Otobus gibi yakan 1.6 benzinli arabanin sorununu nasil cozecez?

Uzun geldiyse en altta "asil soru" kismina geciniz.

Daha once duyuru acmistim, www.eksiduyuru.com
15-16lt arasi yakiyor arac. 25-30km lik bir sehir ici verisiydi actigim duyurudaki mevzu ama 75km oldu hala ayni. Yani bu degismeyecek abi, bu araba 16 yakiyor yani sakasi yok. Arabanin yaktigi bu. Gayet de sakin kullaniyorum, soyle ki bir de dizel arac var haftaici full onu kullaniyorum ve tuketim gayet makul. Yani benim kullanisimda sikinti olsa diger aracta niye anormal tuketim yok? Gittigim yol ayni, 75lik veri ama 500km de olsa bu ortalama dusmeyecek, ayni yollari gidip geliyorum genel olarak. 1.6 benzinli otomatik araba ile sabah ve aksam "tamamen kilit" trafikte ise gidip gelen adam var yanimda, 8lt civari yakiyor.

Durum su:
-Peugeot 308 1.6VTI manuel benzin.
-Gidilen mesafeler sehir ici 6.7km lik mesafeler
-Yogun dur kalk yok, birkac noktada cok kisa sureli dur-kalk ve birkac kirmizi isik. Onun disinda normal sehir ici dusk hizlarda gidis.
-Agresif kullanim yok, gayet sakin gidis.
-en dusuk 15.2lt ortalam gordum, aralarda 16yi buldu (anlik degil ortalma) su an 75km oldu ortalama 15.6lt
-Uzun yolda 110u gecmeyerek 6.5lt ortalama yaktim.
-Veriler yol bilgisayarindan fakat depodaki eksilmeye bakarak kaba hesapla yol bilgisayari verileri dogru. Uzun yolda da aldigim yakit ve gittigim km ile yol bilgisayari verisi ortusuyordu zaten, sehir ici de dogru gozukuyor.

Asil soru:
Ben bu tuketimin normal oldugunu falan dusunmuyorum her ne kadr sehir ici olsa da. Bunda bir sikinti var abi bu tuketim cok fahis, 92model S320 kullansan bunu yakar anca, 1tl yakiyorum su an km'de.
Ben bu sorunu nasil cozecem, nereye gotureyim gostereyim araci, pejo yetkili servisini gitsem operler mi? Opulmekten baska care yoksa da gidip opturecem kendimi. Ozel servise yag degisimine gittim, boyle boyle dedim, "aabi sen depoyu fulle, bi depo git oyle bak blabla" dedi de abi aracin yaktigi gercekten bu, ortalma degismiyor. Ben sorun olduguna inaniyorum kesinlikle. Hic kimse 16 lt yakmiyor istanbulda. 3000motor arabasi olan arkadaslar bu oranlari goruyor anca. 10-11lt ye kadar normal karsilarim da bunda sorun var.
Kime gotureyim nereye gostereyim?

Edit: Yag ve filtreleri orijinal degistirdim, degisiklik yok.

Bende de 1.6 vti var ben de 10 litre yakıyorum araç otomatik o bile fazla geliyor seninkisi çok fazla yakıyor. Sanayi de bir ustaya götür ama bilmediğini çok belli etme de fazla öpmesinler

  • goodman  (10.12.19 16:53:06)
İlk aklıma gelen bu aracın yakıt tüketim göstergesinde kilometre/litre seçeneği olduğu. Yani yanlış hesaplama kurbanı olabilirsiniz diyecektim ama depodaki eksilme de bu ortalamada demişsiniz. Aracın katalog şehir içi tüketim verisi zaten 10 litre civarı yanlış bilmiyorsam. 1-2 litre fazlası kabul edilebilir, kış şartlarında da biraz fazla yakabilir ama 15-16 abartılı rakamlar gibi. Bakımı düzgün yapılan, hava filtresi, yağı ve yağ filtresi değişen aracın tüketiminin düşmesi beklenir. Servise gösterin bence.

  • Abdurrahman  (10.12.19 16:53:53 ~ 16:54:34)
@abdurrahman yetkili servise mi?
fabrika verisi 9lt, kullanici verileri 10lt civari sehir ici.

  • stavro  (10.12.19 17:02:07)
Ben aracın garantisi devam etmiyorsa yetkili servislere gitmiyorum. İnternetten özel servisleri araştırıp bu konuda olumlu yorum alan ve bilinen bir yer seçip tavırları da güven veriyorsa hep oraya gidiyorum. Tüm araçlara bakan ustalar yerine marka bazlı çalışan ustaları tercih ediyorum (sadece Opel araçları kabul eden servisler gibi).

  • Abdurrahman  (10.12.19 17:05:39)
Geçenlerde soğuk motor vs sıcak motor yakıt tüketimini karşılaştıran bir video izlemiştim. Özetle, motor soğuksa ısınana kadar ortalamanın %50 üstünde yakıt yakabiliyor. Siz de genelde 6km'lik kısa mesafeler gittiğinizi yazmışsınız. Bu sürede motor zaten anca ısınacaktır.

