Ünlü insanlar olunca para konuşmak konusunda sıkıntı yaşıyor musunuz?

Başlıkta çok anlatamadım belki ama

Diyelim ki isim yapmış önemli sanatçılarlar veya prodüktörlerle iş yapıyorsunuz ve ödeme yapmaları gerekiyor.
(bu sanatçı da olmayabilir bu arada. işinin tanınmış isimleri de olabilir sektör ne olursa olsun)

Ajans veya kurum olunca rahat yazabiliyorum ve hatırlatma yapabiliyorum ama bu tarz ünlü ve işinin çok ehli insanların unutması durumunda onlara bu hatırlatmayı yapmaktan çekiniyorum. Profesyonelce bir şey değil sanırım yaptığım ama sanatsal bir iş yaptığımız için bu tür konuşmalar, sohbetler bana çok yapay, utandırıcı geliyor.

Şu an mesela alacağım var çok ünlü bir isimden,
Paylaşımlarımı da görüyor, beni tamamen aklından çıkarmış olması da imkansız, fakat ödeme yapmıyor.
Daha önce de böyle bir şey yaşadım.

Bu tip alanının uzmanı insanları kırmadan nasıl uyarıyorsunuz?
(Cv'me katkıları verecekleri 5-10binden daha önemli bu arada ama sonuçta yaşamak için paraya da ihtiyacımız var)

@cosmic

sorun şu ki bu adamların bazen mali işlerle uğraşan çalışanları olmayabiliyor.

böyle kurumsal firma gibi düşünme bunları illa ki. adam ülkenin en iyi stüdyolarından birinde kayıt yapan biri diyelim ve para işlerini de kendisi hallediyor. yardımcıları olsa bile siz doğrudan bu adamla muhatapsınız.

bu arada keşke mozart bey olsaydı da, biz üstüne para verseydik : ) evini süpürseydik.
  • la traviata  (18.12.19 12:49:14)
bu kadar unlu insanlarin muhtemelen danismanlari olıuyordur, patrasal konularda onlarla iletisim kurmak gerekebilir

ornegin bulent ersoy'a eve temizligie gittiniz diyelim, bulent hanim benim ucretim 200 lira, rica ediyim dersen seni halk'in (a ince okunacak)onunde rencide edebilir :)

mali danismanlari da yoksa direkt istemelisin bence sonucta ticaret yapiyorsun ve ekmeginin pesindesin.
  • exlibris  (18.12.19 13:20:04 ~ 13:21:03)
La traviata bey iyi gunler,
007893 numarali faturanin odemesini hatirlatmak istedim :)
Iyi calismalar.

Yeterli bence.
  • dedim dedim de kime dedim  (18.12.19 14:05:12)
aslinda pek cok işte sozlesme yapmak veya onceden odeme almak mantikli.
ama bazen de oyle onemli bir isim telefon edip bu aksam gelebilir misiniz diyor ki, ön hazirlik yapmalari da zor oluyor... sorunum bu gibilerle.
bazi insanlar da cok rahat ya.
  • la traviata  (18.12.19 14:56:08)
Odemeyi onden nasil aliyorsun hocam? Bir yolu var mi?
Is teslim edemeden alamiyorum ben :(

  • dedim dedim de kime dedim  (18.12.19 16:51:29)
Aynen şöyle yapıyorum. Teyzemin kızına arattırıyorum. "iyi günler efendim, old possum ajansı muhasebe departmanından arıyorum zotturu zıttrı işi için kesilmiş, vıttırı no. lu bir adet faturanız var, ödemeyi hatırlatmak istedik. İyi çalışmalar diliyorum."

Muhasebe servisi filan yok bizde, şahıs şirketi, adi ortaklık , iki ortak, iki de eleman totalde dört kişiyiz.
  • old possum  (18.12.19 17:33:20)
tesekkurler cevaplar icin.

ticari kafa olmadigindan belki,
belki de aslen tam bir nakdi karsiliginin olculemedigi isler yaptigimizdan da olabilir bu durum.

yani bazen öyle insanlardan öyle güzel işler geliyor ki, telefonda veya ilk gorusmede para konusmanin otesinde maneviyatta oluyor.

ama sanirim yaklasim @hey corc'un dedigi gibi olmali bu dunyada.
  • la traviata  (18.12.19 18:16:04)
Yıl sonu kapanışı ve muhasebeleştirme için vs diye ödemeyi isteyebilirsiniz. Eşimden öğrendiğim bir çakallık bu :)

  • somethinginthewayshemoves  (19.12.19 00:03:33)
somethinginthewayshemoves +1

"bu senenin defterini kapatiyoruz, borcunuz su kadar, lutfen odemenizi 31 aralik'tan once yapiniz" tarzi bir email yollamak lazim, ben de su anda saga ola bu tarz emailler yolluyorum hem de milletin odemelerini yapiyorum cunku herkes ayni durumda para toplamaya calisiyor. senesonlari bu tarz muhasebe isleri icin ideal.
  • cooperr  (19.12.19 01:15:07)