yeni eve taşındım neyi nerden almam gerektiğine karar veremiyorum

Uzun mu olur kısa mı olur kestiremiyorum. O sebep ile okuyan herkese çok teşekkür ederim.

10 yıldır İstanbul'da yaşayan, anadolunun bir ilçesinin orta direk bir ailesinin okuması için İstanbul'a gönderdiği birisiyim. 5-6 yıldır hali hazırda evde kalıyorum. Aralık ayı itibariyle sosyal hayatın çok olmadığı işime çok yakın olan İstanbul'un bir ilçesine taşındım.

2 yıldır çalışıyorum ama 2 aydır maaşım iyi denilebilecek bir seviyeye geldi. Tek başıma yeni bir eve çıktım. Bu eve eski evimden çok fazla eşya getirmedim. Zira diğer eşyalarım hep öğrencilikten kalmaydı. Yenisini alırım diye düşündüm. Neyse şimdi bir takım ihtiyaçlarım var(köşe koltuk takımı, buzdolabı, halı, orta sehpa, sandalye vb.) bunları karşılamak istiyorum.

İnanın orta direklik mi dersiniz, içe işlenen fakirlik mi dersiniz ne derseniz deyin, bir şeyi almaya karar veremiyorum. Sanki hep daha iyisi, ucuzu varmış gibi geliyor. Bir de ülkenin bu halinde ve benim gibi 27 yaşında ufak da bir ihtimal ilerde evlenecek birisinin 0 eşya almasının ne kadar doğru olduğunu bilemiyorum. Eğer ki ihtiyaçlarımı 0 karşılarsam 5.000'e falan hallediyorum. Ailem destek oluyor zaten o açıdan sıkıntı yok. Ama spotcu gezsem, 2000-2500'e hallederim gibi her şeyi. Ama kimseye de güvenemiyorum. Sipariş veriyorsunuz 3-4 ay sonra geliyor, çok da sinirli bir yapım var telefonda falan kimseyle kavga etmesem iyi olur çünkü resmen gözüm kararıyor dolandırılmaya falan gelemem anlayacağınız.

Ne yapsam borca girip eşyaları 0 mı alsam ki böyle yapacaksam lütfen bana nereden almam gerektiği konusunda yardımcı olun, eğer hocam gerek yok diyorsanız da Tuzla civarı spotcu-2. elci önerilerinizi bekliyorum.

Yazım hataları için özür diliyorum.

1. minimalizm iyi birsey. bu konuyu arastir. alim aliskanligini degistirebilir.
2. birkac yil sonra kendini nerede goruyorsun ona bak.(yurtdisi, evli, yalniz, gezgin vs..)
3. ekonomik durumuna goz atip ona gore satin alma yap.
4. yalniz alisverise cikma. biri olsun. mumkunse miymiy degil ozguveni yuksek biri. sacma sapan satin almalar yapmaktan seni koyar.
  • dokunmakalbime  (18.12.19 12:00:11)
Merhaba, ben de geçen sene tam böyle düşünüyordum. Bir süre de sırf bütün o sıfır eşyaları nasıl alacağım, nasıl ödeyeceğim, gerek var mı, ileride evlenirsem değiştirmem gerekir mi diye düşünmekten taşınamadım. Sonra beyaz eşyalar pahalı geldi, ikinci el mi alsam dedim fakat sonra sıfıra göre daha çabuk arıza çıkarabileceğine kanaat getirip sıfır almaya karar verdim.

Buzdolabı, çamaşır makinası ve bulaşık makinasını boschtan aldım. Beğendiğim modellere en iyi fiyatı media markt verdi. Oradan satın aldım. (Hiç sorun çıkarmadılar)

Set üstü ocak, 2 adet 3’lü koltuk ve 4 kişilik yemek masası annemler artık kullanmadığı için bana gelecekti. Ben de tüm yatak odası takımımı memlekette yaptırdım. Hem nakliye ücreti ödemedim hem de gardrobu falan yaptırmak, ikeadan almaktan ucuza geldi. (Gardrobu internette gördüğüm modellerden esinlenerek, kendi ihtiyaçlarıma uygun olacak şekilde ben çizdim. Onlar yaptı)

Makyaj masam, öğrenciliğimden kalma ikea masa.
Aynayı da ikeadan aldım.

Bu arada yemek masası ikea, ben alacak olsam yine onu alırdım.

Yatak da yataş tesla. Başta memnun değildim. Şimdi memnunum.

Televizyon samsung, daha yeni aldım, ondan da memnunum.

Ben bu eşyaları aldığımda insanlar gülüyordu bana. “Yav ne gerek var kendine çeyiz düzdün” gibi cümleler kuruyorlardı. Gereklilik kişiden kişiye değişir. Ben güzel, temiz, kendi zevkime göre eşyaları kullanmak için biriyle evlenmeyi beklemem istemedim. Bu bana saçma geliyor. Sonra yok efendim kayınvalidenin bütçesi bosch markaya yetmedi yok gelinin babası mobilyayı istoçtan alacakmış. Ne gerek var?

Ayrıca, diyelim birisiyle tanıştım evlenmeye karar verdim. Bence daha garantisi bitmemiş buzdolabını değiştirmeye gerek yok. Ama koltuk değişebilir, neden çünkü zaten eski bir koltuk veya yatak değişebilir çünkü bazısı çok yumuşak seviyor, bazısı sert.

Ben olsam yeni alırdım, temiz temiz kullanırdım.

Bu arada masaların ve aynaların linkini ekleyeceğim.

Koltuk alacak olsam ikea kıvık alacaktım.

Yeni bir halı alacağım, o da mudo olacak.
Umarım bir fikir olmuştur anlattıklarım.
  • irene  (18.12.19 12:19:29)
Buzdolabı çamaşır bulaşık makinesi klima için arkadaşım var. Adam tamirci ama eline geçince sıfır ya da tamir ettiği ürünleri iki yıl garantili satıyor,maltepr de istersen gorusturebilirim. (güvenilir biridir)

  • kisa  (18.12.19 12:48:08)
Bekarsaniz Sıfır alsanız dahi çok pahalı olmasın. Evlenirseniz ediniz tekrardan aldıracak cogu eşyayı :) sizinkiler kullanilmayacak

  • kirmizipilotkalem  (18.12.19 13:54:43)