Aylık 225 saat işçiyi çalıştırma

Bu konularla ilgisi olan beni aydınlatabilir mi acaba. çünkü benim arkadaşım haftalık 45 saat ve 2 gün izin yaparken yani çalışma süresi aylık 180 saat olurken neden bana teklif edilen işte çalışma saati aylık 225 saat bu işin bir kanunu kuralı yok mu herkes kafasına göre mi çalıştırıyor? benim bahsettiğim iş vardiyalı örnek veriyorum Sabah 9 akşam 7 bu çalışma saati normal mi ayrıca bir hafta bir izin 2 hafta 2 gün izin şeklinde bir uygulama yapılıyor unlar iş kanuna uygun mu?

Normal gibi:

İŞÇİ ÇALIŞMA SÜRELERİ

4857 sayılı İş Kanunu'nun 63. maddesi, haftalık çalışma süresinin 45 saat olduğunu, aksi kararlaştırılmadıkça bu sürenin çalışma günlerine eşit olarak dağıtılacağını hükme bağlamaktadır. Buna göre, haftanın altı günü çalışılan bir işyerinde günlük çalışma süresi 7.5 saat olacaktır.

SSK işlemlerinde ay 30 gün olarak dikkate alınmakta, dolayısıyla aylık çalışma süresi de 30×7.5=225 saat olarak uygulanmaktadır.

www.sozcu.com.tr
  • malheiros  (22.11.19 17:46:06)
haftalik calisma saati 45 saat. yani gunluk 7.5 saat diyebilirsin. bunu 30 ile de carparsan ki arkadar carpsmi 225 saat yapar.
bunun ustune yaptigin tum calismalar saat ucretinin 1.5 kati olarak ya da 1.5 kati izin verilerek yapilir. yilda da 270 saat mesai yapabilirsin daha fazla yapamazsin. gunde de en fazla 11 saat calisabilirsin fazlasi yasak.
bunu isverenine bildigini belli et. gerisi sizin aranizda olan bir sey.
  • turbo sadık  (22.11.19 18:00:40)
Hayır şunu anlamıyorum birisi haftada 1 gün izi yapıyor diğeri 2 gün. şimdi bu iki firmada çalışan da aynı sürede mi çalıştırdığını söylüyorsunuz. benim arkadaş ayda 180 saat çalışarak haftada iki gün yaparken ben neden aylık 225 saat çalışıp 1 hafta 1 gün izin 2 hafta 2 gün izin şeklinde çalışıyorum bu iki firma da kanuna uyuyor mu

  • iamx  (22.11.19 18:05:14)
sözcü linkine bakarsanız, bazı işlerin günlük max çalışma saatlerinin daha az olduğunu görürsünüz. belki arkadaşınız öyle bir iş kolunda çalışmakta.

veya atıyorum ikiniz de aynı iş grubunda, perakende sektöründesiniz, ama arkadaşınız daha az çalışıyor. o tamamen işvereni ile arkadaşınız arasında olan bir şey. belki arakaşınız o şekilde anlaştı veya iş yükü az olduğu için şimdilik böyle çalışıyor veya sizden daha az maaş alıyor. bir sürü olasılık var...
  • malheiros  (22.11.19 18:11:22)
ben azını maaşını bilmem ben max değerleri ve kanunları bilirim.

haftada 45 saatten fazla çalışmak fazla çalışmaya girer.
haftada 45 saati değişik günlere bölüm çalışabilmek mümkün nasıl mı?

pazartesi 11
salı 11
çarşamda 11
perşembe 11
cuma veya cumartesi ya da pazar da olabilir bunlardan herhangi birinde 1 saat çalışırsan haftalık 45 saat olur.
işi böyle de olabilir.
ya da
pazartesi 7.5
salı 7.5
çarşamba 7.5
perşembe 7.5
cuma 7.5
cumartesi 7.5
pazar tatil

ama üstte de dediğim gibi bu sayıları 3 güne ya da 2 güne de toplayamazsın pazartesi 22 saat salı 22 saat yapamazsın.yasak. günde her ne koşul olursa olsun 11 saatten fazla çalışmak yasak. bakın yasak diyorum. devlet çalışmayacaksın diyor. emrediyor diğer hakların gibi değil. yani bu hak değil kısıtlama.

ve her hafta minimum 24 saat dinlenme hakkına sahipsin.hatta bu kanun ocak 1924te hafta tatili diye mi ne çıktıydı. hatta çocuklar ve 50 yaş üstü haftada en az 40 saat dinlenmek zorunda.

45 saat üstü çalıştığın her saat için ücretinin 1.5 katı maaş alırsın. 45 saati doldurdun mu. o ay 3 saat mi mesai yaptım. 4.5 saatlik ücret alacaksın. ya da 4.5 saat tatil. bunlar senin hakkın. adam pazar gel mesai yap dediyse istersen yapmayabilirsin haftada 1 gün çalışmama hakkın var. yılda da en fazla 270 saat mesai yapabilirsin fazlası gene yasak.

anlatabilmişimdir umarım.
  • turbo sadık  (22.11.19 18:21:34 ~ 19:24:31)
Çok güzel anlatmışsınız teşekkür ederim anladım yalnız hala kafama takılan bir nokta var bir çalışan haftada 2 gün izin yaparken diğer çalışan neden haftada bir gün izin yapıyor

  • iamx  (22.11.19 18:25:38)
ahaha.
pazartesi salı çarşamba perşembe cuma 9 saat çalışırsan (45 saat toplamda) cumartesi pazar tatil 2 gün tatil yaptı
pazartesi salı çarşamba perşembe cuma cumartesi 7.5 saat (toplamda 45)çalışırsan sadece pazar tatil. 1 gün tatil yaptı

bunun haricindeki aşırılar senin patronun yaptığı haksızlığa girer. patronun sana haksızlık yapıyor demektir. hani hakkın olanı alamıyorsun demektir. şikayet edersen kazanırsın işten de atamaz. ama sonra işler nasıl olur bilmem kavgalı adamla nasıl çalışacaksın. git düzgün şekilde derdini anlat.
  • turbo sadık  (22.11.19 18:35:30 ~ 19:23:45)
Hee şimdi tam olarak aydinlandim çok sağol :))

  • iamx  (22.11.19 19:10:46)