Kedinin pençesi battı. Yaşayacak mıyım?

Merhaba Duyuru'nun Fedakar Kedi Anne ve Babaları,

Binamızın önünde bir süredir evcimen tipli bir kedi dolaşıyor. Yemek falan veriyoruz, seviyoruz falan. Sevmek için yere eğildiğimde üstüme tırmanmaya çalışıyor kerata. Az önce dizime tırmanmaya çalışırken pençesi dizime battı. İğne batması gibi bir şey. Pek bir şey olacağını sanmıyorum ama fazlasıyla paranoyak olduğum için sorayım dedim. Google'da bir şey bulamadım.

Bir şey olma olasılığı var mı? Aşı falan yaptırmalı mıyım? Ne kadar vaktim kaldı? Sevenlerimle vedalaşayım mı? :( Cevaplarınız için teşekkür ederim.

  • bir garip melek  (06.12.19 18:34:32)
Son 20 senede kedi kaynaklı bir kuduz vakasına rastlanmadı ülkemizde, ama sen yine de...

  • orta sahanın rakip yarı alana bakan dilimi  (06.12.19 18:35:17)
Kolonya sür geç.

Yatırım tavsiyesi değildir.
  • lisw  (06.12.19 18:52:09)
Tetanoz aşınızı hatırlamıyorsanız tetanoz aşısı olun, ısırsa daha temizdi, tırnak içinde hangi ağacın kabuğunun kiri var kimbilir.

  • masseter  (06.12.19 19:04:14)
Üstteki yazarın cevabına ithafen yazıyorum, kedi kaynakli kuduz görünmüyor olmaması kedide kuduz olmadığını, risk olmadığını gostermiyor. Aksine yaklaşık 1 ay kadar önce de - enstitü tarafından da onaylandı- bir kedide kuduza rastlandı. O yüzden her türlü tedbirli olmakta fayda var.

  • herifbismisresmen  (06.12.19 20:55:01)
hemen tam teşekküllü bir hastaneye başvurup durumu anlat. seni intaniye servisine gönderecekler. son iki yıl içinde kuduz ya da tetanos aşısı olmadıysan o aşıları olup rahat rahat kediyi mıncırmaya devam edebilirsin.
not: aşıları koldan yapıyorlar. tetanos biraz yakar. kuduz hiç yakmaz.
not2: intaniyede bekleme süresi haydarpaşa gibi kalabalık bir hastanede bile 10 dakikayı geçmez. intaniyeye de kırmızı alandan gönderdikleri için hastanede kalma süren hastaneye gitme sürenden kısa olur.
  • tururo  (06.12.19 22:15:07)
köpek ısırdığı için kuduz ve tetanoz olmuş biri olarak kuduz aşısı harika bir uyuşukluk bırakıyor kolda. tetanoz ile kolu ertesi gün kütük gibi hale getiriyor ve ağrılı devam ediyor. ben yaptırmazdım ama yinede sen bilirsin.

  • zam sampiyonu domates  (07.12.19 08:17:53)
düzenli bisiklete biniyorum.. sürekli sokak köpekleri tarafından kovalanıyorum..
birileri kuduz aşısının göbekten yapıldığını söylemişti..
bu olay geride kalmıştır herhalde.. artık koldan aşı yapıyorlarsa iyi

not: henüz ısırılmadım da.. bileyim diye soruyorum :/
  • strobist  (07.12.19 09:12:33)