evin rayiç bedelinin düşük gösterilme cezası

evin yapımı sırasında kooperatif başkanı olduğunu söyleyen kişi, rayiç bedeli düşük gösterildiği için yıllar sonra gelen cezayı apartmana bolusturmeye calisiyor. buna hakkı yok gibi geldi bana. sizce?

prnt.sc

not: biz evin ikinci ya da üçüncü sahibiyiz.

ödeme... zaten yazma biçimine bakınca ne kadarını koparsam kardır diye kaleme almış. bir hata etmiş zamanında. şöyle de düşünebilirsiniz: o zaman 10 lira ödeyeceği tutarı, 2 ödemiş. 8 ile finansman yapmış ve belki kar da etmiştir. salla...

  • malheiros  (19.12.19 09:25:55)
evi aldığınız kişiye yollayın yazıyı? bakın bi ne diyor.

haciz gelen adamın da çok suçu yok gibi, tamam başkanmış ama üyelerin hiç biri de çıkıp bu rayiç düşük dememiştir. göbek ata ata düşük harç bedelini ödeyip gitmişlerdir.
  • brkylmz  (19.12.19 09:25:59)
hocam
ödenir
adam cebine mi attı o parayı
evi aldıgınız adam da ben evi verdim der beni ilgilendirmez der
hatta size de faydası oldu
dusuk vergi odediniz alırken
  • kingcyrax  (19.12.19 09:32:28)
kingcyrax, daha sonra eksik tapu harcı ödendiniz diye faiziyle birlikte tabu'dan isterlerse ne yapacak?

bence tamamen bir denyoluk örneği koop başkanının yaptığı.
  • malheiros  (19.12.19 09:36:01)
Ödemesen senden zorla alamaz ama ödemen gerekir.
Ona bakarsan sen evi aldın, binada kapıcı varsa ve kapıcı kovuldu herkesten kıdem tazminatı için para alacaklar ne diyeceksin? Gidip eski ev sahibinden mi alın diyeceksin?
Ha herkes öder mi bu parayı? Ödemeyenler de çıkar.
  • liberal  (19.12.19 09:36:31)
ceza odendi mi
iş biter
bir daha eksik odediniz vs. cıkmaz
  • kingcyrax  (19.12.19 09:41:10)
ödemesi gereken evin ilk sahibi olabilir ancak, sizi bağlamaz. çok istiyorsa kooperatif başkanı evin ilk sahibi bulup ondan alsın parayı. sonuçta siz evin bedelini ödeyerek hakkıyla satın aldınız. ayrıca evin rayiç bedelini düşük gösteren de kooperatif başkanı olduğu için sizi hiiiç ilgilendirmez bu sorun.

  • shadowfollower  (19.12.19 11:29:33)
Evlerin ilk sahipleri bu şekilde kar elde etmiş olabilir ancak bundan haberleri bile yoktur belkide. Koop üyesinin müdahil olduğu olaylar değil bunlar. sizin de bundan bir kazancınız olmaz çünkü siz alırken hesaplanan rayiç sizin satın aldığınız dönemde aynı bölgedeki üç evin ortalamaları alınarak hesaplanıyor. Burada başkan bir çakallık yapmış şimdi sizden destek olmanızı istiyor.

  • dreamsandcolours  (19.12.19 15:31:35)
belediyenin hiç mi suçu yok?

  • cemiyetin ünlü siması  (19.12.19 16:14:04)
Gelen ceza çok düşük, az harç ödeyelim diye zamanında yapılmış bir kurnazlık değil de istemsiz yapılan bir hata var sanırım.

Tutara bakınca daire başı 5 bin tl eksik yazılmış gibi, belki de sadece tapu memurunun hatasıdır.

Bu tür maliyenini fark edip ceza kestiği durumlarda daire başına 3-5 bin gibi cezalar gelir genelde.
  • John Bloor  (19.12.19 17:15:52)