bu ne demek?

farklı firmalarda duydum. çağrı merkezini aradığımızda baştaki ses kaydı, yasal zorunluluk gereği bunu söylüyor:

"kişisel verileriniz, kişisel verilerin korunması kanunu gereği x şirketince İŞLENECEKTİR."

"kişisel verilerimin işlenmesi" ne demek? ne yapacaklar kişisel verilerime? işlenmek ne demek?

Genelde kendi iclerinde istatislik tutuyolar.

Su sebeple su kadar kisi aradi diyip;aylik haftalik tablo olusturuyolar vs. .

Tabi paylastigin bilgileri saklayip baskalarinada satabilirler. Bunu devletimiz yaptiktan sonra x firmasi neden yapamasin
  • bir3iki7  (02.12.19 15:21:41 ~ 15:21:53)
Mail, telefon vs bilgilerini ortak şirketlerine ya da 3. şirketlerle paylaşacaklar.

Yani birileri arayıp ya da sms atıp reklam yapacaklar, şikayetçi olursanız "haberiniz varmış, size söylemişler" denecek.
  • John Bloor  (02.12.19 15:27:32)
burada söylenenler kadar kötü bir anlamı yok "işlemenin". kanuna göre, kurum bu kişisel bilgileri hiçbir şey yapmadan veri tabanında tutsa dahi, işlemiş sayılmakta. kanundan dolayı bu ifadeyi kullanıyorlar.

edit: şöyle bir açıklama daha faydalı olur zannedersem.

Kişisel Verilerin İşlenmesi Ne Demektir?

Kişisel verilerin işlenmesi, kişisel verilerin tamamen veya kısmen otomatik olan ya da herhangi bir veri kayıt sisteminin parçası olmak kaydıyla otomatik olmayan yollarla elde edilmesi, kaydedilmesi, depolanması, muhafaza edilmesi, değiştirilmesi, yeniden düzenlenmesi, açıklanması, aktarılması, devralınması, elde edilebilir hale getirilmesi, sınıflandırılması ya da kullanılmasının engellenmesi gibi veriler üzerinde gerçekleştirilen her türlü işlemi ifade eder. Örneğin, kişisel verilerin sadece bir sabit diskte, CD’de, sunucuda depolanması, anılan verilerle başkaca hiçbir işlem yapılmasa da bir veri işleme faaliyetidir. Dolayısıyla veri işleme kapsamına giren eylemler sınırlı sayıda olmayıp, kişisel verilerin ilk defa elde edilmesinden başlayarak veriler üzerinde gerçekleştirilen tüm işlem türlerini ifade etmektedir.
  • givemesomesubstance  (02.12.19 15:37:51 ~ 15:40:46)
yani şu mu, doğru anladıysam.

şimdi bana bunu söyleyen bir kargo firması. kargo firmasında benim adım soyadım, tc kimlik numaram, adresim, telefonum, her şeyim var. kayıtlı ve o firmayı her kullandığımda adımı girince otomatik geliyor. ya da bana kargo göndermek isteyen birisi adımı söyleyince sistemde çıkıyor.

şimdi ben çıkıp da "siz ne hakla benim bütün bilgilerimi depolarsınız da her sorgulamada karşınıza çıkarırsınız" demeyeyim diye bu uyarıyı yapıyorlar. yani "biz size bunları saklayacağımızı söyledik işte" diyebilmek için.

doğru mu anladım?
  • kibritsuyu  (02.12.19 15:46:19)
evet, kısmen doğru anladınız. bu izni/bilgilendirmeyi siz ileride bir şekilde hesap sorduğunuzda kendilerini savunmak için yapmıyorlar. yani tek sebebi bu değil. mesela atıyorum, telefon numaranızı verdiğinizde pat diye ekranda adınızı soyadınızı görebilmeleri için bu bilgilerinizi veri tabanlarında tutmak durumunda bir çok firma. hah işte bu kayıt tutma da işlemeye girdiği için sizi bilgilendiriyorlar önden (zorundalar).

yani aslında eskiden bu kanun yokken ne yapıyorlarsa aynısını yapıyorlar. kanun artık ya kişiden izin alacaksın ya da bildirim yapacaksın (ikisinin durumları farklı, açıklanıyor kanunda) dediği için bu bildirimler/izinler zorunlu hale geldi. bu epostayla, sms ile izin istemeler ya da ekrandaki bilgilendirmeler hep bundan.
  • givemesomesubstance  (02.12.19 16:44:04 ~ 16:50:05)
www.mevzuat.gov.tr

e) Kişisel verilerin işlenmesi: Kişisel verilerin tamamen veya kısmen otomatik olan ya da herhangi bir veri kayıt sisteminin parçası olmak kaydıyla otomatik olmayan yollarla elde edilmesi, kaydedilmesi, depolanması, muhafaza edilmesi, değiştirilmesi, yeniden düzenlenmesi, açıklanması, aktarılması, devralınması, elde edilebilir hâle getirilmesi, sınıflandırılması ya da kullanılmasının engellenmesi gibi veriler üzerinde gerçekleştirilen her türlü işlemi ifade eder.

Ancak kanunen, size açıkladıkları amaç dışında kullanamazlar.
  • kitap arasında kalmış silgi tozu  (02.12.19 16:49:27)