mutfak - oda değişimi konusunda yardım :)

Arkadaşlar merhaba,

bir konuda yardıma ihtiyacım var :) bir türlü karar veremiyorum.

şimdi çizimde gördüğünüz evin mutfağı mevcut haiyle iyi mi yoksa balkonun ordaki oturma odasına taşınırsa daha mı kullanışlı olur?

bu iki kullanımın artısı ve eksisi ne olur? beni aydınlatırsanız çok sevinirim.

biz evi çizerken tuvalet ve mutfak girişe yakın olsun derlerdi hep. ellerde meyve sebze olduğundan hemen mutfağa erzakları koyabil yerleştir diye.
mimarlar daha detaylı anlatır. ben inşaatçıyım.

edit evet şu anki hali oldukça iyi.
  • turbo sadık  (02.12.19 21:28:39 ~ 03.12.19 09:06:04)
mevcut hali mi iyi diyorsunuz yani hocam?

  • omonia  (02.12.19 21:37:18)
dümdüz insan olarak cevap veriyorum. mevcut haliyle iyi çünkü kapıya ve salona yakın. evin uyuma ve dinlenme alanından da yeterince uzak. evi çünkü ikiye bölmüşsünüz gibi görünüyor şu plana göre ki en sevdiğim şey, yaşam alanıyla dinlenme alanı ayrı duruyor. oturma odasına taşısanız mutfağı anlamsız ufaklıkta bir oda bırakmış olursunuz, hem de ne bileyim uyuma alanına çok yaklaştırmış olursunuz sanki. tüm alanlar birbirine girer.

  • evde liyakat kalmamis  (03.12.19 08:56:47)
Bu tip mutfaklar özellikle kadınları yaşam alanından uzaklaştırıyor. Kendi adıma konuşayım, o mutfakta iş yaparken ömrüm geçecek. Yemeği sofraya taşı, sofrayı mutfağa taşı. Ömür biter.
Ben olsam evye ve ocağı öbür duvara alır oturma odasını mutfakla birleştiririm. Zaten ayrı salonunuz varmış. En azından daha büyük bir alanda hep beraber (burası önemli) yaşarsınız.

  • SiyamkedisiZorro  (03.12.19 09:22:31)
Bu taslak yönler dikkate alınarak mı çizildi? Yani resme bakarken salon üstte duruyor, Çizim yaparken üst tarafı kuzey baz alırız. Tüm haritalarda da böyle kayıtlıdır zaten.

Eğer salonu kuzeye attıysanız iyi değil, ha yok salon güneye bakıyorsa ve bu çizim yönler için doğru konumda değilse mutfak kuzey cephededir.

Mutfak karanlık ve basık olmamalı mümkün mertebe, Mutfak ve salon mümkünse güney cephe olmalı, ışık almalı. Birbirlerine yakın olmalıdır.

Cephe yönlerini işaretleyip tekrar çizim yüklerseniz daha iyi fikirler veririz.
  • John Bloor  (03.12.19 11:00:43)