aşı karşıtı tipler hakkında ne düşünüyorsunuz?

sb.

mavi balina diye bir oyun olduğuna da inandıklarını ve çocuklarını sıkı sıkı tembihlediklerini düşünüyorum.

  • malheiros  (05.12.19 13:28:15)
ortalama iq larının 50 olduğunu düşünüyorum

  • rentts  (05.12.19 13:32:30)
Dunyanin duz olduguna inananlar ile kuresel isinmaya inanmayanlar arasinda bir yere koyuyorum.

  • crown  (05.12.19 13:35:10)
böyle tipleri bir de chPkk falan diyen tipleri bir düğmeyle yok etmek isterdim.
bir de grip aşısı sadece iki çeşit virüse karşı etkiliymiş, bir işe yaramıyormuşçular var.
çiftlikbankçılar.
şimdiler de kriptoparacılar.
  • prizmatik  (05.12.19 13:41:23 ~ 15:18:32)
crown +1
dis urunlerindeki flor beynimizi kontrol etmek icin gizli orgutlerin komplosu diyenler, dunyayi kertenkeleler yonetiyor diyenler falan da var tabi, onlari da dislamamak lazim.

  • mavicorap  (05.12.19 13:42:19)
crown +1

Kendi çocuklarını geçtim, onlar yüzünden başka çocukların sağlığını tehlikeye atıyorlar.
  • lcha  (05.12.19 13:44:08)
big pharma'nın kucağına atlamadıklarını düşünüyorum. herkes kalkana oturmak zorunda değil.

  • ehti  (05.12.19 13:59:10)
İşlerine geldiği zaman modern tıptan yardım alan, diğer zamanlarda inanmayan insanlar. Bir kısmı kara cahil, bir kısmı ise okumuş cahildir. Ama daha bir ortak noktaları ukala olmaları. Mesela iddiasını destekleyen doğru/yanlış bir çalışma bulur paylaşırlar, iddiasını desteklemeyen bin tane çalışmayı görmezden gelirler. Zaten bilimsellik, kanıt piramidi, meta analiz gibi kavramlar onlar için önemsizdir. Bu kadar kanıta rağmen dünyanın düz olduğunu iddia eden insanlarla aynı kafaya sahiptir bir çoğu.
Hem kendi çocuklarının, hem diğer çocukların hayatını riske ederler. Sonra da yine bilmiş bir edayla "neden korkuyorsun çocuğun aşılıymış ya" derler, vahşi suş, aşının koruma oranı falan gibi konular ilgi alanlarına girmemektedir.
Mesela çocuk zatürre olduğunda doktora götürüp ilaç kullanırlar ama yine aynı doktorun "çocuğunuz ileride menenjit, kızamık vs olabilir, ölebilir ya da felç kalabilir, çocuk felci olup hayatı boyunca yürüyemeyebilir" sözüne inanmazlar, ilaç firmalarının oyunu derler.
Aşı ve antibiyotik öncesi yakın geçmişte ortalama yaşam süresinin 40 yıl olduğuyla ilgilenmez, sadece doğal beslenerek sağlıklı ve uzun yaşayacaklarını sanarlar.
  • Trene çelme atan adam  (05.12.19 14:52:10)
Burası inançlılar için:

Ayrıca ileride -muhtemelen- yaşanacak olan kızamık, menenjit, verem gibi salgınların ve ölecek, felç kalacak bebeklerin müsebbibi olarak ahirette sıkıntılı ve muhtemelen üzerlerinde tonlarca kul hakkıyla başbaşa kalacaklar.

Peygamber efendimizin "İlim müminin yitik malıdır. Çin'de bile olsa alınız." Emri de yine bir kısmı çok inançlı bu insanlar için bir anlam ifade etmemektedir.
  • Trene çelme atan adam  (05.12.19 14:56:04)
Dünyadaki en tehlikeli insan türü olmaya doğru gidiyor bu güruh ve bizim bir şekilde bunları durdurmamız lazım.

Hala big pharma falan diyor burada bile birileri çıldıracağım. Uçaklar da üstümüze kimyasal sıkıyor değil mi giderken arkalarında bıraktıkları beyaz çizgi sayesinde anlıyoruz bunu... Bütün şirketleri, bütün ülkeleri, bütün operasyon ekibini satın almış çünkü adamlar.

Neyse konumuza geri dönelim bu tipleri küçümsedikçe, iplemedikçe, t.şk geçince bunlar daha da kuduruyor, savundukları saçmalığa daha da sıkı sarılıyor gördüğüm kadarıyla. Bunu yapmadığın zaman da seni ilaç şirketi ajanı, kapitalizm fedaisi, gözüne perde inmiş beyin yoksunu olarak yaftalıyor.

