peteklerin üst tarafının ısınıp alt tarafının ısınmaması

bugün herhalde sinirden ömrümden 5 hafta gitmiştir. her odadaki peteğin üstü ısınıyor altı ısınmıyor.
normalde hava yapsa her oda nizamı olmaz. yine de her odayı kontrol ettim hatta ısınan hava yukarı çıkar diye banyodaki peteğin havasına bile baktım ı ıh. hava yok.
dedim herhalde petekler tıkalı. tüm petekleri söktüm içini temizledim. taktım temiz su bastım. ki hiç kirli su çıkmadı neredeyse peteklerin içi de tertemiz.

dedim acaba hani kombi filtresi mi tıkandı. sıcak su dönüş filtresine baktım o da temiz. bir de soğuk suya bakayım dedim o da tertemiz. konnektörlere baktım tüm vanalar açık.

yahu lanet peteklerin üstü sıcak altı neden soğuk çıldıracağım. yok mu bi makine mühendisi şunu açıklayabilecek.
ha bu arada acaba kombi pompası mı bozuk diye düşünüyorum ama çalışıyor duyuyorum sesini arızali bir durum yok gibi.
kombisinin de peteğinin de sökecem atacam darlayacam şimdi camdan aşağı. deli etti beni ya.

Dereceyi yükseltmeyi deneyebilir misin bir iki saatliğine?
Bir de peteklerde giriş çıkış boruları petege çapraz ki giriyor yoksa peteği aynı tarafından mı?

  • kisa  (02.12.19 19:52:05)
petek içlerinin temizlenmesi lazım

  • concistre  (02.12.19 19:54:23)
Turbo hocam baktım da başka bir kombi sorunu daha yazmışsın. Kombinin garantisi bittiyse benim ustayı yollayayım sana baksın bir?

  • kisa  (02.12.19 19:55:52)
www.eksiduyuru.com

ben bunda karar kıldım. Aynı sorundan dolayı. güncellerim duyuruyu temizlik sonrası
  • jackyr  (02.12.19 19:59:01)
yüksek şu an sabah peteklerin içini temizlediğim için 55'de çalışıyorlar sabahtan beri. bunlar biraz farklı petek. normalde iki farklı vana olur ya giriş ve çıkış için bunlar öyle değil.
alttan iki tane boru giriyor petek içine. giriş ve çıkış. üstte de bir tane ısıyı ayarlayan vanası var o kadar.

edit: eski sorun halloldu. onda sıkıntı yok. peteklerim kirli değil bugun kendim temizledim.
@kısa sizin usta olabilir. sorunu belki o çözer.
  • turbo sadık  (02.12.19 19:59:35 ~ 20:02:09)
Elimdeki seçenekler bunlar maalesef.

  • kisa  (02.12.19 20:02:28)
Eski sorun da hallolduysa benim ustanın yapabileceği tek şey bakım ve petek temizliği olabilir sanırım sadece. O petekleri bilmiyorum ama bana fotoğrafı atabilirseniz gösterip sorarım, en azından fikir verir ya da yapıp yapamayacağını söyler.
Guzel.mail at Gmail adresine atabilirsiniz.

  • kisa  (02.12.19 20:05:02)
hava yapmış gibi görünüyor ama söktüğünüzde sorun çözülmüş olmalı.

bir de eğer çok uzak bir petekse bazen böyle olabiliyor. bunu test etmek için de tüm petekleri kapatıp bunu açıp bakmanız lazım. eğer ısınırsa kombi yetmiyordur.
  • ozdek  (02.12.19 20:06:05)
arkadaşlar peteklerimde hava yok. hepsini tek tek tek denedim.
peteklerim tıkalı da değil. içi de dışı gibi.

benim bilmediğim başka bir şey var. devirdaim pompası bozuk olabilir diyeceğim de arıza kodu da yok ve çalışıyor. acaba devirdaimin gücü mü yetmiyor.
  • turbo sadık  (02.12.19 20:08:43)
Kombi eskiyse gücü yetmiyodur, bir arıza da olmuş olabilir. Kendi evinizse alın bi yoğuşmalı, eskiyi de satın alıyo bazıları. Gelen adamlara da petekleri çapraz bağlatın. Petekleri yıkama şöyle gerek olur; petek yarıya kadar altlı üstü ısınıyorsa o petek tıkalıdır. Üst ısınıp alt ısınmıyorsa sorun kombidendir.

  • Hakan1980  (02.12.19 20:29:47)
kombi yeni bağlantım da iyi mobil bağlantı yapmışlar çiçek gibi. 24'lük de kombi gavur gibi ısıtması gerekiyor. peteğinn üstü sıcak altı soğuk. belki de kombi bozuk he. çünkü petekleri kendim her şeyini kontrol ettim temizledim vs.

herhalde peteğin içini temizleyemediğim diyeceğim de altı peteğin altısı da mı cortladı. neyse yarın usta gelsin baksın. bu arada termostatik vanaların hepsini söktüm belki pimleri içeride kalmıştır diye onlarda da sıkıntı yok.
neyse ustası gelsin baksın benim elimden bu kadar geldi. duruma göre buraya yazarım. başkaları da faydalansın.
  • turbo sadık  (02.12.19 21:20:45 ~ 21:24:44)
mühendis yakınıma sordum; bağlantılarda küçük bir yanlışlık olabilir, bir şeyleri ters taktılar ise su peteğin altına ulaşmıyordur dedi. veya petekler değil de pompa hava yapmış olabilir dedi.

  • la lykia  (02.12.19 22:00:27)
Kombinin alt kisminda peteklerden donen suyun filtresi vardir onun temiz olduguna emin misin?.Temizligi yapildi mi?

  • E.R.W.  (03.12.19 02:49:19)
diğer tüm petekleri kapatıp her defasında sadece bir peteği denediniz mi? Eğer bu durumda çalışırsa devirdaim pompasında sıkıntı olabilir

  • theconqueror  (03.12.19 06:01:21)
evet filtreyi açtım yukarıda da yazdım. tertemiz idi. sıcak ve soğuk su ikisinin filtresi de tertemizdi.

dün @kısa uyardı hepsini kapa en yakını çalışır sadece diye çok mantıklı bir harektti onu yaptım o da ısınmadı. motordan değil yani.

ya kaloriferlerin içinde kireç taşlaştı. tertemiz su çıkarttı beni aldattı. ya da ana dönüşte borunun teki tıkalı.
  • turbo sadık  (03.12.19 09:10:44)
Havayla alakası yok, çünkü hava olsa üstü ısınmaz altı ısınır zaten, hava yukarı çıkar.

Sorun ya petekten, eski ve tıkanık ya da borulardan. Peteği söktün temizledin ama belki de dediğin gibi kireçlenme var kanallarda.

Ya da dönüş borularında tıkanma vardır.

Keşke peteği söktüğünde alt girişi kör tıpa ile kapatıp üstten sıcak su doldurup test etseydin, baksaydın sıcak su peteğin altlarına inebiliyor mu?
  • John Bloor  (03.12.19 11:18:04)
Pompanın derecesine bakın. Yetmiyor olabilir

  • jackyr  (04.12.19 21:45:25)