Akım korumalı priz

Bunun üçlü prizden ne farkı var? Tv için akım korumalı priz öneriyorlar. Bakıyorum modellere, uzatma kablolu çoklu prize bir de anahtar takmışlar elektriği kessin diye düğmeden. E ondan bende de var. Akım korumalı olanın farkı ne?

belli bir akim degerinden sonra (muhtemelen 10A) atiyor. kenarinda bi yerde bi tus daha vardir oradan tekrar calistiriliyor. evlerdeki sigorta degerleri genelde 16A falan. cihazlari voltaj-akim dalgalanmalarindan koruyor(korumaya calisiyor) yani.

  • icim urperiyor  (21.12.19 20:36:42)
bildiğim kadarıyla tv kurulumu yapanların onları satmaları karşılığında prim alıyorlar ve normalinden hiç bir farkı yok.

  • avatar is back  (21.12.19 20:39:58)
Benim bildiğim bazılarının içinde varistör oluyor. Yüksek voltajda direnci düşen bu devre elemanı bütün akımı üstünden geçirip kendisini feda ediyor kabaca.

  • reactionic  (21.12.19 21:24:56)
akım korumalı prizde aç-kapama şalteri dışında bir sigorta olur. akım, anma değerini aşarsa sigorta elektriği keser. sigortayı değiştirmeden de tekrar çalışmaz. 1$'lık sigorta ile 5k TL'lik cihaz korursunuz.

  • helenart  (21.12.19 22:49:25)
İçinde bir adet 1 TL değerinde varistör var, kutupsuz kondansatöre benziyor ama slında direnç gibi.

Genelde de 250 volt değerinde olur, olurda voltaj bu değerlerin üzerine çıkarsa yanar ve akımı keserek cihazları korur.

Bu zamanda şehir şebekesinin 230 volt üzerine çıkması neredeyse imkansız. 10 yıldır haftanın 6 günü dükkanım açık, sık sık da elektrik kesilir ve geri gelir. Bir kere bile ne benim ne de çevremdeki hiç bir esnafın cihazları zarar görmedi.

Evde tv için kullanıyorum ama bence gereksiz bir zamazingo, gereksiz değil de aslında böyle bir tehlike yok şu an.
  • John Bloor  (23.12.19 09:37:20)