Bu hareketler topluma uyum sağlamamak mı başka bir şey mi?

Örneğin giyim kuşam ile alakalı;

(Erkek olarak) Saçını beline kadar uzatıp annesinin ördüğu tek örgü saç ile gezmek
Kışın hiç palto giymemek, karşı olmak
10 derecede şort parmak arası gezmek
Kışın botun içine çorap giymemek
Bir ay aynı kıyafetlerle dolaşmak

Örneğin yeme içme ile alakalı;

Restoranda yemeğe uzaktan bile görünecek kadar baharat döküp yemeği bulamaç haline getirmek
Yine restoranda pizzaya barbekü, hardal vb. soslar ile kat çıkmak, masadaki sosları bitirmek her seferinde.
Masadaki tüm peçete, tek kullanımlık poşet, tuz gibi şeyleri almak, masaya gelen ekmekleri peçeteye sarıp eve götürmek

Mülakata işi alırsam zaten keseceğim diye darmadağın bir taliban sakalı ile gitmek.

İş aranan dönemlerde bir dil kursu veya spor, parttime iş, farklı bir aktivite vb yapmak yerine evde oturup anneyle evde fasülye ayıklamak

Dışarıda sürekli sessizce balgam çıkartmak, yere değil, nasıl olsa organik atık diye saksıya, bitkiye vs tükürmek

vb vb

Eleştirdiğimden değil de profil olarak bir tuhaf yani, anlam vermeye çalıştım; acaba basitçe bir "marjinallik, ben topluma uymam, kimseyi takmam" modu ile açıklanabilir mi yoksa tuhaf bir ruh hali mi sizce?

Okuyunca gözünüzde nasıl bir insan canlandı? Ne düşündünüz?
(Maddi durumu iyi bir ailenin 30+ erkek evladı)

Normal gibi. Tek eksik yazmadığınız "annesi banyoya sokup yıkıyor" kalmış.

  • malheiros  (03.12.19 00:46:09)
Bana biraz akli dengesi çok yerinde değil gibi geldi. Bilemedim.

  • muhayyer divan  (03.12.19 00:54:30)
  • Hakan1980  (03.12.19 00:58:02)
Saksıya tükürmekte sorun göremedim. Asıl antisosyal davranış yere tükürmek. Gerçi bizimki gibi memleketlerde bu türden davranışlar norm kabul ediliyor.

  • microfiction  (03.12.19 01:03:47)
Premium denyo. Sopası eksik.

  • heidi'nin dedesi  (03.12.19 01:08:49)
Kışın palto giymeye neden karşı olunur ki? Mevsimlerin bizim nasil giyinmemiz gerektiğini belirmesine mi içerlemiş. Yemekler konusundaki tercihine bir şey diyemicem olabilir yani bol baharatlı, soslu seviyordur.
Ama genel olarak bir aykırılık var evet. Gözümde dağınık, düzensiz, biraz aylak bi tip belirdi.

  • Alyoşa  (03.12.19 01:11:13)
delilikten çok ergenlik gibi geldi çoğu. asosyallik de var. fazla konfor alanında kalmış.

  • sir gawain  (03.12.19 09:30:29 ~ 09:38:55)
amaaan, tam dayaklık...

  • SiyamkedisiZorro  (03.12.19 09:35:07)
herkesin hayatina kimse karisamaz nasil yasiyorsa yasasin beni ilgilendirmez ama bu anlattigin tipi karsidan gorsem yolumu degistiririm en olmadi karsi kaldirima gecerim.

  • in vino veritas  (03.12.19 09:40:40)
Spor yapmak veya kursa gitmek yerine evde durmak. Aman ne ilginç ne ilginç.
Kışın parmakarası terlik giymek hariç hepsi anlaşılır. Baharatı çok döküyormuş bak sen.

Yere tüküren kişiler sayıca çok fazla iken bu herifin saksıya tükürmek gibi aslında daha mantıklı(sessiz yapıyor demişsin) bir iş yaptığı halde onu, buraya yazacak kadar yadırgıyor olman daha ilginç.
  • owaki  (03.12.19 10:08:45)
her seyin bahanesi var da bir ay ayni kiyafetle dolasmanin yok. balgaminizi da bir zahmet peceteye mendile falan cikarin. organik atik diye saksiya sicalim mi ya?

ciddi olmamakla birlikte anne ve/veya babasi tarafindan buyumesine izin verilmemis, kimlik bunaliminda, sosyal zekasi gelismemis bir insan canlandi gozumde.
  • tanaka  (03.12.19 10:53:11)
çok ergen lan piüv
"ben yarış atı değilim, ben bir bireyim"
of çok ergen
duyuruda da buna uygun 100 kişi bulursun hemen
hepsi de anasının evinde, kokuşmuş donuyla oturup oyun oynuyor harçlığı ile.
ayakları üzerinde durup, böyle denyo olan yok zaten dünyada

"onlar beni istemiyor değil, ben aslında onları istemiyorum"
savunması
istenilmediğini, kalifiye olmadığını, tercih edilebilinir olmadığını
"aslında ben istemediğimden" diye kendince tölere ediyor
  • Corc  (03.12.19 11:36:20)
ilgi çekme çabası gibi duruyor. tam dayaklık ama ha. babası olsam sanayide 1 ay çırak olarak verirdim, fabrika ayarlarına dönerdi.

