Kahve çektirme

Ücreti mukabilinde yapan yerler var mı? Rica etmek istemiyorum kimseye. Bir paket espresso çekirdeğini öğüttürmem lazım.

düzenleme:
yer: istanbul bakırköy

şehir neresi?

  • ao12  (21.12.19 11:14:19)
mahallenizin coffeeshop'u anca.

onun dışında para vermek niyetindeyseniz kendinize bir değirmen alın derim. ben espresso için de diğer demleme türleri için de hario mini slim plus ile öğütüyorum. sadece espresso içi sözeni tavsiye ediyorlar.

daha fazla bütçeniz varsa timemore 1zpresso gibi markalara yönelebilirsiniz.

ya da ikinci el breville bcg 600 ikinci el bir tane çözebilirsiniz. Lelit fred de güzel bir opsiyon.

bence bu işin en doğrusu değirmen almanız ve taze taze içeceğiniz zaman öğütmeniz.
  • cedric tweedledee  (21.12.19 11:53:26)
@ao12 istanbul / bakırköy

  • Kahir ekseriyet  (21.12.19 12:02:25)
@cedric tweedledee

hario 'dan memnun musunuz? sözen için "kahveye alttaki vidadan metal parçacıkları karışıyor, kahve içerken metal tadı geliyor" vs yazmışlar hep.
  • Kahir ekseriyet  (21.12.19 12:06:48)
makro marketlerde makine var sanirim ucretsiz. gene de bi arayip sordurubn.

  • mayeskuel  (21.12.19 12:19:17 ~ 12:19:40)
@mayeskuel makro marketlerden kasıt macro center mı yoksa büyük çapta marketler mi?

  • Kahir ekseriyet  (21.12.19 12:22:29)
İzmirde olsan ben çekerdim, millete dilene dilene sonunda bi makina aldım, kafam rahat :D Belki o taraflardan biri çıkar öğütecek yine de :)

  • superfluid  (21.12.19 17:19:50)
hario'dan memnun değilim ama idare ediyor işte. timemore siparişi verdim yeni, elime geçince hario'yu seyahatlerde, yazlığa giderken vs kullanacağım.

ama hiç yoktan iyidir.

bu arada aa uygunmuş fiyatı diyip sakın delonghi değirmen falan almayın, rezalet aletler.

son olarak kahve değirmeni, kahve ile ilgili yapabileceğiniz en iyi yatırımdır, kesinlikle bütçenizi zorlayıp almanızı tavsiye ederim
  • cedric tweedledee  (21.12.19 21:13:11)
@cedric
Kahve aldığımız yerlerde genelde öğütme hizmeti de olduğu için hiç aklıma bile gelmemişti şimdiye kadar öğütücü almak. İlk defa internetten, farklı bi kahve alınca böyle bir arayışa girdim. Siz kahveyi nerelerden alıyorsunuz? Aldığınız yerlerde öğütme olmuyor mu? Sürekli bu tip bi ihtiyaç olacaksa kesinlikle iyisinden almak lazım tabii.

@mayeskuel
Bu arada macrocenter da çektirdim kahveyi teşekkürler
  • Kahir ekseriyet  (21.12.19 22:13:16)
ben farklı yerleri denemeye çalışıyorum açıkçası. hem farklı kavurmacıları desteklemiş oluyorum hem de ne iyi ne kötü, ne damak zevkime uygun vs bunları anlamaya çalışıyorum.

nitelikli kahve içerken de kahvenin taze olması çok önemli, o nedenle yakın tarihte kavrulmuş kahvelere yönelemeye çalışıyorum eğer marketten alacaksam. mesela evimin yakınındaki carrefour'da moliendo marka kahve var, ve bugün baktığımda yeni getirdikleri birkaç kahvenin kavrum tarihi 1 aralıktı.

eğer online söylüyorsam kavuruclardan, zaten çoğu akvurucu taze taze kavurup yolluyorlar, o kadar tazeler ki birkaç gün daha beklemek zorunda kalıyorum kahve ulaştıktan sonra.

tazelikte en önemli unsur ise taze taze çekip kahveyi demlemeniz. bruda da iyi bir grinder devreye giriyor.

kahve çekildikten sonra çok kısa bir sürede bayatlıyor. çekirdek halinde ise bayatlaması daha uzun sürüyor. özellikle uygun koşullarda saklarsanız çekirdekler 2 ay falan gidebiliyor.

online sipariş ettiğim her yerde öğütme opsiyonu var ama ben çekirdek alıyorum yukarıda saydığım nedenlerden ötürü.
  • cedric tweedledee  (22.12.19 03:36:09)
kusura bakma kahir gec gordum sorunu ama halletmissin super.

  • mayeskuel  (23.12.19 10:51:18)
Yalnız acemliğime geldi, sonuçları buradan paylaşmak isterim ki benzer sorunu yaşayanlar faydalansın deneyimlerimizden:

Macrocenter da bir kadın yardımcı olacağını söyledi, pakedi verdim başında durdum. Neye göre çekelim dedi tarif ettim (ev tipi espresso makinesi, resmini de açıp gösterdim). Kahveyi çekip bana teslim etti. Eve gelince 250gr olan pakedi tarttım, 170 gr çıktı. Bir miktar öğütücü makinenin içinde kalmış. Çekilmesi de filtre kahve boyutlarında olmuş sanırım, espresso makinesine normalde koyduğumuzdan bayağı daha kalın. Makine yapıyor ama tad alamıyorum. French press te demleyerek içiyorum. Kısaca sürekli yapılacaksa kendimize bir öğütücü almamız lazım. Ya da bana denk gelen kadın (iyi niyetinden şüphem yok kendisine çok teşekkür ediyorum ama) biraz deneyimsizdi beceremedi.
  • Kahir ekseriyet  (23.12.19 12:16:53)