Kedilerimizin birbirlerine alışma sorunsalı ?

Selamlar,

Hali hazırda 1 yaşında olan kedimize geçen hafta bir arkadaş geldi, kendisi tahmini 5 yaş ve üstü. İlk bir kaç gün eşyalarını oyuncaklarını falan birbirlerine koklattık, 5 gündür de salonda özgür takılıyorlar, kavga kıyamet gitmiyor ortalık ama hala birbirlerine tıslıyorlar. Mamaları ve kumları aynı . Ev sahibi kedimiz diğeri ile arkadaş olmak istiyor sürekli takipte ama diğer kediceğiz bayaa sert kendisine karşı.

Bu arkadaşlar birbirlerine alışır mı ?
Alışırsa ortalama ne kadar sürer?

Sevgiler

alışırlar bence. bizimkiler 2-3 haftada alıştı şu an oyun oynamadan durmuyorlar. uzanıp birbirlerini temizliyorlar falan.

  • nolmus yani  (13.12.19 22:06:56)
Ne bileyim ya hiç olmıcakmıs gibi öyle bişey sanki, az önce yaklaştırdık ev arkadaşımla ikisini etraf kavga kıyamet :D

  • paramolacak  (13.12.19 22:08:51)
biraz yanlış baslamis gibisiniz. keske kedinize yasit, hemcins ve benzer karakterli bir arkadas bulsaymissiniz..

öncelikle evdeki kum sayısı her zaman kedi +1 olmalı.
ilk etapta mama kaplarını da ayirmanizi öneririm (ayni kaplardan yemeye alissinlar, ileride belki birine mamasına karistirip ilaç vermeniz gerekebilir vs). mamalarini es zamanlı yanyana yesinler. evdeki bütün kaynakların (tuvalet, mama, oyun ve sevgi) her ikisine de yeteceğini bilmeleri/anlamalari gerekiyor.
birbirlerine tıslıyor olmaları sorun degil. önemli olan bu tislama mesajinin diler kedi tarafından doğru algılanıyor olması. biri tisladiginda digeri araya mesafe koyuyor, uzaklasiyorsa tamam. araya girmelik bir durum yok. ama durumu iyi gözetlemenizi tavsiye ederim. birbirlerine pati atmaya basladiklarinda hic kızmadan, ses yükseltmeden araya bir karton koyup kedileri ayırmaya calisin.
alistirma sürecinin süresini etkileyen bir çok etken var ve maalesef bir-iki ay civarı bile sürebilir.
  • pilav  (14.12.19 14:29:05 ~ 14:29:41)