  • brkylmz  (03.12.19 11:41:43)
Bence bir psikoloğa gitse kesin ciddi bir hastalığı olduğu ortaya çıkar.

Kışın mont giymeye karşı olmak nedir ya :O
Bir ay aynı kıyafetle dolaşmak. Bir insan temiz kıyafet giymemeye nasıl bir açıklama getirebilir acaba!
Mülakata taliban sakalıyla gitmek ve yere tükürmek, balgam çıkarmak sosyal zeka düşüklüğünün göstergesi olabilir ancak.

Organik diye bitkiye tükürmek ne :O
Öfff valla midem bulandı.
  • chitosan  (03.12.19 12:42:49)
Biraz obsesif bozukluk oldugunu dusundum. Asiri ciddi bir mesele degil. Takintilari ve tuhaf huylari olan acayip biri iste. Bir de uyuz tabii.

  • stavro  (03.12.19 12:44:21)
Bana da psikolojik sıkıntıları var gibi geldi. Ayrıca içimde dayak atma isteği uyandırdı :/

  • epistemic_regress  (03.12.19 14:16:08)
Daha da arttırabiliriz yani bu arada

Trafik ile ilgili bir örnek

Bu arkadaş trafikte sinyal vermeye de karşı, "döneceğim zaman arkamdaki döneceğimi anlayabileceği şekilde araç kullanıyorum" diyor.

Starbucks ie ilgili bir örnek

Her gittiğinde dopio espresso çektirip kahveyi alırken baristadan bir shot daha rica ediyor. Ama ara sıra değil hep. Çünkü bunun baristaların inisiyatifinde olduğunu, onlara hiçbir zararı olmadığını, tek shot için koca Starbucksa ekstra para vermeyeceğini söylüyor, gerekirse baristaya trip atıyor falan.

Kişisel bir örnek

Her gün duş alıyormuş ama saçların yıkamıyormuş, gereksizmiş, saçlarını 2-3 haftada 1 yıkıyor.
Su içmeye de karşı, asla su içmiyor.

bu arada baharat kısmında konu baharatlı yemek yemesi değil aslında, yesin tabii ama konu "yemekli baharat" olunca çevredeki herkes tuhaf tuhaf bakıyor. her restoranda masaya dolu gelen tüm baharat kavanozlarını yemeğe boca edip bitiren biriyle yemek yemek de tuhaf oluyor.

yani aslında özet olarak ilk bakışta tuhaflığı zaten farkediliyor.

ama bu psikolojik bir sorun mudur, kişilik bozukluğu mudur yoksa herkesin hayatına kimse karışamaz denilip geçilecek basit değişiklikler mi işte bu noktada farklı fikirler çıkabiliyor. çevresi de sanırım farklı fikirlerde ki, kimi hiç üzerinde durmuyor, kimisi de arasına mesafe koymuş. bir tuhaf durum.
  • la lykia  (03.12.19 14:50:18)
Birisinden hoşlanmiyorsaniz ondan uzak durmayi seçebilirsiniz.ergen gibi uzun uzun insanlarin yaşayiş biçimlerini eleştirmek mide bulandirici bir şey , dayaklik yazan bile var. Sorsan kendini modern bir insan olarak tanimlar. apartman teyzeni kafasini birakip kendi hayatiniza odaklanin. Ve bu igrenç zihniyetiniz karşisinda birisinin size sanane amk dedigini düşünün. Ve modern birisi olmaya çalişin.Zor ama deneyin.

  • uzunincemalbrodayim  (03.12.19 15:48:53)
bu arada ben kendi adıma eleştiriyorum veya normal buluyorum demiyorum, son derece nötr kaldım.

sadece davranışlarının başka insanlar tarafından nasıl algılanacağını merak ettim.

zira bu kişi bazı konularda benden fikir almak istedi, ilk işleri kalıcı olamadı, anlaşmazlık yaşadı çıktı, iş bulamıyor ne zamandır, ben uzun süredir çalıştığımdan yardım akıl vs rica etti.

ben eleştirmak bir yana sadece bu konuların tuhaf karşılanıp sosyal hayatta ve iş hayatında ona zorluklar çıkaracağını düşünüyorum. bu riski alıp almamak tabii yine kendisinin bileceği şey ama bu durum ona böyle anlatılmalı mı acaba yardım için ve insanlar acaba nasıl algılıyor bu önemli. işin bu noktası tartışmaya en açık yer.

maalesef çoğu şey artık iyiden iyiye bir algı yönetimine dönüşüyor.

sanırım ya oyuna girmeyeceksiniz, ya oyunun kurallarına kafa tutacak kadar güçlü zeki zengin çalışkan vs olacaksınız veya oyunun kurallarına uyacaksınız.
  • la lykia  (03.12.19 17:35:33)