güçlendiği anlamına gelir. Kas kaybı yaşayıp yaşamadığını ölçümlerle anlarsın. Mesela 2 kilo kas kaybetsen bile sinir sistemin güçlüyse yine aynı ağırlıkları kaldırabilirsin. Bu genel bir süreç tabii. Onun dışında günlük performanslarda orpheus'un dediği gibi glikojenlerin durumu psikolojik etkenler su kıl yün detayları da etkili oluyor.

  • angelus  (23.12.19 09:38:18)
Yani detay vermek gerekirse 1 ayda 2-3 kilo verdim. Bu aralar motivasyonum düşük ve karbonhidrat alımımı azalttım eskiye göre

  • enis buyutucu  (23.12.19 10:07:42)
Ortada bir sıkıntı varmış gibi gözükmüyor, aynı ağırlıkları kaldırabiliyorsan doğru yoldasın demektir fakat karbonhidratı düşük alıyorsan proteini normalden %50 oranında yüksek alman olası kas kayıplarını tolere edebilir.

  • angelus  (23.12.19 10:18:34)