Sari isik mi Beyaz Isik mi?

Yeni yaptirdigimiz bir banyo var. Fayansalar biraz siyahli olacak. Klozet beyaz.
1- Sizce sari mi olmali beyaz mi?
2-Onerebileceginiz model marka olur mu?

Ben sari isikciyim bu arada. Ortami daha guzel gosterdigini dusunuyorum. Ama fikrinizi alayim..

6500k önerim

  • masseter  (20.11.19 14:37:23)
ikea'da gün ışığı ampülleri var, beyaz ışık kadar rahatsız etmiyor beni bir sarıcı olarak.

  • givemesomesubstance  (20.11.19 14:44:41 ~ 14:45:01)
Beyaz ışığın olumsuz psikolojik etkileri olduğunu duymuştum. Ama banyoda önemli değil ikisini de deneyin.

  • Mistyimage  (20.11.19 15:10:31)
Her odaya Gün ışığı.
Beyaz ışık giren ev, yanmış yağ kokan haftada 1 kere yıkanan çomar evidir.

  • super kahraman olsaydim baba olurdum  (20.11.19 15:26:48)
beyaz ışık

  • Goldstein  (20.11.19 15:36:24)
@super kahraman olsaydim baba olurdum
Mesela 4000k gun isigi mi?

www.hepsiburada.com
  • hede hodo  (20.11.19 15:37:28)
ben beyaz ışıkçıyım. gün ışığı ve sarı ampuller beni rahatsız ediyor bu sebeple katlanamıyorum.
zaten okulda hastenede işte her yerde genelde beyaz ışık kullanılıyor olduğu için sanırım bilinçsiz de olsa bir adaptasyon oluşuyor bünyede.

  • ezkaza  (20.11.19 15:50:37)
Sarı ışık.

Bu arada güneş ışığı beyazdır:) (5600k civarı) herkes gün ışığı diye sarı ışık alıyor satıyor ama o iş öyle değil. Bu bilgiyi bırakıp gideyim.
  • nhk ni youkosu  (20.11.19 16:09:00)
4000k-3000k-6400k ampulün markasına göre değişiyor sanırım ama bence aynaya bakınca ne kadar da güzelim hissi yaratan 3000k ampuller oluyo genelde :)
3500k ve üstü ile aynaya bakıp ne çok cilt kusurum varmış diye depresyona girebilirsiniz.

  • super kahraman olsaydim baba olurdum  (20.11.19 17:02:54)
sarı +1

ben de üstteki gibi bir dip not yapayım.

sarı ampullerin güneş ışığından dolayı tercih edildiğini ve aslında güneşin de sarı olmadığını söylemişler üstte.

sarının tercih edilmesi bir yerlerden aklımda kaldığı kadarıyla güneş ışığından dolayı değil, ateş ışığının verdiği renkten dolayı. ateş rengi sarı ampullerle benzer olduğundan ve insanevladının da evrimsel süreçte bu renge yatkın olmasından dolayı sarı ampuller daha doğal geliyormuş sanırım. kaynak yok ama malum yer de olabilir:))
  • jamiro  (20.11.19 17:44:00 ~ 17:45:53)
İclerinde en ideali 3000 kelvin,2700 kelvin cok sari oluyor.

  • E.R.W.  (20.11.19 17:58:39)
Evin tüm ışıkları sarı olduğunda zaten rengin sarı olduğunu fark etmiyorsunuz. Geceleri beyaz ışığın (yani sakıncalı oranda mavi bileşen) uyku dengesini bozduğu bilindiği için sarı olmalı. Ama mesela traş vs için sabahları kullanılan ikinci bir ışık daha varsa o beyaz olabilir. Okul, iş vs ortamlarda beyaz kullanılır çünkü gece vakti orada bulunmuyorsunuz zaten.

  • mikro patlama  (20.11.19 18:28:44)
benim zevkime göre olanı tabii ki de sarı ışık.
beyaz ışık bulunduğu ortamı otogar tuvaletine benzetiyor nedense.

  • neorealism  (20.11.19 19:15:19)