Yüksek tüketimin sebebi motorun soğuk halde yüksek yakması olabilir. Tabi motoru ısıtıp yola çıkayım demeyin, izlediğim teste göre motor durduğu yerde değil yük altında ısınıyor, yani durduğu yerde motoru çalıştırmak yakıt tüketimini daha da olumsuz etkiliyor.
  • crown  (10.12.19 17:09:29)
ağırlığı 1300 kg 120 beygir bir aracın bu seviyede yakması çok garip. araç kompresör veya atmosferik motor olsa anlaşılır. öncelikle yetkili serviste aracı cihaza sok. daha sonra iyi bir pejocuya git.

  • mikahakkinen  (10.12.19 17:16:11)
iyi bir marka hava filtresi tak. mann tavsiyem. bunun dışında için rahat edecekse arabanın enjektörlerine ve yakıt pompasına baktır. yazılımsal bir sıkıntı olabilir, bilgisayara bağlattır. pejo forumlarına gir, sor. oturduğun şehirdeki pejo servislerine göz at.

düşük hacim + turbo + sıkışık trafik = yüksek tüketim = pişmanlık

araba kaç km'de? yağ olarak ne kullandınız?
  • false pretension  (10.12.19 17:25:30)
160bin km de, yag total.

Ne kadar yag yaktigini bilmiyorum acikcasi, direkt yagi degistirttim.
  • stavro  (10.12.19 19:10:22)
Sat kurtul, onun çeyreğini yakan arabalar var piyasada.

  • antihero  (10.12.19 19:51:29)
başkan sat kurtul. 2.5 dizel karavanla 10 litre yakıyorum, arabada 600 litre su var toplam yük 2.5 ton...o araba incir ağacına dönmüş

  • Tears of Devil  (10.12.19 19:58:59)
Satsak bi daha araba almakla ugrasacaz, o da ayri dert. Yeni zaten bu. Bir yerlete gosterecegim bakalim belki cozulur.

  • stavro  (10.12.19 21:15:28)
aracı satsan alan kişi aracı getirebilir sonra uğraşırsın onla filan uğraşmaya değmez ya da gidip servislerden birine üçe beşe bakmadan bozduracaksın km yi sorun etmeyeceklerini varsayarsak o da. istanbul da iyi bi pejo ustası bul ya da yetkili servis. servisin olumlu yönü fazla para istesede aracı tamir etme ihtimalleri daha fazla. yazılım vs ile de kontrol olunca sorun daha kolay bulunabilir. diğer yandan forumlardan bak bence iyi bir pejo ustası bul, forumları vardır ordan araştır. sadece filtreler ile düzelecek gibi bir sorun değil bence.

  • Topalordek  (10.12.19 22:26:14)
En yakın oto sanayiye gidip bir iki tane ustaya gösterip ne sorunlar olabileceği hakkında fikir ve fiyat alın, konuşmalarına bakarak bir ustada karar verin ve arızayı bulmasını bekleyin.

Bu güne kadar harcadığınız yakıt parasıyla çoktan yaptırmış olurdunuz arızayı.
  • John Bloor  (11.12.19 10:17:35)
Pardon ama göstergeyi yanlış okumuş olabilir misin? O tüketim 16 KM'de 1 LT şeklinde olmasın? :)

forum.peugeotturkey.com
  • teknikekip  (11.12.19 10:30:31)
Teknikekip in belirttiği gibi çıkar inşallah :)

  • Topalordek  (11.12.19 11:11:38)
Yakıt deposundaki fiziksel eksilmeye de baktım dediğin için çok üstünde durmadık ama belki de aracın ölçümü yanlış.

O kaba taslak yaptığın fiziksel eksilme hesabında da ya sen yanlış yaptın ya da petrol istasyonu kazık attı belki de.

En güzeli sen şimdi fulle depoyu, ağzına kadar doldur. Sonra yaklaşık 100 km yol yap, hatta haritalardan 100 km sonraki bir akaryakıt istasyonunu gir ve aracın yolu da doğru ölçtüğünden emin ol bu sayede.

Depoyu tekrar fulleyip aradaki litre farkını kat ettiğin km'ye göre hesapla.

Daha önce böyle bir fulleme ile hesap yapmadıysan, ibreye baktığın ya da 100 lira koydum x km sonra ışık yandı bi 50 daha koydum vs gibi hesapların hepsi yanlış sonuç verir.
  • John Bloor  (11.12.19 11:15:34)
Fulleme ile yaptigim hesabi uzun yolda yaptim, sehir icinde yapmadim ama emin olmak icin onu da yapacagim, sanmiyorum degisecegini maalesef.

Göstergeyi yanlis okudugumu sanmiyorum, hatta ekleyeyim insallah ben yanlis goruyorumdur:) prntscr.com
Yol bilgisayarı ayarlaronda dediginiz secenek de var, su an 1/100km secili. Bu ekranda gordugum lt/100km degil mi iste?
  • stavro  (11.12.19 11:29:29)
referans olması açısından yazıyorum, 2009 c4 1.6 manuel, muhtemelen aynı motor ve aktarım kullanılmıştır, şehir için ortalama 7 civarlarında yakıyor.

  • mirty  (11.12.19 11:32:28)
120km oldu, 13.6lt ye dustu ortalama.

  • stavro  (15.12.19 22:35:01)