İş yine devlette bitiyor sanırım. Tuttuğunu aşılayacak, aşısı olmayanı okula vs. kaydını yaptırmayacak. Hastaneye gelince tckn sorar gibi sistemde aşılarının olup olmadığı görülecek, aşısız olan tedavisinin aciliyetine göre aşılanacak öncesinde veya sonrasında. Hayır düz dünyacılar gibi kendi çalıp kendi oynasa tamam da benim sevdiklerimin, gelecekteki çocuğumun sağlığıyla oynuyorlar. Bozdukları oyunlar sayesinde toplu kıyımdan geçeceğiz kıyametten, göktaşından, nükleerden önce.
  • chicha  (05.12.19 15:05:37)
Çocuklarına otizm tanısı konmuş iki ayrı aile biliyorum, ikisi de çocuklarının 1 yaşına kadar normal olduğunu ve 1 yaş aşılarından sonra çocukların değiştiğini söylüyorlar. İki aile birbirini tanımıyor ve bu soruyu ben özellikle sormadım, kendi gözlemleri olduklarını bana söylediler. Hatta bir tanesinin ikinci çocuğu oldu ve hiçbir aşısını yaptırmadı. İnsanların geçerli sebepleri olabiliyor.

  • Tutkun  (05.12.19 16:00:34)
Otizm öyle bir hastalık değil. İki çocukla bilimsel kanıt denen şey olmamasını geçtim, otizm spektrumu dışarıdan ot içtim, antibiyotik içtim, aşı oldum, normalken otistik oldum şeklinde olmaz. Çoğu çocuğa zaten ilerleyen yıllarda teşhis konur semptomlar anlaşılmadığı ve şüphelenilmediği için.

Burdaki sıkıntı şu,
Kimse tıp, kimya, biyoloji bilmek zorunda değil. Lakin bilmiyorsan bilene uyacaksın. Uymuyorum diyorsan da o bilimi öğren o zaman.
Dünyanın çeşitli yerlerinde "çocuğuma anne sütünden başka bişey vermem, çiğ sebzeden başka bişey vermem, pişirmek doğamıza aykırı vs vs" saçmalıklar yüzünden çocuğunu malnütrisyona uğratan bir çok oksijen israfı aile mevcut.
  • Trene çelme atan adam  (05.12.19 16:13:11)
Ben doğru dürüst açıklayan birilerini okumak istiyorum. Mesela şeyi merak ediyorum, bir kişi grip aşısı yaptırmayınca kendi sağlığı riske giriyor. Ben grip aşısı olsam, ama sen olmasan... Sana grip bulaşsa da bana bulaşmayacak. Böyle mi oluyor bu konuda da?

Eğer böyle oluyorsa aşı karşıtları neden eleştiriliyor?

Bir de neden aşıya karşı olduklarını merak ediyorum. Ne bileyim, biz olduk. Kötü mü oldu ki?
  • lisw  (05.12.19 16:37:10)
@lisw
Aşıya karşı olmaları cahillik ve ukalalıktan. Az bilmekten bir de. Hiç bilmeyen tehlikeli değildir, az bilen ve bunun farkında olmayan ise çok tehlikelidir.

İkinci sorunuza geleyim kabaca:
1-Hemen hemen hiç bir aşı yüzde yüz koruma sağlamaz, bu sebeple toplum sağlığı için herkesi aşılamak gerekir.
2-Vahşi suş denen bir kavram vardır, aşısız çocuklar ve aşılı çocuklar da kısmen bu mikroplara karşı dayanıksızdır.
  • Trene çelme atan adam  (05.12.19 16:54:08)
3-ayrıca "aşı tutmamış" çocuklar vardır yani yeterli antikor cevabı vermeyen. Bunlar için aşısız ve hasta bir çocukla yanyana gelmek ölümle sonuçlanabilir.
4-İmmün yetersiz, yani bağışıklığı çalışmayan çocuklar vardır. Yine aynı şekilde kanser tedavisinden dolayı bağışıklığı çalışmayan çocuklar vardır. Bunlara aşı yapılamaz. Bunlar da yine aşısız bir çocuktan kapacağı virüs/bakteri yüzünden kolayca ölebilir.

  • Trene çelme atan adam  (05.12.19 16:58:38)
@mor bembombom
Evet kesinlikle ilgisi yok. Çünkü bilimsel metodoloji uygulanmış çalışmalar var. Ayrıca otizm doğuştan gelen bir durumdur. Sonradan oluşan değil.

Neyse bu hepten saçmalık zaten de, bilimsel metodoloji umursanmadığı için yine gündelik hayattan örnek vereyim.
Ben tıp fakültesinde öğrenciyken hepatit b kızamık, menenjit, verem olan çocuk hiç görmedim.

