Eski bilgisayarın işlemcisini değiştirmek

Eski bir desktop pc var. İşlemcisini ryzen yapsak diğer parçalar uyum sağlar mı?

Anakartın web sitesine girip desteklediği cpu'lara bakmanız lazım.

  • orient blue  (03.12.19 16:59:25)
Hayır. Ryzenler ile ddr4 sisteme geçmeniz lazım. En ucuz sistem ryzen 3 1200 ile 320 işlemci 330 anakart 200 ram tutuyor.

  • bahoho  (03.12.19 16:59:43)
Diğer parçalar için de önemli olan anakart mı? Mesela ram yükseltme sınırsız olabilir mi?

  • insomniac  (03.12.19 17:00:22)
ram yükseltmek sınırlı

slot sayısından ve uyumluluk olarak.

16gb ram çok da güzel yeter. 32 çoğunlukla overkill.
  • isvicre rakisi  (03.12.19 17:29:37)
anakartınızı veya işlemcinizi yazsanız soru çok daha kolay cevaplanabilir ama madem soru bu şekilde cevaplayayım;

hayır.
-anakartınızın ryzen uyumlu olması gerekiyor. a320 b350 x370 b450 x570 anakartlar uyumludur. (slot uymaz)

-ram konusunda yine anakartınızı bilmem gerekiyor ama eski bir bilgisayar dediğinize göre tahminim ddr3 bir anakart kullanıyorsunuz. ddr3 ram alarak belleğinizi arttırabilirsiniz. anakartınızdaki ram slotu kadar koyabilirsiniz. örneğin 4 slotlu bir anakartınız var: 4x8 32 gb ram yapabilirsiniz. ama ddr3 olmalı alacağınız ramler. (frekansları da aynı olursa sizin yararınıza bu arada)

muhtemel gelecek soruyu da şöyle cevaplayayım:

-ekran kartınızı evet yeni bir ekran kartıyla değiştirebilirsiniz. ancak işlemciniz zayıfsa yeni ekran kartına veri yetiştireyeceği için darboğaz yaşayacaksınız.
  • syozkn  (03.12.19 17:35:50)
Onla uğraşacağına ikinci el bir bilgisayar al gec, daha az başın ağrır. Hatta ucuza gelebilir.

  • prizmatik  (03.12.19 19:41:11)
olmaz o is, ram yukseltmek bile kolay degil o donemin parcalarini bulman lazim. sinirsiz ram diye birsey yok her kartin destekledigi maksimum kapasiteler var.

ozetle, kasayi komple satip yenisini almak en mantiklisi.
  • cooperr  (03.12.19 19:48:40)
Kasa yakın zamanda alınmışsa olabilir ama 7-8 senelik anakartsa olmaz.

  • jeanvaljean21  (03.12.19 22:26:47)