neden vejetaryen olmaliyim?

onume etli yemekler gelince kendimi tuhaf hissediyorum. gercekten. disaridan herhangi bir vejeteryan arkadasla tanismadim, yani kafama bu konuda daha onceden yerlestirilmis vejateryanlik dusuncesi olmadan bu tuhafligi hissettim. ve bunu defalarca yasadim.

diger yandan aklimda, aslanin geyigi yemesi ornegi geliyor. bu durumu dogal bir sey olarak goruyor bu dusuncem. eger dogada hayvanlar bunu yapiyorsa bizim de besin icin hayvan oldurup yememizde bir sakinca yok diyor bu dusunce.
diger dusunce, ilk insanlarin et yemesi gibi bir dusunce.

kafami kaldirip etrafima bakiyorum: hayvan oldurmek, endustrisi haline gelmis.
ve bunu korkunc bir durum olarak goruyorum. hayvanlari yemek icin olduruyoruz ve bu bana oldukca yanlis geliyor.

vejetaryen arkadaslarimdan bu konuda beni aydinlatmalarini rica ediyorum. neden vejetaryen olmaliyim?

Olmamalısın

  • owaki  (15.12.19 19:22:28)
daha fazla bitki katline sebep olmak için olabilirsin. bitki öldürmek de endüstri haline geldi, bunu korkunç bir durum olarak görmüyorsan bir gariplik olmalı sende.

  • diffarentiationation  (15.12.19 19:37:24)
İlk insan degilsiniz. Aslan gibi partnerinizin arkasini koklayıp öyle bir eslesmede bulunmuyorsunuz, sanıyorum ki. 21. yüzyılda, böyle bir konudan bahsederken insanın doğası ve 'doğal olan nedir?' konularını tartışmak, konu etmek istemiyorum.

Vejetaryen olmamalısınız. Hayvana işkenceye devam edilen, onun yaşam alanını korkunç derecede sınırlandırıp, kar amacıyla onu makinalaştıran bir yeme düzenini kalkıp size tavsiye edemem.
  • angeklickte  (15.12.19 19:52:42)
Et yiyen kişiler, daha fazla bitki katliamına ve su kullanımına sebep olmaktadırlar :)

"Bir kilogram kırmızı et üretilirken 15 bin 455 litre su, 3,6 kilogram buğday ve 36 kilogram da kaba yem gerekiyor"

Bunları hayvana vermek yerine insanlara versek daha fazla insan doyabilir en basitinden.
t24.com.tr

Vejetaryan değil de vegan olmak, dünyadaki karbon ayakizini bayağı azaltıyor, yani verilen zararı:
i0.wp.com

çünkü hayvansal ürünlerin üretimi, dünyaya zarar veriyor.

Vegan olan bir kişi, her sene 100-200 civarı hayvanın ölümüne sebep olmamış oluyor.

Hayvanların kullanılmasına ihtiyacımız yok. Türkiyede binlerce vegan var ve gayet sağlklı ve ucuza yaşayabiliyorlar.

Savaşlarda nasıl at kullanılmıyorsa veya faytonlar ulaşım için şu yılda, şu an hiçbir hayvansal kaynaklı şeye ihtiyacımız yok. Hepsini bitkilerden alabiliyoruz.

Veganlık, genelde daha sağlıklı ve ömrü uzatıyor. Kolestrol ve kalp krizini azalttıpı yönünde bir sürü araştırma ve canlı örnekler var: challenge22.com

Doktor mesela vegan olmuş kötü bir yaşam tarzı olduğunu göstermek için ama sonra tam tersi olduğunu görmüş: www.livekindly.co

Burda da türkiyeden vegan bir doktorun vvideoları var:
www.youtube.com

Kendisine bir sürü ilaç kullanılması söyleniyor hastalıklarından dolayı fakat veganlığı keşfediyor ve tüm hastalıklarından kurtuluyor.

Leonardo da Vinci, kafka, , tolstoy gibi bir çok ünlü kişi de bunların farkındaydı ve bu adaletsizliğe destek olmayıp şiddetsiz ve barışçı bir yaşamı tercih edenlerdendi.

türkiyeden vegaen boksör dünya şampiyonu oldu www.hurriyet.com.tr

Bir kadının öldürülmesine karşıyız veya bir ağacın kesilmesine keyfi olarak veya sokak hayvanının tekmelenmesine. İnek koyun gibi hayvanlara da her saniye bir şiddet uygulanıyor, deney labratuarlarında hayvanlar kullanılıyor her an. Sokaktak köpek veya mezbahadaki inek, 2si de aynı acıyı hissediyor, bizim gibi arkdaşlıkları olan canlılar.

Dünyada çok acı var, çok fazla sömürü var. Çocuk yaşta çalışmak zorunda olanlar, dilenen yaşlılar, öldürülen kadınlar... Belki bunları engelleyemiyoruz ama destek olmamayı seçebildiğimiz ve engellenmesine katkı sağlayabileceğimiz bir şey var. O da hayvan sömürüsüne karşı olmak. Bunun en kolay yolu da vegan olmak.

Böyle bir site de var:

www.veganoluyorum.com
  • CursedChico  (15.12.19 19:53:53)