Lakin maalesef hepatit b den dolayı karaciğer yetmezliğine girmiş, menenjit, verem bir çok yetişkin gördüm maalesef.

Edit: pardon bir tane menenjit vakası gördüm çocuk servisinde. Maalesef kör olmuştu.
  • Trene çelme atan adam  (05.12.19 17:20:43)
Ama bu tipler çoğaldıkça menenjit olan kızamık olan verem olan çocuklar, komple sınıflar okullar göreceğiz maalesef. Salgın.

  • Trene çelme atan adam  (05.12.19 17:35:08)
Soner yalçınin son kitabını okumanızı tavsiye ediyorum. Kesinlike asi vurulmalı diyenlere özellikle...
Edit sağlık ile portakalı aynı seviyede değerlendiren arkadaşlar birşey diyemem onlar çıkan ilaçların hepsini kullansınlar. Bu büyük bir düzen inanılmaz paralar var. Benim şahsi kanaatim tamamlayıcı tıp olmalı. Bir tedavi kabul edilirken diğeri toptan reddedilmemeli.

  • opitseri  (05.12.19 18:49:27 ~ 21:07:06)
@opitseri
Okudum.
Ben de bu tarz bir kitap yazarak mesela "portakal kanser yapıyor, çiftçi lobisinin oyunu bunlar." Şeklinde kanıtlayabilirim. Sallamak serbest olduğu sürece.

Soner Yalçın bir ara belli soyisimlere sahip neredeyse herkesi sabetayist yapıyordu.

"Efendi" ünvanına sahip insanlar sabetayist oluyordu falan.

İyi gazetecilerin bile saçmalayabileceğini unutmamak lazım.
  • Trene çelme atan adam  (05.12.19 18:58:47)
turkiye'de onumuzdeki 10 sene icinde cok daha yaygin hale gelecek. her turlu trend gecikmeli geldigi icin henuz yeterince bilinmiyor.

  • hot potato  (05.12.19 19:06:04)
İşin çok acı bir tarafı ise bize birşey olmayacak lakin çocuklarımız, torunlarımız etkilenecek bundan.

  • Trene çelme atan adam  (05.12.19 20:21:55)
Anlamadığım, bizim çocuklar aşı olmuşsa salgından nasıl etkileniyorlar? Aşı yaptırmayan aptalın çocuğunu haydi anladım da. Bizi niye etkileyecek?

  • i ve been mistreated  (05.12.19 20:45:31)
@i ve been mistreated

tren'e celme takan yukarida anlatimis iste uzun uzun.
  • hot potato  (05.12.19 20:50:24)
veganlar hakkında ne düşünüyorsam aynısını.

  • kayıtsız  (05.12.19 21:08:42)
insanların bu sektörden para kazanmaları bu aşıların faydasız olduğu anlamına gelmiyor, bunu anlayamıyor bazı büyük resimciler. hadi grip aşısı, romatizma aşısı destekleyici şeyler ve olmasa da olurlar; çocuk felci, menenjit gibi hastalıkları direkt engellediği bilimsel mecralar tarafından seneler önce(hatta bu işin piyasası oluşmadan önce) kanıtlanmış aşıları yaptırmayarak hangi riskleri aldıklarının farkında değiller. yani değer mi bebeğinin kalıcı sakatlığına ya da ölümüne değecek sebepleri göze almaya o tekere çomak sokmak; bu kadar mı idealistsiniz? çoğu kişi o aşıya para vermiyor bile, e sana giren çıkan ne?

otizm konusunu yukarıda net bir şekilde anlatmışlar zaten. ki böyle bir şey olsa yemişim parasını pulunu, bu kadar önemli bir konuda tüm dünya nasıl ağız birliği yapıp insanlığı kandırıyor olsun? bu aşıların otizme sebep olduğunu kanıtlayan biri çıkması bu kadar zor değil ki, dünyadaki tüm laboratuvarlar mı kontrol altında.

yahu adam ateşi düşsün diye yapılacak novalgin'e bile karşı çıkıyor bu gözler bunu gördü. ben bunun hangi resmi görebileceğine inanayım?

kısacası, en iyi niyetli tabirle bu tiplerin yel değirmeni kovaladıklarını düşünüyorum.
  • Bruce  (05.12.19 21:21:51 ~ 21:23:15)
aşı ile otizmin ilgisi var arkadaşlar. buyrun;

i.hizliresim.com

allah affetsin ben güldüm.
  • solitude ov the lonliest star  (05.12.19 23:04:58)
comar hepsi.

  • kickboxer  (05.12.19 23:07:07)
off şu soner yalçın'ın kitabını geçen haftalarda 60+ bi yakınım da tavsiye edip "aşı çok gereksizmişşş" diyordu. tamamen büyük resmi görmece olayı.

  • xvyz  (05.12.19 23:44:23)